Zamknij
REKLAMA

Nagrzany samochód to śmiertelna pułapka. Trzeba reagować natychmiast!

13:03, 23.06.2022 | W.D.
Skomentuj fot.archiwum/M.Dz.
REKLAMA

W zamkniętym samochodzie, zwłaszcza stojącym w pełnym słońcu temperatura błyskawicznie rośnie powyżej 40 st. C, a już po krótkim czasie może osiągnąć nawet 60 st. C. To ogromne niebezpieczeństwo. Widząc dziecko lub zwierzę zamknięte w nagrzanym samochodzie musimy reagować - mamy nawet prawo stłuc szybę.

Zarówno kartuska Straż Miejska, jak i policja informują, że w powiecie kartuskim nie doszło w tym sezonie do przypadku pozostawienia w nagrzanym samochodzie dziecka lub zwierzęcia. 

Wstrząsająca informacja napłynęła jednak ze Szczecina, gdzie 38-letnia kobieta pozostawiła w samochodzie 1,5 roczne dziecko. Portal rmf24.pl poinformował, że 38-letnia kobieta miała zawieźć rano starsze dziecko do przedszkola, a później pojechać do pracy i tam zostawić samochód. Przed godz. 17.00 odebrała z przedszkola dziecko i pojechała po młodszego syna do żłobka, gdzie dowiedziała się, że nie przywiozła go tam tego dnia.

Wróciła do samochodu i okazało się, że na tylnym siedzeniu pasażera znajduje się 1,5-roczny chłopiec, który cały ten czas spędził w aucie kobiety. Dziecko nie dawało oznak życia. Wezwani na miejsce ratownicy byli już bezradni. Prokuratura prowadzi postępowanie w kierunku nieumyślnego spowodowania śmierci 1,5-rocznego dziecka.

Ale ta tragedia każe przypomnieć, by pod żadnym pozorem nie zostawiać dziecka czy zwierzęcia w zamkniętym, nagrzanym pojeździe. Ponadto każdy kto zauważy taką sytuację, powinien reagować natychmiast, bo liczy się dosłownie każda minuta.

Co zrobić?

Należy natychmiast wezwać Straż Miejską, policję lub straż pożarną. Liczy się czas, więc można samemu wybić szybę samochodu. Policja wyjaśnia, że takie zachowanie nie będzie traktowane jak uszkodzenie mienia, ponieważ jest to działanie w stanie wyższej konieczności.

- Według obowiązującego prawa wybicie szyby w czyimś samochodzie jest niszczeniem cudzej własności i jest to czyn zabroniony. W przypadku wybicia szyby (zniszczenia mienia) w celu ratowania życia czy zdrowia dziecka lub zwierzęcia mamy styczność z konfliktem wartości. Osoba, która się tego podejmuje, nie będzie ponosić odpowiedzialności karnej, korzystając ze stanu wyższej konieczności - wyjaśnia Aldona Domaszk, rzecznik prasowy kartuskiej policji. - Dlatego, że poświęca dobro niżej wartości (szybę), by ratować dobro wyższej wartości. Jednakże pamiętajmy, że szybę należy wybić w taki sposób by nie zrobić krzywdy dziecku czy zwierzęciu będącym w tym pojeździe.

Jeżeli jest taka możliwość, warto wykonać zdjęcie samochodu, by udokumentować, że dziecko czy zwierzę faktycznie pozostawało w zamkniętym aucie. Potem trzeba po prostu działać. Po wybiciu szyby należy jak najszybciej wyciągnąć dziecko z samochodu i starać się je schłodzić. Koniecznie należy wezwać na miejsce karetkę pogotowia.

- Apelujemy, by nigdy nie zostawiać dzieci czy zwierząt w nagrzanym samochodzie! Według zapowiadanych prognoz najbliższe dni w powiecie kartuskim mają być bardzo ciepłe - podkreśla rzeczniczka KPP Kartuzy.

(W.D.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (5)

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


..........

1 1

Czy to następna Katarzyna Waśniewska??? Ta opowieść brzmi kosmicznie można zapomnieć portfela ale dziecka??🤔i jeszcze wyobrazić sobie że jest w żłobku jeździć z nim nie wiedząc że jest w środku po drodze odebrać drugie dziecko i nadal nie zauważyć pierwszego nie to jakiś cyrk czy prokurator naprawdę się na to nabrał??? 22:56, 23.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Nie.....Nie.....

0 2

Odebrała przedszkolaka i nawet nie sprawdziła czy zapiął pasy i czy wogule siedzi w aucie to znaczy że dzieciak sam wskoczył do auta zamknął drzwi a ona cała drogę nawet na niego nie spojrzała nie .....albo coś z kopułą nie tak albo to naćpane albo to celowo albo tyle głu...! I tylko 3lata i pewnie zawiasy to też kpina 23:01, 23.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

doh jodoh jo

1 1

jezdzila z tym dzieckiem caly dzien i nie widziala go w samochodzie nawet w pracy nikt go nie widzial w tym samochodzie nie rozmawiala z nim podczas jazdy jakis upior z tej matki czy co 08:51, 24.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Pola kpPola kp

1 0

Wyrazy współczucia matce i całej rodzinie. Jak dalej żyć z takim obciążeniem 15:59, 24.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%