Zamknij

Powstanie "bajpas kartuski". Jest harmonogram modernizacji linii kolejowej przez Starą Piłę

14:05, 23.07.2018 | .
REKLAMA
Skomentuj

Modernizacja linii kolejowej Gdańsk Kokoszki - Kartuzy ma się rozpocząć na początku przyszłego roku - informuje Gazeta Wyborcza Trójmiasto. Ta inwestycja pozwoli zachować połączenia kolejowe z Kaszubami na czas przebudowy linii Kościerzyna - Gdynia.

Wielokrotnie pisaliśmy już o ryzyku zawieszenia połączeń kolejowych do Kartuz z powodu modernizacji linii (Bydgoszcz) - Kościerzyna - Gdynia. Zakres prac jest na tyle duży, że na prawie całym odcinku od Gdańska Osowej do Kościerzyny ruch zostanie wstrzymany nawet na 3 lata. Zamknięty ma być odcinek Żukowo - Gdańsk Osowa, Żukowo - Kościerzyna oraz Somonino - Kartuzy.

Rozwiązaniem problemu jest reaktywacja linii kolejowej Gdańsk Kokoszki - Stara Piła - Kartuzy. To umożliwiłoby utrzymanie połączeń do Kartuz i Kościerzyny. Temat stał się głośny za sprawą kampanii społecznej na rzecz kolei kokoszkowskiej - zbierano podpisy pod petycją, a samorządowcy podpisali list intencyjny o współpracy w tej sprawie.

Pierwsze deklaracje o możliwej reaktywacji linii kolejowej Gdańsk - Stara Piła - Kartuzy pojawiły się w maju. Teraz zaś, jak informuje Gazeta Wyborcza Trójmiasto, znany jest już harmonogram prac. Przedstawił go w Sejmie Ireneusz Merchel, prezes PKP PLK informując, że powstanie tzw. bajpas kartuski. Na odcinku do Gdańska Kokoszek ma go wykonać PKP PLK, zaś od Gdańska Kokoszek do Gdańska Kiełpinka - samorząd województwa.

W tej chwili, jak poinformował prezes PKP PLK wykonywana jest dokumentacja, a roboty torowe mogą się rozpocząć na początku przyszłego roku. Mają zostać ukończone do końca 2019 r. lub początku 2020 r., by pozwolić na utrzymanie ruchu pasażerskiego do Kartuz w momencie, gdy rozpoczną się prace na linii 201 (Kościerzyna - Gdynia). Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem Kartuzy nie zostaną na ponad dwa lata odcięte od kolei.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (4)

I Pięknie PKMI Pięknie PKM

23 2

Ta linia z mostem w Rutkach jest bardzo atrakcyjna i w dodatku krótsza niż przed lotnisko więc na wszystkich przystankach od Gdańsk Kiełpinek będziemy szybciej i tylko żeby została na stałe po ponownym uruchomieniu linii przez lotnisko bo tam również mieszka sporo osób i jest dużo zakładów pracy np. w Kokoszkach jest ich kilka m.in. główny punkt dystrybucji Biedronki na nasz rejon w którym zatrudnia wielu pracowników. 14:36, 23.07.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Sensowny planSensowny plan

9 1

z realnym harmonogramem robót. Trochę cierpliwości, a końcowa stacyjka Kartuzy zamieni się w dworzec międzymiastowy dla dorosłych, podróżujących po kraju. 16:28, 23.07.2018

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

Dla dorosłych?Dla dorosłych?

0 1

Brzmi interesująco :) 10:05, 24.07.2018


@ interesująco ??@ interesująco ??

0 1

Pierwszoklasista SAM pojedzie kilka kilometrów do szkółki, ale na kilkaset kilometrów to go rodzice samego nie puszczą, jeśli są DOROŚLI. A ty co ??? - miałeś jakieś kudłato-kosmate skojarzenia ? Figlarz, oj figlarz ! 16:03, 24.07.2018


© expresskaszubski.pl | Prawa zastrzeżone