Zamknij
REKLAMA

Jutro w Senacie debata ws. ustawy o związku metropolitalnym na Pomorzu. Będą samorządowcy

11:10, 29.07.2020 | M.Dz./info: OMGGS
Skomentuj fot. archiwum/Facebook: Tomasz Grodzki
REKLAMA

W czwartek 30 lipca br. o godz. 15.00 w Senacie RP odbędzie się wspólne posiedzenie Komisji Ustawodawczej oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej. Tematem spotkania będzie pierwsze czytanie projektu ustawy o związku metropolitalnym w województwie pomorskim. Uczestniczyć w nim będzie m.in. burmistrz Mieczysław Grzegorz Gołuński.

Samorządowcy z Pomorza w powstanie metropolii angażują się od 2016 roku. Kierowali prośby do rządu, a w 2017 r. wysłali projekt ustawy i wniosek o utworzenie metropolii na Pomorzu do ówczesnej premier Beaty Szydło. Rozmowy nie przyniosły efektów. Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego w Gdańsku w październiku 2019 roku zwróciła się do parlamentu o rozpoczęcie prac w tej sprawie. W styczniu 2020 r. samorządowcy przekazali marszałkowi senatu Tomaszowi Grodzkiemu projekt ustawy ws. utworzenia metropolii. 

Stworzenie metropolii ma dać wymierne korzyści nie tylko miastom, ale też gminom wiejskim, skupionym wokół Trójmiasta. Ustawa określa zadania dla metropolii - wśród których są transport zbiorowy, przebieg dróg, strategia, planowanie i promocja. Projekt ustawy dla Pomorza zawiera także dodatkowe szóste działanie - adaptację do zmian klimatu i ochronę środowiska. 

Ustawa metropolitalna jest niezbędnym narzędziem do formalizacji istniejącej współpracy w służbie dla blisko 1 600 000 mieszkańców naszego regionu. Metropolia umocowana prawnie to lepsza integracja i koordynacja działań zmierzających do wzmacniania konkurencyjnej pozycji i dynamicznego rozwoju Trójmiasta oraz okalających go miast i gmin wiejskich. Z zachowaniem zasad zrównoważonego rozwoju i z dbałością o spójność planowania przestrzennego na różnych poziomach zarządzania - podkreśla Jarosław Maciejewski z Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot. -Przyjęcie ustawy zapewni naszemu obszarowi stałą pulę środków na realizację projektów o charakterze metropolitalnym. 5% z podatku PIT, zasilające dotąd budżet państwa, przeznaczonych zostanie na poprawę jakości życia mieszkańców Metropolii.

Podczas posiedzenia Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot reprezentować będą: Aleksandra Dulkiewicz - prezydent Gdańska, prezes Rady OMGGS, Mieczysław Gołuński - burmistrz Kartuz, Mirosław Chyła - burmistrz Pelplina oraz Magdalena Kołodziejczak - wójt Pruszcza Gdańskiego.

Posiedzenie połączonych komisji będzie transmitowane: https://www.senat.gov.pl/transmisje/. Rozpocznie się o godz. 15.00.

(M.Dz./info: OMGGS)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (6)

brawo senat brawo senat

8 8

Tylko nie hejtujcie, to jest na prawdę pozytywne rozwiązanie. Taka ustawa metropolitalna dla pomorza byłaby bardzo korzystna. Podobne uregulowania są na Śląsku i dzięki temu miasta aglomeracji wspólnie mogą finansować komunikację zbiorową. Co ważne więcej pieniędzy z PITów pozostawałoby na miejscu, przysługując się nowym inwestycją, a nie trafiała do centralistycznego rządu w Warszawie. 11:48, 29.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

komentokomento

4 0

a MGG w ZMP wiecznie żywy 12:13, 29.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

infoinfo

6 1

po co aż senat ? wy se debatujecie a UG kartuzy rozsyła nowe deklaracje śmieciowe z kolosalną podwyżką.

12:44, 29.07.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Radni  postanowili =Radni postanowili =

1 0

Sami Swoi - Nie ma Mocnych.
Poza tym sprawdziłam kilkanaście miast o wielkości Kartuz i wszędzie stawki wzrosły bardzo znacznie, BEZ WYJĄTKÓW.
Hmmmmm , o czym to świadczy ?? Info na ten temat znaleźć b. łatwo. 09:08, 31.07.2020


DulcyneaDulcynea

8 1

Nasz panujący ma rozbebeszoną całą gminę i to jest porażka tak jak cały ten gdański układ skończcie wstydu oszczędźcie i zabierzcie się do roboty 13:37, 29.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

FERDEKFERDEK

6 0

Patrząc na ten skład ze zdjęcia to pusty śmiech ogarnia .W pomorskim czas na zmiany!!!! 09:15, 30.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA