Zamknij
REKLAMA

Powiatowe obchody Dnia Strażaka. Gratulacje, awanse i nagrody za niesienie pomocy

13:07, 12.05.2022 | Magda Dzienisz
Skomentuj fot. Magda Dzienisz
REKLAMA

Z okazji Dnia Strażaka przy KP PSP w Kartuzach odbyły się uroczystości. Wręczono nagrody, awanse, podziękowania. Wyróżniono również strażaków, którzy wykazali się odwagą i wzorową postawą podczas wypadków w Kartuzach i Sianowie Leśnym. Oficjalnie przekazano także wóz dla OSP Chmielno.

Powiatowe obchody Dnia Strażaka były okazją do wręczenia podziękowań, gratulacji, awansów, wyróżnień i nagród. Gratulowano zwłaszcza pochodzącemu z Żukowa Piotrowi Sosze, pomorskiemu komendantowi wojewódzkiej straży pożarnej, który w zeszłym tygodniu odebrał od prezydenta RP awans na stopień generalski.

- Rok 2022 jest szczególny z uwagi na jubileusz 30-lecia podpisania ustawy o Państwowej Straży Pożarnej i ustawy o ochronie przeciwpożarowej oraz trwających obchodów stulecia działalności związku OSP RP - mówił mł.bryg. Paweł Gil, komendant KP PSP w Kartuzach. - Jest to również szczególny okres dla kartuskich strażaków - w ubiegłym roku obchodziliśmy jubileusz 60-lecia zawodowej Straży Pożarnej w Kartuzach. Tegoroczny jubileusz jest również wyjątkowy z jeszcze jednego powodu. Na centralnych obchodach Dnia Strażaka w Warszawie nasz przełożony Piotr Socha, mieszkaniec powiatu kartuskiego, który pełnił służbę strażacką w szeregach kartuskiej komendy, awansowany został przez prezydenta RP na pierwszy stopień generalski Państwowej Straży Pożarnej. Takiego awansu w powiecie kartuskim jeszcze nie było. Jest to dla nas wielki zaszczyt panie generale, gratulujemy!

Wśród wyróżnionych - emerytowani strażacy

Na uroczystym apelu z okazji Dnia Strażaka nie zabrakło władz samorządowych z powiatu kartuskiego, którym również podziękowano za udzielaną pomoc. Przybyli m.in. wicewojewoda pomorski Mariusz Łuczyk, zastępca prezesa WFOŚiGW w Gdańsku Teresa Jakubowska, nadleśniczy Nadleśnictwa Kartuzy Michał Majewski, przedstawiciele związku OSP RP, przedstawiciele firm i instytucji. 

Komendant powiatowy PSP Paweł Gil wręczył podziękowanie za współpracę i działalność wicewojewodzie Mariuszowi Łuszczykowi oraz pomorskiemu komendantowi wojewódzkiemu PSP Piotrowi Sosze

[FOTORELACJA]27510[/FOTORELACJA]

Na uroczystość przybyli także emerytowani strażacy ochotnicy, którym wręczono decyzje o przyznaniu dodatków do emerytur. Otrzymali je: Brunon Hinz z OSP Żukowo, Czesław Wilczewski i Franciszek Staroszczyk z OSP Czeczewo, Andrzej Roda z OSP Sulęczyno, Roman Bronk z OSP Kistowo, Jan Stachnik z OSP Mojusz, Bronisław Bigus z OSP Kolonia i Franciszek Szwaba z OSP Sianowska Huta. 

Jubileuszowe podziękowania otrzymali też włodarze z powiatu kartuskiego, m.in. wicestarosta Piotr Fikus i przedstawiciele zarządu i Rady Powiatu Kartuskiego oraz tutejsi burmistrzowie i wójtowie.

Gratulacje za ratowanie zdrowia i życia

Listem gratulacyjnym wyróżniono też dwóch strażaków, którzy wykazali się wzorową postawą i zachowaniem podczas wypadków drogowych. St. asp. w st. spocz. Ryszard Szlas 17 listopada 2021 r. interweniował na ulicy Jeziornej w Kartuzach. Doszło tam do potrącenia pieszego. 

- Mimo trudnej sytuacji, a także, co warto podkreślić, braku specjalistycznego sprzętu, podjął działania związane z ratowaniem zdrowia i życia ludzkiego. Szybkie i sprawne działanie podczas udzielania pierwszej pomocy medycznej przyczyniło się do zapewnienia bezpieczeństwa poszkodowanej w wypadku osoby - podkreślano podczas uroczystości. 

