Zamknij
REKLAMA

Od jutra w regionie jedna stawka za przejazdy pociągami i przewóz rowerów

11:09, 30.06.2020 | info: UMWP, oprac M.Dz.
Skomentuj fot. archiwum/Magda Dzienisz
REKLAMA

Od 1 lipca w aglomeracji oraz w regionie obowiązywać będzie tzw. Taryfa Pomorska, zarówno w pociągach SKM i Polergio. Ma być to ułatwienie dla podróżujących koleją: zakupiony przez pasażera bilet będzie uprawniał do dowolnego wyboru przewoźnika na określonej trasie przejazdu. Ujednolicona będzie także cena za przewóz rowerów.

Obecnie, w pociągach kursujących na terenie województwa pomorskiego obowiązują taryfy zależne od przewoźnika. Od 1 lipca 2020 r. bilet zakupiony przez pasażera będzie uprawniał do dowolnego wyboru przewoźnika (SKM lub Polregio) na trasie przejazdu.

- Przy projektowaniu nowej taryfy naszą intencją było obniżenie cen przy przejazdach z obszarów o ograniczonej dostępności transportowej do aglomeracji oraz ujednolicenie opłat za przejazdy pociągami organizowanymi przez samorząd województwa. Ponieważ ceny biletów jednorazowych i miesięcznych w Polregio są obecnie wyższe od cen biletów PKP SKM odpowiednio o 35 proc. i 38 proc., postanowiono wprowadzić Taryfę Pomorską z cenami niższymi średnio o 12 proc. od cen Polregio, ale wyższymi od cen SKM średnio o 18 proc. – mówi Eugeniusz Manikowski, zastępca dyrektora Departamentu Infrastruktury UMWP.

Dla złagodzenia skutków podwyżki  na obszarze aglomeracji, w Taryfie Pomorskiej został wprowadzony bilet miejski: jednorazowy w cenie 4,40 zł, miesięczny w cenie 92,00 zł.

- Będą dwa rodzaje takich biletów. Pierwszy umożliwi przejazd na obszarze Gdańska i Sopotu pomiędzy stacjami Gdańsk Lipce – Gdańsk Osowa – Sopot Kamienny Potok. Drugi z kolei będzie ważny w Gdyni i Sopotu, a więc pomiędzy stacjami Gdynia Cisowa – Gdynia Karwiny – Sopot Wyścigi – informuje dyrektor Manikowski.

http://www.skm.pkp.pl/

W ofercie będzie też tzw. bilet trójmiejski, który umożliwi przejazd na obszarze administracyjnym Gdańska, Gdyni, Sopotu pomiędzy stacjami Gdańsk Lipce - Gdańsk Osowa - Gdynia Cisowa. Jego cena to 6,50 zł, za bilet jednorazowy lub 136,00 zł za bilet miesięczny.

W obszarze Gdańsk – Żukowo – Wejherowo, w Taryfie Pomorskiej, został wprowadzony bilet dobowy strefowy w cenie 15 zł ograniczony stacjami Wejherowo – Żukowo – Gdańsk Lipce. Zakup biletu dobowego pozwoli na wielokrotne przejazdy w wyznaczonym obszarze.

 - Ujednolicona została także cena za przewóz roweru. Będzie ona wynosiła 3 złote, z wyjątkiem odcinka pomiędzy przystankami Wejherowo i Gdańsk Śródmieście, gdzie przewóz w dalszym ciągu będzie bezpłatny – podkreśla przedstawiciel UMWP.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronach przewoźników tj. SKM oraz Polregio.

(info: UMWP, oprac M.Dz.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (2)

Czy dla seniorówCzy dla seniorów

1 0

po 70-tce ŻADNYCH ulg nie będzie ??
Bezlitosny system !! 17:35, 30.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

SwójSwój

1 0

Co za bzdura zrobili to po to aby podnieść ceny biletów a Żukowo miało wchodzić do biletu miejskiego a tu lipa 22:11, 01.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz