Zamknij

Region. Warsztaty, spacery, wystawy z okazji sobotniej Nocy Muzeów

12:46, 17.05.2025 Aktualizacja: 09:26, 18.05.2025
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. fot.canva Zdjęcie ilustracyjne. fot.canva

W sobotę po raz kolejny odbędzie się Noc Muzeów. Z tej okazji instytucje kultury w całym regionie organizują m.in. warsztaty, spacery tematyczne, koncerty, gry terenowe, karaoke. Sporo atrakcji czeka także w Kartuzach, Chmielnie, Przodkowie i Żukowie.

W Gdańsku atrakcje przygotowano w ponad 50 lokalizacjach. Miłośnicy kultury, sztuki i nowych doświadczeń bezpłatnie lub za symboliczną złotówkę, będą mogli odwiedzać m.in. muzea, galerie, biblioteki czy teatry. Większość instytucji będzie otwartych od godz. 19 do 1 w nocy.

W programie tegorocznej Nocy Muzeum jest m.in. zwiedzanie Europejskiego Centrum Solidarności z Tomaszem Lipińskim, liderem legendarnego zespołu Tilt. Dla wielbicieli rękodzieła przygotowano warsztaty, a dla lubiących śpiewać - karaoke. W bibliotece ECS odbędzie się silent disco.

Swoje drzwi dla gości otworzy również Muzeum II Wojny Światowej. Oprócz wystawy stałej i czasowej pt. "Fauna. Zwierzęta na wojnie i ich ludzie" uczestnicy będą mogli zobaczyć pracownię konserwacji zabytków, gdzie zaplanowano pokazy czerpania papieru metodami tradycyjnymi oraz oczyszczania powierzchni przedmiotów metalowych przy użyciu mikropiaskarki. Na scenie przed siedzibą muzeum o godzinie 21.15 odbędzie się koncert polskiego zespołu pop-folkowego Big Bike Orchestra.

[ZT]67142[/ZT]

Na Półwyspie Westerplatte każdy chętny będzie mógł wziąć udział w grze terenowej, która przybliży historię Wojskowej Składnicy Tranzytowej i sylwetki jej obrońców. Uczestnikom będą towarzyszyć rekonstruktorzy.

Będzie też możliwe zwiedzanie budynku Elektrowni WST oraz wystawy stałej "Pamięć w ziemi zapisana. Archeologia Westerplatte". Zaplanowano spacer z udziałem Michała Konkela - zielarza, fitoterapeuty i specjalisty od survivalu, podczas którego będzie można poznać ciekawe rośliny oraz ich współczesne i historyczne zastosowanie.

Na nocne zwiedzanie zaprasza także Muzeum Archeologiczne w Gdańsku. Nie zabraknie warsztatów - m.in. tkania, przędzenia, wybijania monet, średniowiecznych gier planszowych, a także robienia kolczugi.

- W tym roku Błękitny Baranek zmieni się w średniowieczny insta-spot. Wszystko za sprawą rekordowej liczby rekonstruktorów historycznych. Postacie w strojach z epoki będą krążyć po całym obiekcie, zachęcając gości do wspólnej zabawy i zdjęć. Ale żeby zrobić sobie z nimi zdjęcie, trzeba choć trochę się upodobnić. Dlatego przygotowaliśmy średniowieczne stroje w różnych rozmiarach - dla dorosłych i dzieci - oraz rekwizyty dla tych, którzy nie chcą się przebierać - przekazał Marcin Fedoruk z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku.

Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego w Noc Muzeów po raz pierwszy zaprezentuje nowo otwartą wystawę stałą, poświęconą historii uczelni. W programie: oprowadzania kuratorskie, autorskie warsztaty kolażu. Zwiedzającym zostanie udostępniona także siedemnastowieczna sień Opatów Pelplińskich - jedno z nielicznych wnętrz, które przetrwały zniszczenia wojenne w Gdańsku. W Oliwie po raz pierwszy otworzy swoje drzwi Wydział Biologii, gdzie będzie można zobaczyć m.in. Muzeum Inkluzji w Bursztynie.

Swoje progi w Noc Muzeów otworzą także gdańskie obiekty sakralne. Możliwe będzie zwiedzanie kościoła św. Mikołaja, a także franciszkańskego kompleksu klasztornego św. Trójcy, gdzie będzie można posłuchać 15-minutowych prezentacji organowych. Oblackie Centrum Kultury zaprasza na spacer z oprowadzaniem.

W Instytucie Kultury Miejskiej chętni za pomocą googli przeniosą się w świat wirtualnej rzeczywistości. Dzięki cyfrowej rekonstrukcji będzie można odwiedzić m.in. Kunszt Wodny, Bramę Wyżynną czy dawny budynek LOT-u.

