Zamknij

Dziś najdłuższy dzień w roku i ważna noc! Rozpoczęło się astronomiczne lato

13:31, 21.06.2022 Aktualizacja: 14:03, 21.06.2022
Skomentuj fot. archiwum/M.Dz. fot. archiwum/M.Dz.

We wtorek 21 czerwca dokładnie o  godz.11:14 rozpoczęło się astronomiczne lato. Słońce wkroczyło w znak Raka, oraz górowało nad zwrotnikiem Raka. To czas przesilenia letniego, ważny w wielu wierzeniach. Słowianie czerwcowe przesilenie zwali Nocą Kupały.

Dzień trwać będzie dziś 16 godzin 47 minut i jest o ponad 9 godzin dłuższy od najkrótszego dnia w roku. Słońce wzeszło o godzinie 4.14, a zajdzie o godz. 21.01. 

Dziś ma miejsce najkrótsza noc w roku, znana tradycyjnie jako Noc Kupały, czy Midsommer. Jej chrześcijańską odpowiedzią jest Noc Świętojańska, obchodzona w wigilię św. Jana, czyli z 23 na 24 czerwca. 

Noc Kupały (Kupała to domniemane słowiańskie bóstwo płodności) w dawnych wierzeniach Słowian poświęcona była przede wszystkim żywiołom wody i ognia, mającym oczyszczającą moc. To również święto miłości, płodności, słońca i księżyca.

Powszechnie wierzono, iż osoby biorące czynny udział w tych uroczystościach, przez cały rok będą żyły w szczęściu i dostatku. Noc ta była również nocą łączenia się w pary - dziewczęta jeszcze nikomu nie przyrzeczone na wodę puszczały wianki, które chwytali kawalerowie. Tak skojarzone pary szły do lasu w poszukiwaniu kwiatu paproci. A po powrocie chłopcy, przepasani bylicą, skakali przez ogniska.

Poza skakaniem przez ogień i szukaniem kwiatu paproci, w noc Kupały odprawiano również rozmaite wróżby, bardzo często związane z miłością, które miały pomóc poznać przyszłość. Wróżono ze zrywanych w całkowitym milczeniu kwiatów polnych i z wody w studniach, wróżono z rumianku i kwiatów dzikiego bzu, z cząbru, ze szczypiorku, z siedmioletniego krzewu kocierpki, z bylicy i z innych roślin oraz znaków.

Na Kaszubach kaszubska sobótka wiązała się z jeszcze dodatkowym, krwawym zwyczajem. Jak podaje Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego:

Na Kaszubach noc przesilenia letniego (sobótka kaszubska) była skupiona na walce dobra ze złem. W pobliżu domostw wieszano gałązki klonu, które miały odstraszać złe moce od rodzin i zwierząt. Jednym z mroczniejszych obrzędów, które odbywały się na Kaszubach, było ścinanie ptaka, będącego symbolem zła – kani. Mieszkańcy zbierali się i uroczyście odczytywali wyrok skazujący kanię na śmierć za wszelkie zło. Całe to zdarzenie miało przestrzegać przed popełnianiem grzechów, za które kara mogła być tak samo surowa. To wyróżniało obrzędy kaszubskie od innych.

(M.Dzienisz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

Ateista Ateista

3 1

Pogaństwo na kaszubach kwitnie cały czas.

14:13, 21.06.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Kwitnie ale przez koKwitnie ale przez ko

0 0

Przez tych domkarzy tzw co kupują dzialeczkie i udawaną bogatych a zostawiają po sobie nie smak i syf śmieci palą szamba do lasu kto oczywiście jest małe procent ludzi ok ale że tak jest to wina Kaszubów bo sprzedają ziemię po przodkach to największy grzech

09:48, 22.06.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu expresskaszubski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%