Zamknij

Wejście na lód może zakończyć się tragicznie. Nie ryzykuj!

10:32, 18.02.2025 Aktualizacja: 10:37, 18.02.2025
Skomentuj Zdj. ilustracyjne. fot. M.Dz. Zdj. ilustracyjne. fot. M.Dz.

Niskie temperatury sprawiły, że akweny na Kaszubach pokryły się lodem. Niestety wielu nie zważa na niebezpieczeństwo i wchodzi na zamarznięte jeziora czy stawy. Strażacy i policjanci ostrzegają, że każde wejście na taki lód jest ryzykowne.

Ostatnie wahania temperatur sprawiają, że lód na zbiornikach wodnych jest niepewny. Zamarznięte stawy, jeziora i rzeki są niebezpieczne. Brak ostrożności i nadzoru nad dziećmi, a także lekkomyślność dorosłych może prowadzić do tragedii.

Policjanci ostrzegają, że każde wejście na zamarznięty zbiornik wodny jest ryzykowne, nawet przy bardzo dużym mrozie.

- Lód ulega ciągłym zmianom, również dobowym i nigdy nie ma tej samej grubości na całej powierzchni. Poruszanie się po lodzie bez odpowiedniej wiedzy i sprzętu asekuracyjnego może zakończyć się tragicznie - podkreślają policjanci.

Co robić, jeśli pod kimś załamie się lód? Strażacy z OSP Sierakowice instruują, że w przypadku załamania lodu należy zachować spokój i próbować wzywać pomocy.

- Najlepiej położyć się płasko na wodzie, rozłożyć szeroko ręce i starać się wpełznąć na lód. Starajmy się poruszać w kierunku brzegu leżąc cały czas na lodzie - podkreślają druhowie. - Kiedy zauważymy osobę tonącą, nie biegnijmy w jej kierunku, ponieważ pod nami również może załamać się lód. Nie wolno też podchodzić do przerębla w postawie wyprostowanej, ponieważ zwiększamy w ten sposób punktowy nacisk na lód, który może załamać się pod ratującym. Najlepiej próbować podczołgać się do tonącego.

Jeśli w zasięgu ręki mamy długi szalik lub grubą gałąź, należy spróbować podczołgać się na odległość rzutu i starać się podać poszkodowanemu drugi koniec. Jeśli sami nie mamy możliwości udzielić poszkodowanemu pomocy, natychmiast trzeba poinformować o wypadku służby ratunkowe dzwoniąc pod numer 112. 

Po wyciągnięciu osoby poszkodowanej z wody należy okryć ją czymś suchym (płaszczem, kurtką) i jak najszybciej przetransportować do zamkniętego, ciepłego pomieszczenia, aby zapobiec dalszej utracie ciepła. Pamiętajmy, że nie wolno poszkodowanego polewać ciepłą wodą, ponieważ może to spowodować u tej osoby szok termiczny.

(oprac. M.Dz.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(6)

asdaasda

2 0

Tych wszystkich wędkarzy należałoby obciążyć kosztami akcji plus np 20 tys. Może by się nauczyli. Jeżeli komuś by się utonęło to tak samo z akcją poszukiwawczą zwłok na wisonę. Niech rodzina truje głowę takim osobom, bo na głupotę nie ma rady. Czemu mamy za to wszyscy płacić a strażacy mają ryzykować życie za kretynów

11:04, 18.02.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

WodaWoda

0 1

Oby nikomu te wskazówki się nie przydały. Ale nigdy nic niewiadomo co komu przyjdzie do głowy.

11:05, 18.02.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JanuszzJanuszz

1 0

Też to mówię Grażynie żeby nie wchodziła na loda bo to grozi 800+

11:09, 18.02.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Lód Lód

0 0

W Mściszewicach codziennie jeden mężczyzna jest na jeziorze😂 w takim wieku nie mieć stracha😄

14:42, 18.02.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

TediiiTediii

0 0

Dzisiaj widziałem na jeziorze Karczemnym ,łowili rybki na lodzie.

16:18, 18.02.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Taki gruby? Taki gruby?

0 0

No pewnie, a czemu nie... ? dzisiaj planuję odśnieżyć nieckę dla kaczek przy Wyspie Łabedziej, postawię budę z ciepła herbatką, tojtoja przesunę na drugi koniec wyspy i będę jeździć na łyżwach... I grubasy też będą chciały się przyłączyć bo na deptaku się nie da...

11:14, 19.02.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%