Jak co roku, z okazji Nocy Muzeów kursować będą specjalne linie autobusowe i tramwajowe.

W ramach Nocy Muzeów atrakcje przygotowały także sopockie instytucje kulturalne. Nowością, jak podkreśla prezydentka kurortu Magdalena Czarzyńska-Jachim, będzie możliwość nocnego zwiedzania pracowni sopockich artystów.

"Program tegorocznej Nocy Muzeów w Sopocie jest bogaty. Nietypowa pora zwiedzania Państwowej Galerii Sztuki, Hipodromu czy Goyki 3 Art Inkubatora sprawia, że wydarzenie nabiera magicznego, niemal tajemniczego charakteru i pozwala na nowo spojrzeć na te znane miejsca" - przekazała Czarzyńska-Jachim.

Na Noc Muzeów zaprasza również Gdynia. W Muzeum Emigracji hasłem przewodnim będzie w tym roku "czas". W programie przewidziano nocne zwiedzanie wystawy stałej, instalację audiowizualną oraz atrakcje przygotowane z myślą o najmłodszych.

Muzeum Miasta Gdyni organizuje "Noc Spawacza", aby oddać hołd robotnikom stoczniowym. Tego wieczoru odwiedzający stworzą m.in. maski spawacza. Nie zabraknie wystaw, m.in. "Ogień i stal" z portretami Kazimierza Ostrowskiego oraz kultowej ekspozycji "To nie jest magazyn".

Muzeum Marynarki Wojennej zaprasza do swojej siedziby przy ul. Zawiszy Czarnego oraz na pokład ORP Błyskawica i ORP Sokół. Muzeum przygotowało atrakcje dla miłośników militariów i tradycji morskich. W programie znalazły się kuchnia polowa z wojskową grochówką i ekspozycja broni. 

Jak co roku w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach czeka wiele ciekawych wydarzeń. Zaprezentowana zostanie wystawa etnicznych instrumentów oraz sztuki ludowej inspirowanej tematami muzycznymi. Ze względu na warunki pogodowe pokaz laserowy, zaplanowany pierwotnie na godz. 22.30 odbędzie się wcześniej - czyli około godz. 21.30. 

Przypominamy harmonogram wydarzeń w Kartuzach:

  • 18.00 otwarcie wystawy: „Muzyczna podróż przez świat. Sztuka i instrumenty etniczne”,
  • 18.45  minirecital Joanny Gostkowskiej (poddasze zrewitalizowanego budynku muzeum) 
  • 19.30   iluzjonista Rafał Reszke w budynku głównym muzeum (kilka pokazów podczas Nocy) 
  • 19.00 – 22.00 warsztaty malarskie z p. Bożeną Kupper – Krzżanowską 
  • 19.00 – 22.00 oprowadzanie po ekspozycji z przewodniczką i wolontariuszami Kaszebsko Zgraja 
  • Dioramy historyczne ukazujące wyposażenie, umundurowanie i uzbrojenie żołnierzy jednostek wojskowych z 1945 r.  w wykonaniu Samodzielnej Grupy Odtworzeniowej „Pomorze”  
  • 19.30 - 20.00  pokaz mody z lat 40. XX w. w wykonaniu grupy rekonstrukcji historycznej Retrospekcja
  • prezentacja sprzętu militarnego z Muzeum Techniki Wojskowej Gryf z Dąbrówki
  • wystawa  objazdowa  #StolenMemory z  Arolsen Archives z  Bad Arolsen,
  • 21.30 Laserowy pokaz przestrzenny z linearnym mappingiem Visual Sensation 
  • 80 lat Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach   80 rocznica zakończenia II wojny światowej 

W Żukowie mieszkańcy i turyści będą mogli zwiedzić zakamarki tutejszego kościoła, którego mury pamiętają Książąt Pomorskich z XIII wieku. Specjalnie dla zwiedzających otwarta zostanie krypta, w której znajdują się trumny.

W Chmielnie po raz pierwszy zostanie zorganizowana Noc Muzeów. W planach seans kinowy, zwiedzanie pracowni ceramiki kaszubskiej Necla, a także wizyta w skansenie "U Słodkiego".

Z kolei Muzeum Pożarnictwa w Przodkowie po raz kolejny dostępne będzie dla zwiedzających w godzinach 20.00 - 22.00. W tym czasie każdy chętny bezpłatnie może obejrzeć zgromadzone w nim eksponaty.

 

(anm/ dki/oprac.W.D.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%