Natomiast dh Kamil Szymichowski z OSP Prokowo był obecny na miejscu potrącenia rowerzysty w Sianowie Leśnym, do którego doszło 18 kwietnia 2022 r. Przejeżdżał on w miejscu zdarzenia i bez wahania zatrzymał się i podjął działania związane z ratowaniem zdrowia i życia. 

- Swą postawą zaprezentował przykład godny do naśladowania przez innych ludzi - zaznaczono.

OSP Chmielno z nowym wozem

Uroczystość była także okazją do oficjalnego przekazania kluczyków do nowego wozu strażackiego dla OSP Chmielno. To MAN TGM 18-320, posiada napęd na cztery koła. Pojemność wody to 4600 litrów. Kosztował 878 tys. zł. Środki na jego zakup pochodzą z gminy Chmielno (410 tys. zł), WFOŚiGW (370 tys.zł), powiatu kartuskiego (60 tys. zł), Nadleśnictwa Kartuzy (10 tys. zł) Fundacji Energa (30 tys. zł) oraz od lokalnych przedsiębiorców.

Od grudnia wyjeżdżał już 23 razy do interwencji. Samochód ten zastąpił ponad 10-letniego MAN-a, który przekazany został OSP Reskowo. Natomiast dotychczasowy samochód strażaków z Reskowa trafił do druhów z Ukrainy.

Awanse, nagrody, wyróżnienia...

Pomorski Komendant Wojewódzki Piotr Socha wręczył nagrody finansowe za wzorową postawę i osiągnięcia w realizacji zadań służbowych. Otrzymali je:

 • mł bryg. Paweł Gil
 • mł bryg. Leszek Formela
 • st. kpt. Marek Szwaba
 • kpt. Adrian Kopczyński
 • asp. sztab. Zdzisław Kwidziński
 • st. asp. Marek Kwidziński
 • st. str.  Aleksandra Richert

Awanse otrzymali:

 • stopień młodszego kapitana - mł. asp. Przemysław Jałowski (awans został wręczony podczas centralnych obchodów Dnia Strażaka w Warszawie)
 • stopień starszego aspiranta - asp. Łukasz Ropel
 • stopień aspiranta - mł. asp. Paweł Gawin
 • stopień starszego ogniomistrza - ogn. Daniel Blok, ogn. Janusz Grotha, ogn. Radosław Lipiński, ogn. Seweryn Syldatk
 • stopień ogniomistrza - mł. ogn. Mateusz Bela

Wszystkim wyżej wyróżnionym strażakom gratulowali również wicestarosta Piotr Fikus oraz przedstawiciele Zarządu i Rady Powiatu Kartuskiego.

(Magda Dzienisz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (10)

Mateusz87Mateusz87

7 4

A ta dziewczyna na filmiku to radzi sobie na akcjach? PS. To żaden hejt, zwykła ciekawość. 15:07, 12.05.2022

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

No?No?

4 2

A czemu mialaby sobie nie radzić? Kobieta w straży do dla ciebie jakiś fenomen? 16:36, 12.05.2022


NickNick

2 2

A dlaczego mialaby sobie nie radzić? Praktycznie w każdym OSP jest czynna kobieta-strażak wiec funkcjonariuszka poradzi sobie tym bardziej:) 16:40, 12.05.2022


TatuśTatuś

4 1

Wystarczy że tatuś sobie radzi 21:43, 12.05.2022


******

8 1

Brawo Kamil Szymichowski! Świetna postawa. Gratuluję 😀 Dziś brak ludziom takiej odwagi i bezinteresownego zaangażowania. 17:08, 12.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KokonKokon

6 8

Panie redaktorze pisze się Piotrowi Socha nie Sosze 20:14, 12.05.2022

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

Język polski Język polski

3 5

Nazwiska polskie należy odmieniać Panie Kokonie. 20:29, 12.05.2022


MarcinMarcin

0 0

Odmienia się..
Mianownik (to jest): (Jan) Socha
Dopełniacz (brak nam): (Jana) Sochy
Celownik (gratulujemy): (Janowi) Sosze
Biernik (zapraszamy): (Jana) Sochę
Narzędnik (razem z): (Janem) Sochą 14:36, 16.05.2022


??????

9 3

A Pan Edek Kwidziński gdzie był ?
Pewnie teraz musi uszanować wyższy stopień generalski Komendanta Wojewódzkiego.
Ciekawe czy Burmistrz Żukowa złożył gratulacje Komendantowi Wojewódzkiemu ? 21:20, 12.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

wiedźmawiedźma

4 4

Co wy macie tutaj na Kaszubach z tym nieodmienianiem nazwisk??!! Nazwiska się odmienia czy to się komuś podoba, czy nie i koniec kropka. W szkole podstawowej tego uczą. 09:24, 13.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%