Zamknij

L. Bonna wicemarszałkiem województwa, P. Karczewski - wiceprzewodniczącym Sejmiku

14:04, 08.11.2019 | nadesłane: UMWP, oprac. M.Dz.
Skomentuj Leszek Bonna i Piotr Karczewski. fot. nadesłane: A.Chalińska/Pomorskie.eu
REKLAMA

Leszek Bonna zastąpił Ryszarda Świlskiego na stanowisku wicemarszałka województwa pomorskiego. Za jego kandydaturą głosowało 20 radnych. Nowym wiceprzewodniczącym Sejmiku został Piotr Karczewski (PiS).

Leszek Bonna od 2006 r. jest radnym województwa, to już czwarta jego kadencja. Do tej pory był przewodniczącym Komisji Budżetu i Finansów, członkiem Komisji Zdrowia, Polityki Społecznej i Rodziny oraz Komisji Rewizyjnej. W tej kadencji startował do sejmiku z Klubu Koalicji Obywatelskiej.

Przejmie sprawy związany m.in. z Pomorską Koleją Metropolitalną

Po ogłoszeniu wyników głosowania nowo wybrany wicemarszałek powiedział, że: „to wielki zaszczyt i honor zasiadać w Zarządzie Województwa Pomorskiego, najpiękniejszego regionu Polski".

– Dziękuję za wielki kredyt zaufania i powierzenie mi funkcji wicemarszałka województwa pomorskiego. Kredyty trzeba spłacać i obiecuję, że to zrobię. Wykorzystam energię, wiedzę i zaangażowanie pracowników Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego i podległych jednostek, aby województwo pomorskie było silne gospodarczo, dobrze skomunikowane, ekologiczne i przyjazne dla wszystkich. Nie dajmy się podzielić, stygmatyzować, bądźmy się dla sobie mili, uśmiechajmy się do siebie – zaapelował na koniec Leszek Bonna.

Nowy wicemarszałek zajmował się zawodowo sprawami zdrowia, był m.in. dyrektorem szpitala w Chojnicach. Teraz Bonna przejmie kompetencje Ryszarda Świlskiego, który zajmował się sprawami związanymi z infrastrukturą, w tym Pomorską Koleją Metropolitalną. Pytany o priorytety podkreślił, że chciałby razem z marszałkiem i całym Zarządem Województwa zrealizować m.in. ambitny program remontu dróg

– Nazwałbym go 500 plus, bo chodziłoby o wyremontowanie w najbliższych latach 500 km dróg wojewódzkich. Chodzi o te drogi, które wymagają pilnej interwencji spośród sieci ok. 2 tys. km dróg na obszarze województwa – wyjaśniał Bonna.  

Leszek Jacek Bonna urodził się 8 października 1961 r. w Chojnicach. Żonaty, ma troje dzieci i troje wnuków. Jest absolwentem Wydziału Budownictwa Lądowego Politechniki Gdańskiej, studiów podyplomowych z zakresu zarządzania w opiece zdrowotnej oraz doktoranckich na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego. Uzyskał tytuł Master of Business Administration Gdańskiej Fundacji Kształcenia Menedżerów. 

Na początku drogi zawodowej pracował jako budowlaniec. Następnie przez kilkanaście lat prowadził działalność gospodarczą. W 2000 r. z grupą lekarzy założył przychodnię podstawowej opieki zdrowotnej. Był w niej prezesem Zarządu Alte i dyrektorem ekonomicznym Przychodni Lekarskiej Nova. Od 2003 r. był dyrektorem Szpitala Specjalistycznego im. J. K. Łukowicza w Chojnicach. W latach 2002-2006 był radnym Chojnic.

Piotr Karczewski nowym wiceprzewodniczącym

Kandydaturę Piotra Karczewskiego z Prawa i Sprawiedliwości przedstawił szef klubu radnych PiS Jerzy Barzowski. Poparło ją 24 radnych, przeciwko była jedna osoba, a wstrzymało się troje.

 – Serdecznie dziękuję za zgłoszenie mojej kandydatury Jerzemu Barzowskiemu w imieniu klubu rannych PiS oraz tym, którzy na mnie głosowali. Postaram się nie zawieść zaufania – mówił Karczewski.

Piotr Karczewski urodził się 14 sierpnia 1964 r. w Żarowie. Jest absolwentem Wydziału Mechanicznego Wyższej Szkoły Morskiej w Szczecinie. Ukończył też studia podyplomowe m.in. z zakresu handlu zagranicznego, menadżerskie na Uniwersytecie Gdańskim oraz z zakresu ubezpieczeń gospodarczych na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Jest żonaty, ma dwójkę dzieci. Mieszka w Kościerzynie. Karierę zawodową rozpoczął w 1989 r. w Polskiej Żegludze Morskiej w Szczecinie. Następnie pracował w Powszechnym Zakładzie Ubezpieczeń. Był m.in. społecznym doradcą szefa Kancelarii Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, przewodniczącym Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego w Gdańsku i Pomorskiego Komitetu Monitorującego Fundusze. Od 2012 r. prowadzi własną działalność gospodarczą, zajmując się ubezpieczeniami, wynajmem mieszkań i sprzedażą podróży. Od czerwca 2016 r. jest prezesem zarządu przedsiębiorstwa Port Gdański Eksploatacja.

Radny Piotr Karczewski od lat związany jest z polityką. W latach 2006-2007 sprawował funkcję wicewojewody, a w był 2007 r. wojewodą pomorskim. Jest przewodniczącym Komisji Samorządu Terytorialnego i Bezpieczeństwa Publicznego. Pracuje też w Komisji Nauki, Edukacji, Kultury i Sportu.

(nadesłane: UMWP, oprac. M.Dz.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (2)

GKSGKS

6 0

A teraz proszę sobie porównać jak wygląda obecnie na zdjeciach Pan Karczewski, a jak wygląda na plakatach wyborczych. Jest różnica, nieprawdaż :D 18:38, 08.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

RychuRychu

4 2

Widać jak PiS nie lubi Pomorza. Z agenta ubezpieczeniowego robi viceprzewodniczacego Sejmiku. Jak fryzjer z deptaku zostanie przewodniczącym to się posiadam że szczęścia. 07:22, 09.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz