Zamknij

Region. Powstały nowe rezerwaty przyrody. Zabezpieczają unikalne ekosystemy

20:49, 19.03.2025 Aktualizacja: 07:29, 20.03.2025
Skomentuj fot.W.D. fot.W.D.

W województwie pomorskim powstało dziesięć nowych rezerwatów przyrody - pięć leśnych, trzy torfowiskowe i dwa wodne. To część ogólnopolskiej inicjatywy "100 rezerwatów na 100-lecie Lasów Państwowych", mającej ochronić najcenniejsze ekosystemy przyrodnicze. Na liście nie ma nowych rezerwatów w powiecie kartuskim. 

W środę w siedzibie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych (RDLP) w Gdańsku podpisano zarządzenia o utworzeniu dziesięciu nowych rezerwatów przyrody na Pomorzu

Rzecznik RDLP w Gdańsku Łukasz Plonus poinformował, że powierzchnia nowych rezerwatów wraz z otulinami wynosi łącznie 1778,88 hektarów i obejmuje tereny zarządzane przez Regionalne Dyrekcje Lasów Państwowych w Gdańsku, Szczecinku i Toruniu.

Plonus zaznaczył, że nowe rezerwaty na Pomorzu wyróżniają się bogactwem ekosystemów wodnych, leśnych i torfowiskowych.

Wśród nich jest rezerwat "Jeziora Jelenie" położony w Nadleśnictwie Lipusz. Wraz z otuliną obejmuje on powierzchnię 174,21 ha. Ma chronić śródleśne ekosystemy wodne, w tym jeziora lobeliowe wraz z charakterystyczną roślinnością.

Liczący około 116 ha rezerwat "Lisewskie Moczary" w Nadleśnictwie Wejherowo zachowuje ekosystemy doliny Czarnej Wody, w tym lasy łęgowe, olsy i buczyny.

Rezerwat "Bór Borowo" w Nadleśnictwie Gdańsk chroni mozaikę borów, brzezin bagiennych i torfowisk wysokich wraz z ich bogactwem biocenotycznym.

Z kolei rezerwat "Torfowiska Dąbrze" w Nadleśnictwie Choczewo ma zabezpieczać bory bagienne oraz ich unikalną faunę i florę.

Nowe rezerwaty to także: "Białe Torfowisko" w Nadleśnictwie Niedźwiady, "Źródlisko Hamer" w Nadleśnictwie Miastko, "Dolina Brodka" w Nadleśnictwie Leśny Dwór, "Łosiowe Bagno" w Nadleśnictwie Jamy, "Jezioro Długie" w Nadleśnictwie Rytel, a także "Salińskie Margle" w Nadleśnictwie Choczewo.

Dyrektor RDLP w Gdańsku Marek Kowalewski podkreślił, że nowe rezerwaty nie tylko zabezpieczają unikalne ekosystemy, ale także wspierają edukację przyrodniczą i zrównoważony rozwój regionu.

- Powołanie nowych rezerwatów to nie tylko wyraz naszego szacunku dla przyrody, ale także zobowiązanie wobec przyszłych pokoleń. Te obszary są prawdziwymi skarbami bioróżnorodności, które zasługują na szczególną ochronę, a my, jako leśnicy, dokładamy wszelkich starań, by je zachować w nienaruszonym stanie - dodał.

Proces tworzenia rezerwatów przeprowadziła Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gdańsku. Obejmował on szczegółowe analizy i konsultacje społeczne. Leśnicy zapowiadają, że to dopiero początek - w najbliższym czasie planowane jest dalsze powiększanie sieci rezerwatów.

W grudniu ubiegłego roku w ramach inicjatywy "100 rezerwatów na 100-lecie Lasów Państwowych" w województwie pomorskim utworzono osiem rezerwatów.

Projekt "100 rezerwatów na 100-lecie Lasów Państwowych" została zainicjowana w związku z przypadającym na 2024 rok jubileuszem powstania Lasów Państwowych. Jego celem jest ochrona najcenniejszych ekosystemów przyrodniczych na terenie całej Polski. 

(anm/ malk/)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(9)

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


Kaszub z SianowaKaszub z Sianowa

8 10

Szkoda ze Parku Narodowego w Mirachowie ludzie noe chca...wola sluzyc tartakom i nabijac im kase

22:33, 19.03.2025
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

No błagamNo błagam

1 4

Ludzie nie chcą parku narodowego bo wolą służyć tartakom i nabijać im kasę... Głupszego tłumaczenia chyba jeszcze nie czytałem. Poczytaj chociaż co wolno a czego nie w takim parku a potem się wypowiadaj.

09:06, 20.03.2025

doh jodoh jo

3 4

parki i otuliny to wstep zakazu wchodzenia by zbierac grzyby czy jagody

08:44, 20.03.2025
Odpowiedzi:2
Odpowiedz

Serio MarianSerio Marian

4 1

Malo masz lasow dookoła jagodziarzu?

10:13, 20.03.2025

No właśnieNo właśnie

0 1

Po co płakać nad kilkoma wyciętymi drzewkami skoro lasy wszędzie dookoła... Ekoświry tego nie rozumieją.

14:42, 20.03.2025

Do przeciwnikowDo przeciwnikow

3 3

Parki Narodowe to prestiż dodatkowa atrakcja turystyczna i miejsca pracy. Najlepiej wyciac wszystko a potem obudzicie sie z reka w nocniku

10:13, 20.03.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

To trzeba ograniczycTo trzeba ograniczyc

2 0

a w Ręboszewie trwa zasypywanie naturalnych łęgów, niezwykle bogatego w zycie ekosystemu. wiecie po co ?? żeby sprzedac działkę i kupic se BMW...a potem zaspiewac Kszebści jezora Kaszebści las.... to dopiero jest pokręcone. a po nas to choćby potop, bylem działkę sprzedał i bmw kupił.. Inteligencja wiejska pełna parą

10:57, 20.03.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

@Kaszub z Sianowa@Kaszub z Sianowa

0 0

Wróci minister Szyszko, to nawet status parku narodowego nic nie pomoże.
Jaki rozwój turystyki? Park Narodowy to głównie zakazy, poruszanie się wyłącznie po wyznaczonych szlakach, jeśli obejmuje jeziora, to połów tylko w wyznaczonym miejscu.
W tym rejonie mamy cała masę rezerwatów, które chronią tereny leśne a nie ograniczają wstępu i podglądania natury również poza wyznaczonym szlakiem.

12:29, 20.03.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%