Zamknij

Nowe Mevo ma ruszyć do końca 2021 r. Będą nowe zasady

11:52, 13.01.2021 | M.Dz./info: mat.pras.
Skomentuj Zdj. ilustracyjne/fot. pixabay
REKLAMA

Do końca 2021 roku OMGGS planuje uruchomić nowe Mevo. System będzie się różnił od dotychczasowego, w pomorskich miejscowościach znaleźć ma się ponad 4 tys. rowerów, w tym przynajmniej tysiąc tradycyjnych. Abonament nie ma być wyższy niż 30 zł. 

Minął ponad rok, odkąd przestało działać Mevo - system roweru metropolitalnego, który działał w 14 gminach Pomorza, w tym także w powiecie kartuskim. Zarząd Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot zdecydował o rozwiązaniu umowy z NB Tricity na zarządzanie systemem. Zdecydowano o wyłonieniu nowego operatora. Trwały spotkania i warsztaty, podczas których użytkownicy rowerów przedstawiali swoje rekomendacje i propozycje zmian w nowym systemie. Ostatnie odbyło się we wtorek 12 stycznia. 

- Zespół projektowy, złożony m.in. z oficerów rowerowych, specjalistów ds. zamówień publicznych i finansów oraz prawników, przedstawił główne założenia nowego systemu. Zostały one wypracowane podczas dialogu konkurencyjnego z trzema wybranymi firmami - informuje Alicja Mongird, rzecznik prasowy OMGGS.

W marcu wyłonią wykonawcę

W grudniu 2020 zakończyły się rozmowy z potencjalnymi wykonawcami Mevo w ramach dialogu konkurencyjnego ogłoszonego w kwietniu ubiegłego roku. W spotkaniach brały udział trzy firmy: konsorcjum BikeU i Freebike, firma Marfina (Movienta) z podwykonawcą Geovelo oraz Nextbike Polska.

- Potencjalni wykonawcy przedstawili swoje możliwości techniczne i wspólnie z zespołem projektowym pracowali nad rozwiązaniami najkorzystniejszymi dla mieszkańców metropolii - informuje A. Mongird.  

Wykonawcy uczestniczący w dialogu zostaną zaproszeni do składania ofert, co planowane jest na drugą połowę stycznia. Od momentu wysłania zaproszenia będą oni mieli 30 dni na przesłanie ofert. 

- Wybór najkorzystniejszej oferty i podpisanie 6-letniej umowy planowane jest na marzec. Zgodnie z zapowiedziami potencjalnych wykonawców - system mógłby ruszyć do końca 2021 r podaje rzecznik prasowy OMGGS. 

Jakie będzie nowe Mevo?

Zgodnie z rekomendacjami mieszkańców przedstawionymi podczas warsztatów i spotkań, a także po przeprowadzeniu szczegółowych analiz, a także na podstawie badań ankietowych użytkowników Mevo, zostały wypracowane główne założenia.

- Mevo 2.0 będzie systemem mieszanym złożonym z 4099 rowerów, przy czym przynajmniej 1000 stanowić będą rowery tradycyjne. Infrastruktura oraz rowery będące w posiadaniu OMGGS zostaną wykorzystane w nowym systemie. W przeciwieństwie do Mevo 1.0 tym razem zamawiana będzie usługa, a nie dostawa rowerów. Oznacza to, że operator otrzymuje zapłatę za usługę w równych ratach za każdy miesiąc działania systemu. System ładowania baterii będzie zdecentralizowany - wymienia Alicja Mongird.

Bez zmian pozostanie system zwrotu rowerów. Będzie można zwracać je, tak jak do tej pory, również poza stacjami. System będzie działał w sezonie 9+3 – przez 9 m-cy 100% floty, od grudnia do końca lutego 50% floty. Abonament nie będzie kosztował więcej niż 30 zł. W ramach tej opłaty będzie można korzystać przez 60 minut z rowerów elektrycznych i 120 minut z rowerów tradycyjnych dziennie. 

System swoim zasięgiem obejmie 16 gmin – dotychczasowe 14 (Gdańsk, Gdynia, Sopot, Żukowo, Reda, Pruszcz Gdański, Tczew, Sierakowice, Rumia, Somonino, Stężyca, Kartuzy, Puck i Władysławowo), a także dodatkowo Kolbudy i Kosakowo.

(M.Dz./info: mat.pras.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (5)

kolokolo

3 0

Kto to jest "oficer rowerowy"? Pierwsze słyszę. 15:00, 13.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

$$

2 0

Znowu ktoś kasę nabije. 16:59, 13.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

wacekwacek

4 0

marnie to widzę jak zajmuje się tym poprzednia ekipa to zgłaszam podejrzenie o popełnieniu przestępstwa i o 10% od kwoty przewidywanych kosztów 19:06, 13.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

hulaj duszahulaj dusza

5 2

W Kartuzach właśnie uruchomiliśmy mevo w wersji autobusowej Jak połączymy mevo rowerowe z , autobusowym i do tego dodamy jeszcze hulajnogi to zabraknie nam ludzi w mieście do podróżowania. 19:49, 13.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

gdzie CBA?gdzie CBA?

2 0

A CBA już się zainteresowała poprzednio wydanymi pieniędzmi? 10:58, 14.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA