Zamknij
REKLAMA

Radny powiatowy "straszy" wilkami na forum. Leśnicy: to stały element przyrody

11:25, 14.12.2021 | Magda Dzienisz
Skomentuj Zdj. ilustracyjne. fot. pixabay, screen z: Facebook/Mieszkańcy Powiatu Kartuskiego
REKLAMA

Na jednej z grup na Facebooku radny powiatu kartuskiego Andrzej Bystron opublikował zdjęcie zwierzyny, która prawdopodobnie padła ofiarą wilka. - Przypuszczać można, że wkrótce nasze psy domowe również mogą być zagrożone. Przy takim zagęszczeniu zabudowań różne problemy będą się pojawiać - pisze. Internauci punktują radnego, a leśnicy podkreślają, że taki widok nie jest niczym nowym, bo wilk od kilku lat jest stałym elementem przyrody na Kaszubach.

Zdjęcie, jak pisze radny w grupie Mieszkańcy Powiatu Kartuskiego, wykonane zostało 12 grudnia w okolicach Sławek w gminie Somonino. Widać na nim pozostałości zwierzyny, najpewniej sarny, którymi prawdopodobnie posilał się wilk. 

- Dzień wcześniej były widziane 3 sarny. Przypuszczać można, że wkrótce nasze psy domowe również mogą być zagrożone. Przy takim zagęszczeniu zabudowań różne problemy będą się pojawiać - pisze Andrzej Bystron.

Pod postem rozgorzała dyskusja. Internauci punktują radnego, że to normalne, iż posiłkiem wilków są sarny. Piszą, że radny "straszy" mieszkańców, wskazują, iż wilki nie atakują ludzi, radzą również, że trzeba pilnować psów i zwierząt gospodarskich. Na to Andrzej Bystron odpowiada m.in., że "spacery nie we wszystkich lasach są w pełni bezpieczne".

"Wilki w lesie są u siebie"

O tym, że wilki są na Kaszubach wiemy już od dłuższego czasu. Nie wiadomo, ile dokładnie ich przebywa na terenie Nadleśnictwa Kartuzy, jednak, jak podkreśla Jarosław Pawlikowski, rzecznik prasowy nadleśnictwa, jest ich tu więcej niż jeszcze pięć lat temu. Świadczą o tym nie tylko pozostałości po ich posiłkach, często widziane tropy, ale także m.in. fakt, iż jelenie czy sarny są bardziej rozproszone niż jeszcze kilka lat temu.

Sami leśnicy, a także mieszkańcy częściej zauważają wilki w lasach. Obserwuje się je już od kilku lat w okolicach Wieżycy, a od niedawna także w okolicach Kartuz, Kiełpina czy właśnie Somonina. 

- To, że wilk jest w lesie, jest rzeczą normalną, to stały element przyrody, naturalny element lasu. Poluje on głównie na to, co jest w lesie, czyli roślinożerców: jelenie, sarny, dziki. Wybiera najczęściej osobniki bardzo młode, stare lub ranne. Pełni ważną funkcję w ekosystemie. Także dla nas, hodowców lasu, jego rola jest pozytywna, gdyż reguluje liczebność roślinożerców - mówi Jarosław Pawlikowski. - Nie straszyłbym nikogo wilkami w lesie, gdyż one są tam po prostu u siebie.

Podkreśla, że rzadko zdarza się, że wilk zjawia się w pobliżu gęstej zabudowy. 

- Jeśli zabudowania są blisko lasu, są one pojedyncze, to wilk może pojawiać się w pobliżu takich budynków. Dlatego ważne jest, aby dobrze ogrodzić teren, a zwierzęta gospodarskie powinny być odpowiednio chronione przez właścicieli. Tak jest m.in. w górach, gdzie fundacje ekologiczne oprócz "pastuchów" przekazują hodowcom owiec psy pasterskie, które świetnie radzą sobie z wilkami - mówi Jarosław Pawlikowski. 

Dodaje również, że w przypadku ataków wilków na zwierzęta gospodarskie, które były odpowiednio zabezpieczone, hodowcom przysługują odszkodowania.

Kiedy wilki atakują psy?

Rzecznik prasowy Nadleśnictwa Kartuzy wskazuje również, że niedopuszczalne jest puszczanie psów luzem w lesie. Wówczas taki pies może stać się ofiarą wilka. Ważne jest także zamykanie psów na noc w bezpiecznych miejscach, niewypuszczanie ich poza posesje. 

- Groźniejsze są ataki takich zdziczałych psów niż wilka. Sfora takich psów może bardzo szybko i łatwo zaatakować zwierzynę, zwierzę gospodarskie, a nawet i człowieka - mówi. 

Dr hab. Sabina Nowak ze Stowarzyszenia dla Natury Wilk pisze, iż wilki traktują psy jak konkurentów do terytorium i do pokarmu.

- Jeśli psy mają możliwość biegania luzem, regularnie odwiedzają pobliskie lasy i zostawiają tam odchody i mocz, szczególnie na odchodach i znakowaniach wilków. Podjadają też resztki ofiar wilków. Dla lokalnej wilczej grupy rodzinnej jest to jednoznaczne ze znakowaniem ich terytorium i próbą jego zawłaszczenia przez obcego osobnika, a także zagrożeniem dla ich potomstwa. To trochę tak, jakby obcy człowiek wchodził do naszego domu, rozrzucał tam swoje rzeczy, wyjadał z lodówki i zadamawiał się pod naszą nieobecność, a potem znikał. Para rodzicielska wilków, która chroni swoje potomstwo i zasoby pokarmowe, idąc za śladem zapachowym bardzo łatwo trafia do obejścia, gdzie taki pies mieszka. Może go też łatwo rozpoznać podczas spotkania w terenie. Dlatego przypadki zabijania psów przez lokalne wilki w lesie, na polach, nawet w obejściu i przy budzie nie są rzadkością - czytamy na stronie Stowarzyszenia dla Natury Wilk. - Ewentualne zagryzienie psa przez wilka nie jest aktem ślepej agresji, lecz raczej ochroną własnych zasobów. Z tego też powodu wilki nie stanowią zagrożenia dla ludzi, bo dla wilka człowiek nie jest konkurentem w środowisku.

Lasy są bezpieczne?

A co ze stwierdzeniem radnego, że nie wszystkie lasy są bezpieczne? Rzecznik prasowy Nadleśnictwa Kartuzy podkreśla, że idąc do lasu zawsze trzeba zachować ostrożność i obserwować, co dzieje się wokół. 

- Równie niebezpieczny może być na przykład chory na wściekliznę jeż. Takiego zwierzęcia pod żadnym pozorem nie można dotykać, a w przypadku znalezienia rannego jeża, należy powiadomić odpowiednie służby. W lesie są również inne dzikie zwierzęta: lisy, jenoty, dziki...

Jarosław Pawlikowski podkreśla także, że nie słyszał o celowym ataku wilka na człowieka. Jeśli tak się stało, zwierzę było chore na wściekliznę lub też "udomowione" wcześniej przez ludzi poprzez np. dokarmianie. 

Ponieważ wilk zawsze wzbudzał i wciąż wzbudza w ludziach lęk, spotkanie z tym drapieżnikiem i jego zachowanie są zazwyczaj błędnie interpretowane. Często jako próba ataku, lub co najmniej zuchwałość. Wystarczy, że wilk nie reaguje na widok człowieka gwałtowną ucieczką, przygląda się dłuższą chwilę, a już uważa się, że ma wobec nas złe zamiary. Tymczasem wilki za dnia widzą dość słabo, nieostro, dostrzegają lepiej obiekty poruszające się, niż nieruchome (...) - pisze dr hab. Sabina Nowak. - To, że wilki nie uciekają na widok samochodu lub ciągnika, lecz pozwalają się z pojazdów obserwować, a nawet fotografować, także uważane jest za dowód utraty strachu przed ludźmi. Nikt nie zadaje sobie pytania skąd wilk miałby wiedzieć, że samochód jest maszyną wprawianą w ruch przez siedzącego w niej człowieka (...). Jeśli spojrzeć na statystyki, wilki są znacznie mniej niebezpieczne od naszych domowych pupili. W Polsce każdego roku psy ranią lub zagryzają kilka osób. Podczas leśnych spacerów zdecydowanie bardziej niebezpieczne może się okazać spotkanie z dzikami, które zaskoczone i spanikowane czasami atakują na oślep. A prawdziwymi seryjnymi zabójcami są… zaledwie kilku milimetrowe kleszcze, które co roku powodują zachorowania na groźne dla życia choroby odkleszczowe (boreliozę lub zapalenie mózgu) u kilku tysięcy osób w Polsce!

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (23)

TakTak

41 3

Bardziej niż wilków w lesie obawiam się właśnie spuszczonych luzem psów które są na spacerku ze swoimi panem... lub które mu właśnie uciekły z posesji. 12:31, 14.12.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

gkagka

14 16

niech zagryzaja , nie dawno byla nagonka na mysliwych ,bo to mordercy itp, bo do lasu nie moga isc , zastanowcie sie co chcecie mysliwych czy wilki na podwurku 12:53, 14.12.2021

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

Tom gdaTom gda

13 13

Zdecydowanie wolę wilki, bo te boją się ludzi....a pijany albo *%#)!& myśliwy który zabija dla swojego małego ego ...... Jak ten ostatni kretyn co latał po osiedlu i zabijał dziki. Fajne co? 13:00, 14.12.2021


DarekDarek

9 10

Z tego co widzimy to zdecydowanie więcej krzywdy wyrządzają myśliwi. Tu postrzelił chłopaka, tam zastrzelił mężczyznę, strzelają na osiedlach. 14:41, 14.12.2021


Tom gdaTom gda

22 19

Merytoryczny artykuł . W końcu . Osobiście uważam że powinno zakazać się polowań przez myśliwych. Natura sobie da radę. 12:56, 14.12.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

RyśRyś

19 17

atak wilka miał miejsce na podkarpaciu zagryzł 12 letniego chłopca i był to czas, w którym oszołom Kaczyński próbował wprowadzić masońską ustawę 5-tka wariata, fakt udokumentowany. Generalnie wilków jest dużo, na przestrzeni lat np 80 tych spotkałem jednego wilka, obecnie mamy do czynienia ze wzrostem populacji i trzeba myśleć o odstrzale, bo samotny wilk jest bardzo płochliwy, natomiast z watahą różnie, bywa, pożyteczne w tym wszystkim jest to, że zjadają psy, których jest za dużo i to mi się podoba, mogły by jeszcze koty redukować, które wyrządzają dużo szkód wśród ptactwa, ale kot łatwo ucieknie przed wilkiem na drzewo 13:00, 14.12.2021

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

Ja.Ja.

7 6

Tylko że tamten wilk był udomowiony. Dokarmiali go przy czatowni. 13:42, 14.12.2021


owieczka Beciaowieczka Becia

0 0

Najlepiej, żeby zjadly Ciebie. Prawdopodobnie bardziej by sie najadły niz psem lub kotem.
😡
17:33, 07.01.2022


Ja równieżJa również

16 1

bardziej boję się psów puszczanych przez nieodpowiedzialnych właścicieli niż wilków. Kiedyś jeden z takich psów wyleciał zza krzaków prosto na mnie zaczął mnie gryźć, szarpać mocno za nogawkę i nie chciał odpuścić. Dopiero po chwili w oddali pojawił się właściciel i tłumaczył że "piesek chciał się tylko bawić". Noż kur... co za *%#)!& tłumaczenie. Jeszcze chwila i zasadziłbym mu z buta prosto w pysk bo nie wiadomo co to za pies. Przecież mógł być wściekły czy zdziczały bo skąd ta agresja. 13:15, 14.12.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

TęczowyTęczowy

9 7

O Jezu, jak można pozwolić aby nasze kochane siostrzyczki sarenki były mordowane ? 13:16, 14.12.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


MegaMega

16 1

Wilka w lesie nie spotkałem, za to psa już nie raz, na dodatek ten kundel leciał na mnie z paszczą, a ja tam za psami nie przepadam, wyłazi za krzaków jakiś gościu i woła tego kundla a ten dalej na mnie leci, ja staję jak wryty.. pies nie wykazywał chęci przyjaznej zabawy. Gośc się tłumaczył, że iest niegroźny, że bawić się chciał, uzebienie pokazywał pewnie aby sie pochwalić jakiego ma stomatologa, od tej pory noszę ze sobą gaz, użycie go skutecznie odstrasza chętnego do zabawy kundla. Na pyskówkę, że co ja mu zrobiłem, odpowiadam, że pies mnie atakował, ja nie muszę się znać czy pies biegnący w moją stronę chce się bawić, obszczać mi nogawkę, czy ugryść, jest luzem, nie pilnowany- ja się bronię. 14:13, 14.12.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

asaaaaasaaaa

4 6

Masz zwyczajnie nie równo pod sufitem. 14:30, 14.12.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

GwidonGwidon

19 3

Lepiej gdyby radny ostrzegał nas przed nieuczciwymi praktykami urzędów, firm i innych instytucji.
Wilkami to straszono w średniowieczu, czas aby i radny opuścił tę epokę, mamy XXI wiek. 14:58, 14.12.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA

wilk!!!wilk!!!

9 6

Wilki to piękne zwierzęta i choć mieszkam w lesie to ani razu nie miałam przyjemności zauważyć takiego osobnika. 16:24, 14.12.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ZielonyZielony

9 4

Widać w powiecie sporo dziwnych bezradnych, bo a to drzewa wyciąć, a to może wilki wybić. O zieleń powiatową słabo zaś dbają w ZDP. 16:45, 14.12.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PolaPola

8 2

Kto wybiera taki motłoch? Psy domowe zagrożone? Skoro domowe to raczej wilk na chatę ci nie wjedzie... 17:17, 14.12.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

ograniczonyograniczony

0 1

Jakim trzeba być ograniczonym intelektualnie, aby takie teksty wypisywać 08:20, 15.12.2021


DrajwerXXXDrajwerXXX

3 2

To ja zjadłem ta sarne. Nosiłem cegły na budowie i byłem głodny. 18:41, 14.12.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

TatoTato

7 3

Pan radny taki nie za Bystry zbytnio 19:28, 14.12.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

DidoDido

5 5

Redaktor nie ma swojego zdania na ten temat że powołuje się tylko na wypowiedzi innych? W dodatku wątpliwej jakości znawców wilków którzy mieszkają w mieście. No bez jaj. 19:48, 14.12.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


JaJa

0 0

Chcesz lepiej poznać wilki i inne leśne zwierzęta? Zapraszamy do nas.

https://www.facebook.com/groups/209058667353425/?ref=share 12:51, 15.12.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%