Zamknij
REKLAMA

Policja przypomina: jadąc hulajnogą także trzeba przestrzegać zasad

21:46, 11.05.2022 | KPP Kartuzy/oprac.W.D.
Skomentuj fot.pixabay
REKLAMA

Użytkownicy hulajnóg elektrycznych mają zarówno prawa jak i obowiązki - przypomina kartuska policja. Przepisy prawa o ruchu drogowym nadają takiej hulajnodze status pojazdu i określają jasno zasady korzystania z niej.

Policja zwraca uwagę, że osoby korzystające z takich urządzeń są niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego, a nieostrożna jazda i lekceważenie przepisów stanowią realne zagrożenie bezpieczeństwa zarówno dla nich samych jak i pozostałych użytkowników dróg. Jakie zasady obowiązują użytkowników hulajnóg elektronicznych? 

Zabrania się kierowania hulajnogą elektryczną po jezdni, na której dopuszczalna prędkość jest większa niż 30 km/h, kierowania hulajnogą osobie znajdującej się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu, przewożenia hulajnogą elektryczną osobistego innych osób, zwierząt i przedmiotów, ciągnięcia lub holowania hulajnogą elektryczną innych pojazdów, pozostawiania hulajnóg elektrycznych na chodniku w inny sposób niż równolegle do jego zewnętrznej krawędzi.

Zgodnie z przepisami kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić – z prędkością dopuszczalną 20 km/h.

Dodatkowo jest obowiązany korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z prędkością dopuszczalną 20 km/h.

Kierujący może wyjątkowo poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, ale pod warunkiem jazdy z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego i ustępowania pierwszeństwa pieszemu.

Jadąc hulajnogą elektryczną po chodniku i chcąc przedostać się na drugą stronę ulicy, przed przejściem dla pieszych należy z niej zejść i przeprowadzić ją przez pasy. Inaczej jest w przypadku korzystania z drogi rowerowej, wówczas można przejechać przez wyznaczony przejazd dla rowerzystów.

Ważna informacja dla rodziców: do kierowania hulajnogą elektryczną przez osoby w wieku od 10 lat do 18 lat wymagane jest posiadanie tych samych uprawnień, co w przypadku kierowania rowerem, czyli karty rowerowej lub prawa jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T.

Dla osób, które ukończyły 18 lat, dokument taki nie jest wymagany.

Poruszanie się hulajnogą elektryczną po drodze publicznej przez dziecko do 10 lat jest zabronione w każdej sytuacji, również pod opieką osoby dorosłej. Dzieci w wieku do 10 lat mogą poruszać się hulajnogą elektryczną jedynie w strefie zamieszkania, pod opieką osoby dorosłej.

(KPP Kartuzy/oprac.W.D.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (9)

Ciekawy artykuł Ciekawy artykuł

8 3

Sytuacja z dziś.8 rowerzystów (6 jechało prawidłowo ścieżką rowerową) 2 ulicą obok siebie.Nie jeden za drugim, tylko obok! Trasa z Somonina na Goręczyno ulica Kasztelańska o ile się nie mylę.To jak to jest,jest ścieżka rowerowa i jeżdżą ulica?! 22:03, 11.05.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

LoniLoni

5 1

I pewnie większość z nich w trakcie jazdy miała gęby w telefonach 🙄 22:44, 11.05.2022


mogąmogą

4 3

jechać obok siebie na ulicy nie ja wszyscy myślą że muszą się trzymać prawej krawędzi jezdni, a z ścieżki rowerowej są zmuszeni korzystać kiedy jest odpowiednio oznaczona 01:58, 12.05.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Do mogą Do mogą

0 0

Akurat ścieżka o której piszę jest bardzo dobrze oznaczona 15:09, 12.05.2022


DariaDaria

6 1

Z tego co tu piszą to z tych co jeżdżą hulajnogami po Kartuzach sporo by dostało mandaty 07:52, 12.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UuuuUuuu

4 0

Przecież policja ma to w duuupie wolą mandat kierowcy samochodu wlepić bo to pewna kasa 10:21, 12.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

czy czy

3 0

ktos widzial w Kartuzach pisze patrole strazy miejskiej lub policji na ulicy?nie liczac tych nieznajacych podstawowych zasad prawnych uczniakow z owinietymi lbami ze Zlotej Karczmy/raz na rok/????? 10:50, 12.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MasakraMasakra

1 0

Po co dopuścili te hulajnogi, nie dość jest problemów z pieszymi i rowerzystami???? Sami się prosicie żeby działy się tragedie a kierowcy samochodów jeździli zestresowani!!!!!!!!!!teraz każdy myśli że może sobie wtargnąć na jezdnię Plac zabaw normalnie W ogóle to śmieszne jak dorosli ludzie tym jeżdżą 18:53, 13.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

hujajnogahujajnoga

1 0

no i uj z pierwszeństwa rowerzysty, jak nie ma szans w starciu z samochodem 21:50, 16.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%