Zamknij

Jak długo ważna jest e-recepta, jak wykupić leki? NFZ podpowiada

14:09, 21.01.2020 | mat.pras.NFZ/oprac.W.D.
REKLAMA
Skomentuj
Zdjęcie ilustracyjne. fot.pixabay

Leki z e-recepty można wykupić w kilku aptekach w różnym czasie, ale kupując kolejne opakowania jednego leku, trzeba wrócić do tej samej apteki. NFZ przypomina też, że e-recepta jest ważna 30 dni, ale są i takie, które są ważne 7, 120 lub 365 dni. Aby e-recepta była ważna rok, lekarz musi to zaznaczyć.

Pomorski Oddział Wojewódzkiego NFZ w Gdańsku przypomina o sposobie korzystania z e-recepty. Rozwiązanie zaczęło funkcjonować od nowego roku. NFZ przypomina, że leki z e-recept można wykupić w różnych aptekach. Nie trzeba szukać apteki, która będzie miała (lub zamówi) wszystkie przepisane leki. Można kupić część leków w jednej aptece, a część w drugiej.

fot.mat.pras.

Trzeba jednak pamiętać, by wszystkie przepisane opakowania jednego leku wykupić w tej samej aptece, w której wykupione zostało pierwsze opakowanie. Można rozłożyć ten zakup w czasie i najpierw kupić tylko jedno opakowanie, a dopiero po jakimś czasie kolejne. Jednak po to kolejne opakowanie leku należy przyjść do tej apteki, w której zakupiono pierwsze - inna apteka go nie sprzeda.

Przykłady:

Lekarz przepisał Ci jedno opakowanie jednego leku? Wykupisz je w dowolnej aptece.

Lekarz przepisał Ci kilka różnych leków? Możesz wykupić każdy z nich w innej, dowolnej aptece, ale jeśli kupujesz np. tylko jedno z trzech przepisanych opakowań leku, to po drugie i trzecie musisz wrócić do tej samej apteki, w której kupiłeś/aś pierwsze.

Lekarz przepisał Ci trzy opakowania leku A i jedno opakowanie leku B? W Aptece I wykupiłeś/aś pierwsze opakowanie leku A. Leku B nie było. Lek B kupiłeś/aś w Aptece II. Po pozostałe opakowania leku A idziesz do Apteki I.

Kupując jeden lek z e-recepty w jednej aptece, a kolejne leki w innych aptekach, nie traci się prawa do refundacji. Jeśli pacjent otrzyma kolejną e-receptę na ten sam lek, już nie musi wracać do tej samej apteki, w której wykupił go przy poprzedniej e-recepcie.

Jak długo ważna jest e-recepta?

NFZ informuje, że e-recepty na niektóre leki mają z góry określony termin ważności: najmniej czasu jest na wykupienie antybiotyku - 7 dni. E-recepta na preparaty immunologiczne będzie ważna przez 120 dni, zaś pozostałe e-recepty są ważne przez 30 dni. 

E-recepty ważnej przez 30 dni po tym terminie nie można już zrealizować. Taką e-receptę 30-dniową da się wykupić w późniejszym terminie tylko, jeśli lekarz zaznaczy, że pacjent może ją zrealizować od konkretnej daty. To częste rozwiązanie w przypadku leków na choroby przewlekłe.

fot.mat.pras.

Jeśli lekarz nie wpisał daty realizacji ("data realizacji od ..."), to czas na wykupienie e-recepty rozpoczyna się w momencie jej wystawienia. Jeśli lekarz zaznaczył późniejszą datę realizacji, to na e-recepcie ją widać.

E-recepta może być ważna przez 1 rok (365 dni) w przypadku terapii trwającej co najmniej rok. Taką e-receptę otrzymają pacjenci chorzy przewlekle, którzy na stałe przyjmują określone dawki leków. Lekarz musi jednak zaznaczyć, że e-recepta ma być ważna przez 365 dni - wówczas widać na niej "datę realizacji do" określonego dnia.

