Zamknij

Co zachęca do uważnej segregacji śmieci? Mieszkańcy wskazują kilka kwestii

21:26, 20.11.2021 | mat.pras./oprac.W.D.
Skomentuj fot.W.D.
REKLAMA

Aż 76,6 proc. mieszkańców naszego regionu uważa, że należy wprowadzić ułatwienia w segregacji odpadów. To dane z raportu SW Research dotyczącego prawidłowej gospodarki odpadami. Zapytano też o to, co mogłoby wpłynąć na lepszą segregację śmieci. 

Segregacja odpadów jest obowiązkowa i 90 proc. respondentów udzielających odpowiedzi na pytania w badaniu SW Research przyznało, że jest potrzebna.  65 proc. badanych ma na uwadze stan środowiska naturalnego, zaś dla 38 proc. respondentów priorytetem jest wygląd ich miejsca zamieszkania.

Nawet jeśli badani są zadowoleni z obecnego systemu, to część z nich uważa, że zmiany i usprawnienia są potrzebne. Według raportu, jedną z pilniejszych potrzeb jest odpowiednie oznakowanie pojemników na odpady.

Muszą o tym pamiętać również samorządy i zarządcy budynków, ponieważ w 2022 r. wejdzie w życie ustawa o jednolitym systemie segregacji odpadów, która zakłada podział odpadów komunalnych na 5 frakcji: bioodpady, papier, szkło, metale i tworzywa sztuczne oraz dodatkową frakcję - odpady komunalne zmieszane.

Co ciekawe, respondenci wskazywali również, że estetyka i niewielkie rozmiary pojemników są ważnym czynnikiem, który bardziej zachęciłby ich do segregacji odpadów.

Przede wszystkim, nie lubimy, kiedy kontenery na odpady są duże i… brzydkie. Aż 75,1 proc. badanych mieszkańców pomorskiego przyznało, że lepsza estetyka i mała objętość pojemników na odpady zachęciłaby ich do bardziej uważnej segregacji (w skali kraju było to 74,5 proc.).

Kontenery powinny być też dobrze oznakowane lub opisane, aby nie było wątpliwości, do którego z nich powinien trafić poszczególny rodzaj odpadów – taką potrzebę dostrzega 36,8 proc. mieszkańców województwa pomorskiego.

Kolejna kwestia, która zniechęca nas do segregacji i sprawia, że chcemy, aby nasz kontakt z pojemnikami na odpady trwał jak najkrócej, to brud – 34,3 proc. badanych z Pomorza powiedziało, że wyższy poziom czystości i poprawa higieny w miejscu składowania odpadów zachęciłaby ich do segregacji.

Na pytanie „Czy uważa Pan/Pani, że potrzebne są w Polsce odpowiednie rozwiązania do ułatwienia procesu segregacji odpadów?”, twierdząco odpowiedziało aż 79,2 proc. badanych. Na Pomorzu z tym stwierdzeniem zgodziło się 76,6 proc. respondentów.

(mat.pras./oprac.W.D.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (6)

infoinfo

9 3

głupota, segregacja w większości nie ma sensu, wszystko to napychanie kasy do innych kieszeni.

jestem ciekaw jaki procent badanych jest w stanie określić procent recyklingu, spalania i zakopywania odpadów. 21:52, 20.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Proste jak lemierzProste jak lemierz

12 2

Ustawowo zmusic firmy do znaczku gdzie dany produkt lub opakowanie po zużyciu maja wylądowac do jakiej frakcji w śmietniku to wrzucić i po kłopocie lub brać jak leci i niech to więźniowie segregują lub socjalni proste nie robisz nie masz żarcia 00:06, 21.11.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

infoinfo

2 2

miejsca na naklejanki nie starczy, pamiętaj że np pierogi zależnie od farszu trafiają do zmieszanych albo do bio...

niech mi ktoś wyjaśni sens takiej segregacji. 12:25, 21.11.2021


KMM KMM

11 0

Niech gmina postara się o automaty na odbiór pustych butelek. To przynajmniej będą mieli miej smieci a nam "zwróci się " kilka groszy 10:18, 21.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Do spółdzielni mieszDo spółdzielni miesz

5 2

Nowa wiata smietnikowa na sikorskiego a przed wiata niemal codziennie pozostawione worki ze smieciami. Może by tak zająć się tym problemem 12:24, 21.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Anatol.28 Anatol.28

2 3

Co za bzdury! Segregacja to jest nabijanie kasy innym kosztem zwykłego Kowalskiego! Ja mogę wystawić jeden pojemnik w miesiącu, bo nie będę kupował plastików a i popiołu już nie mam a i tak płacę od osoby. To jest zwykła kradzież moich oszczędności!!! 17:22, 21.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%