Zamknij

Sąd utrzymał wyrok uniewinniający marszałka Mieczysława Struka

22:11, 18.08.2021 | UMWP/oprac.W.D.
Skomentuj Marszałek woj. pomorskiego Mieczysław Struk. fot.W.D.
REKLAMA

Sąd Okręgowy w Gdańsku po rozpatrzeniu apelacji, dotyczącej nieprawidłowości w oświadczeniach majątkowych, podtrzymał wyrok sądu I instancji, który uniewinnił Mieczysława Struka od większości zarzutów, a dwa warunkowo umorzył. Prokuratorskie zarzuty były efektem kontroli prowadzonej przez CBA w 2017 i 2018 r.

Szef samorządu woj. pomorskiego był oskarżony o poświadczenie nieprawdy w swoich oświadczeniach za lata 2013-2016. Od początku nie zgadzał się ze stawianymi zarzutami. W wyniku procesu, sąd I instancji oddalił cztery z sześciu zarzutów, a dwa warunkowo umorzył, uznając ich szkodliwość jako niską.

Przypomnijmy: chodziło m.in. o zakup działki na Kaszubach o powierzchni 0,18 ha dokonany przez żonę Mieczysława Struka z jej środków własnych. Pozostałe zarzuty, m.in. dotyczące zasiadania w Radzie Fundacji Centrum Solidarności, za które marszałek Struk nie pobierał wynagrodzenia, sąd pierwszej instancji uznał za bezzasadne. Apelację od wyroku złożyła zarówno prokuratura, jak i obrońcy oskarżonego.

Sąd Okręgowy w Gdańsku, po rozpatrzeniu apelacji, odrzucił niemal wszystkie argumenty prokuratury, która domagała się zaostrzenia wyroku. Podtrzymał wyrok uniewinniający wydany przez sąd pierwszej instancji, a w punktach dotyczących umorzenia złagodził wyrok, skracając czas warunkowego umorzenia z dwóch lat do jednego roku i zmniejszając kwotę, jaką marszałek ma wpłacić na cele charytatywne, z 10 do 8 tysięcy złotych.

Warunkowe umorzenie dotyczyło kwestii niewykazania w oświadczeniu majątkowym pożyczki zaciągniętej przez żonę marszałka oraz zakupu przez nią działki. Według Sądu Okręgowego, nie ma żadnych przesłanek, według których marszałek Struk wiedział o zakupie działki, wobec czego jedyną wykazaną nieprawidłowością jest kwestia dotycząca pieniędzy na wspólnym koncie.

Dlatego sąd zdecydował o złagodzeniu wcześniejszego wyroku w tym zakresie.

Marszałek Mieczysław Struk skomentował wyrok na swoim koncie w mediach społecznościowych:

Sąd Okręgowy w całości odrzucił argumentację prokuratury i w większości podtrzymał wyrok Sądu Rejonowego, a w jednym wypadku wyrok złagodził, uznając szkodliwość zarzucanych mi czynów za znikomą. Przyjmuję to z satysfakcją, bowiem od początku prowadzonego przeciwko mnie postępowania byłem przekonany, że w sprawie moich oświadczeń majątkowych nie złamałem prawa - napisał

Satysfakcja nie jest może całkowita, ale najważniejsze, że w wyniku długiej i niezwykle drobiazgowej kontroli, jak również w ocenie sądów dwóch instancji potwierdzono, że mój majątek ma pokrycie w dochodach, które były jawne, legalne i opodatkowane.

Już na etapie postępowania przed Sądem Rejonowym można było odnieść wrażenie, że prokuratura próbuje skazać mnie na siłę, starając się przypisać mi wyrachowane i świadome działania wbrew przepisom, nie mając dowodów i uzasadnienia na moją winę. Od początku transparentnie informowałem opinię publiczną o rozwoju sytuacji, mając poczucie, że nie złamałem prawa. Mam nadzieję, że dzisiejsze posiedzenie i wyrok Sądu ostatecznie zamkną tę sprawę - podkreśla Mieczysław Struk

Wyrok jest prawomocny.

(UMWP/oprac.W.D.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (9)

infoinfo

28 26

Gdański sąd nigdy nie zawodzi. 22:51, 19.08.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


miałeś chamie złoty miałeś chamie złoty

31 25

Żyjemy w kraju dla wybranych a sąd po prostu struka z nas głupków i tyle!! 07:02, 20.08.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


sycyliasycylia

20 19

Don Donek sycyliano corporation 09:26, 20.08.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

jak tak możnajak tak można

21 9

Sąd powinien przeprosić i jeszcze zapłacić odszkodowanie bo to prawie jawna napaść sądowa . 09:34, 20.08.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

d/wd/w

0 0

kruk krukowi oka nie wydziobie . 16:50, 23.08.2021


Niezależne mediaNiezależne media

14 13

A redaktorek już usuwa tvn24, prawda całą dobę. Ale tylko nasza prawda. 10:29, 20.08.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ale gdybyale gdyby

2 0

to był zwykły obywatel dostał by z górnej działki a takich jak zwykle się umarza ..... dziwne 22:25, 30.08.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%