Jeśli Twoja e-recepta ważna jest przez rok i tak powinieneś wykupić pierwsze opakowanie nim minie 30 dni od daty jej wystawienia. Jeśli zrobisz to po 30 dniach, farmaceuta wyda ci mniejszą ilość leku, proporcjonalnie do liczby dni, które upłynęły od daty wystawienia e-recepty albo od daty "realizacji od". Przy wykupie kolejnych opakowań, bez względu na to, kiedy po nie przyjdziesz, farmaceuta już nie będzie zmniejszał Ci ilości leku.

NFZ przypomina, że jednorazowo można wykupić zapas leków na 180 dni i nie ma możliwości wykupienia leków na 365 dni. Jeżeli lekarz wystawił  e-receptę na 365 dni, warto się upewnić czy wypisał na niej, jak dawkować lek. Jeśli nie określił dawkowania, e-receptę wystawioną na 365 dni należy zrealizować w ciągu 30 dni. Jeśli dany lek wypisany przez lekarza w większej ilości, np. 10 opakowań, pacjent kupuje "na raty" to zakupy muszą odbywać się w jednej i tej samej aptece.

fot.mat.pras.

(mat.pras.NFZ/oprac.W.D.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (11)

A to wszystko...A to wszystko...

9 26

...przez te mafie które handlowały lekami za granice ,a u nas brakowało leków ,ale na szczęście PIS sobie z tym poradził ,bo wcześniej, to przestępcy w białych rękawiczkach robili co chcieli ponieważ nikt im nie przeszkadzał i nikt się tym nie interesował. 15:22, 21.01.2020

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

WiedźmaWiedźma

5 1

Tak kochasz ten swój Pis co biednym zabiera , a bogatym czyli sobie daje??? To Ci przypomnę ,że miały być bezpłatne leki dla osób 75+ i co? Moja mama, która jest przewlekle chora przez jakiś czas dostawała kilka leków bezpłatnie, w tej chwili dostaje tylko jeden, który kosztuje grosze więc żadna to oszczędność.
Przypomnę Ci jeszcze mądralo ,że mnóstwo leków ratujących życie, leków bardzo drogich przestało być refundowanych.
Tak kochasz ten Pis to módl się o zdrowie bo ta władza wpędzi Ciebie i tobie podobnych fanatyków do grobu szybciej niż się spodziewacie.
I radzę używać własnego rozumu, a nie bezrefleksyjnie powtarzać jakieś bzdury. 09:30, 22.01.2020


hmmmhmmm

3 1

Nie ma nic za darmo, wszystko idzie z podatków czyli od osob , ktore pracuja, przestancie juz z tym za darmo...
Oni jedynie daja Wam obietnice ale jest jedno ale ktos musi to sfinansować czyli osoba , ktora pracuje . 10:41, 22.01.2020


freestatefreestate

7 7

chipowanie ludzi 17:05, 21.01.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

NieNie

10 1

Nie podoba mi się, że muszę dyktować swój Pesel aptekarzowi. 20:15, 21.01.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

mafiamafia

2 0

dzisiaj jest dzień babci 22:57, 21.01.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Do a to wszystko. ..Do a to wszystko. ..

6 1

Pis Ci nic nie daje tylko podatnik ,który ciężko pracuje 08:32, 22.01.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Lewica Lewica

1 3

Ma w programie leki 1 zł 10:53, 22.01.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


relistarelista

4 1

I co z tego, że zamiast recepty będą kody, smarfony, linki i inne duperelki, skoro wielu ludzi już nie stać na zakup leków. O tym trzeba jasno mówić. To jest ta niby "dobra zmiana"? A te technologiczne nowinki to mam wrażenie jest tylko mydlenie ludziom oczu. Zobaczcie lepiej o ile podrożały leki. 12:08, 22.01.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

garbatygarbaty

4 1

ale kasta skorumpowanych sędziów za to odpowiada i sądy dyscyplinarne powinny się nimi zająć, to samo jest z systemem zdrowia 12:24, 22.01.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© expresskaszubski.pl | Prawa zastrzeżone