Zamknij

Region. "Koszmarna kolejka". Dzieci wciąż czekają na bezpieczny dom

22:29, 12.04.2025 Aktualizacja: 23:00, 12.04.2025
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. fot.canva Zdjęcie ilustracyjne. fot.canva

Aż 241 dzieci z województwa pomorskiego, mimo decyzji sądów o konieczności zabezpieczenia ich w pieczy zastępczej, pozostaje w dysfunkcyjnym środowisku -informuje Fundacja Dobrych Inicjatyw. Brakuje miejsc w rodzinach zastępczych i domach dziecka. Problem dotyczy także powiatu kartuskiego. 

Nie wszystkie dzieci mają szansę doświadczyć poczucia stabilności i szczęśliwego dzieciństwa. Dla wielu z nich codzienność naznaczona jest dysfunkcją rodzinną, przemocą lub zaniedbaniem. Te trudne warunki środowiskowe pozostawiają głębokie ślady w psychice dziecka, wpływając na jego rozwój emocjonalny, relacje interpersonalne i poczucie własnej wartości.

Obecnie aż 241 dzieci z województwa pomorskiego, mimo decyzji sądów o konieczności zabezpieczenia ich w pieczy zastępczej, pozostaje w dysfunkcyjnym środowisku, gdyż brakuje miejsc w rodzinach zastępczych i domach dziecka.

W całym powiecie kartuskim w tej chwili 25 dzieci oczekuje na umieszczenie w pieczy zastępczej. W skali całej Polski na bezpieczny dom oczekuje 1890 dzieci.

- Chcemy budować świadomość społeczną tego problemu, dlatego prowadzimy kampanię „Koszmarna kolejka”, nagłaśniającą sytuację dzieci, które niewydolny system pieczy zastępczej pozostawia w przerażającym zawieszeniu. Taki stan destabilizuje ich życie i negatywnie wpływa na kondycję psychiczną oraz funkcjonowanie – mówi Bartłomiej Jojczyk, prezes Fundacji Dobrych Inicjatyw.

[ZT]65945[/ZT]

Zdaniem Karoliny Lei Jarmołowicz, psycholożki, psychoterapeutki, socjolożki, założycielki Ośrodka Psychoterapii CENTRUM: Dzieci wychowujące się w dysfunkcyjnym środowisku bardzo często doświadczają chronicznego stresu, który prowadzi do przeciążenia układu nerwowego. Długotrwałe napięcie i brak poczucia bezpieczeństwa wpływają na rozwój mózgu – szczególnie tych obszarów, które odpowiadają za regulację emocji, pamięć i funkcje poznawcze. W efekcie u wielu dzieci pojawiają się objawy lęku, depresji, trudności ze snem czy nauką.

Często ich doświadczenia mają charakter traumatyczny – mogą rozwinąć się objawy zespołu stresu pourazowego (PTSD lub cPTSD), a emocjonalne reakcje bywają nadmierne lub nieadekwatne do sytuacji.

Dodatkowo, brak zdrowych wzorców relacyjnych utrudnia im budowanie bezpiecznych więzi – co może wpływać na jakość ich relacji także w dorosłym życiu. Dlatego tak ważne jest, by jak najwcześniej dostrzegać cierpienie dziecka i otoczyć je troską, stabilnością oraz profesjonalnym wsparciem.

[ZT]52232[/ZT]

Fundacja Dobrych Inicjatyw apeluje o natychmiastowe wsparcie systemu pieczy zastępczej oraz o solidarność, która może odmienić losy tych dzieci. Fundacja chce wpływać na zmianę systemu tak, by żadne dziecko nie musiało czekać na bezpieczne miejsce.

W kampanii “Koszmarna kolejka” FDI zwraca uwagę, że nie ma tu czasu do stracenia. Każdy może wyrazić poparcie społeczne podpisując petycję dostępną na stronie https://fdi.org.pl/petycja/. Działania Fundacji Dobrych Inicjatyw można wesprzeć także przekazując 1,5% podatku na działania służące budowaniu systemu, który będzie chronił dzieci.

(mat.pras./oprac.W.D.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

Wymagania Wymagania

3 0

A przepraszam może macie za duże wymagania wobec nowych rodziców. Pensja, willa itp a normalna zwykła rodzina nie ma szans na adopcje bo im tak wysoko stawiacie poprzeczkę. Chociaż tym dzieciom wystarczyla by poprostu zdrowa, normalna rodzina. Ot co.

17:16, 13.04.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

otot

0 1

wymagania: wystarczy żeby nie bił, nie wyzywał, nakarmił
a nie myślał o tym, żeby samemu najpierw się nachlać
chodzi o to, że takich zdrowych normalnych rodzin jest niewiele

07:50, 14.04.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%