Zamknij

W Pucku odbył się Światowy Zjazd Kaszubów. Była też reprezentacja z pow. kartuskiego

13:20, 23.08.2021 | info: pomorskie.eu, oprac. M.Dz.
Skomentuj fot. Anna Polcyn-Czaplewska, pomorskie.eu
REKLAMA

Za nami XXII Światowy Zjazd Kaszubów w Pucku. Do nadmorskiej miejscowości przyjechali Kaszubi z różnych stron województwa, kraju i świata - była też mocna ekipa z pow. kartuskiego. 

Jak co roku na zjazd dotarła kaszubska bana. Transcassubia rozpoczęła trasę w Chojnicach, przystankiem końcowym był Puck. Pociągiem jechali także m.in. mieszkańcy powiatu kartuskiego, którzy licznie przybyli na to wydarzenie. 

Burmistrz Pucka Hanna Pruchniewska podkreślała, że „to święto Kaszubów z urodzenia, z miłości i z wyboru”. Poczty sztandarowe, orkiestra, motocykliści, Kaszubi z różnych zakątków świata celebrowali swój zjazd uroczystym przemarszem przez ulice Pucka.

W trakcie korowodu została odsłonięta fontanna w Parku Kaszubskim. Następnie w porcie odbyła się msza święta. Na starym rynku, po uroczystych przemowach, marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk wręczył nagrodę Józefowi Roszmanowi za wybitne zasługi w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechnianie i ochrony kultury na rzecz mieszkańców województwa pomorskiego. Józef Roszman z Gnieżdżewa to kaszubski gawędziarz (plesta), animator kultury, kucharz, znawca regionu i popularyzator Kaszub. 

Oprócz przeglądu zespołów ludowych, uczestnicy zjazdu bili rekord we wspólnym tańcu kaszubskim wôłtôk i grze na akordeonie. Druga część koncertów odbyła się na zielonej plaży. Wszyscy bawili się przy muzyce Weroniki Korthals czy Natalii Szroeder. Tradycyjnie odbył się także turniej gry w baśkę.

 

(info: pomorskie.eu, oprac. M.Dz.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

harpagonharpagon

2 0

Autentyczność Kaszubów przegrywa z kiepskimi politykami którzy z jej korzeni wyrastają . Niestety po bytności w Gdańska lub Warszawy i zbyt długim trwaniu przy władzy tworzą kastę bardziej dbającą o własne interesy niż dbałość o dobro wspólne społeczności która ich wybrała. Krótko mówiąc grupka drobnych cwaniaków którym kasa przysłoniła wszystkie zasady i wartości próbująca kreować się na elity 18:07, 24.08.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%