Dynie to nie tylko symbol jesieni i Halloween, ale przede wszystkim niezwykle wartościowe warzywo o wielu korzyściach zdrowotnych. Zawiera bogactwo witamin, minerałów i przeciwutleniaczy, które mają korzystny wpływ na nasz organizm.
Dynię cechuje niska kaloryczność (ok. 26 kcal na 100 g), co czyni ją idealnym produktem dla osób na diecie. Bogata w wodę, błonnik oraz związki odżywcze, wspiera zdrowe trawienie i reguluje poziom cukru we krwi. Główne składniki odżywcze dyni to:
Dynia jest warzywem bardzo uniwersalnym – można ją piec, gotować, dusić, a nawet używać w deserach. Jej pestki, bogate w cynk i tłuszcze nienasycone, są świetnym dodatkiem do sałatek i zdrową przekąską.
Dynię warto włączyć do codziennej diety nie tylko ze względu na jej wszechstronne zastosowanie kulinarne, ale także dzięki ogromnym korzyściom zdrowotnym. To prawdziwa jesienna super żywność, która wspiera zdrowie na wielu poziomach – od oczu, poprzez serce, aż po skórę.
Czas przygotowania: 20 minut
Czas gotowania dyni: 40 minut
Liczba porcji: 8 słoików po 240 ml
Składniki
Dynię pokrój na mniejsze kawałki. Ostatecznie potrzebujesz około 1100 gramów dyni. Pokrojoną na kawałki dynię umieść w garnku. Do garnka wlej również sok wyciśnięty z pomarańczy i cytryny. Ostatecznie wyszło mi około 450 ml soku. Jeśli więc masz go mniej, to wyciśnij więcej soku lub dolej wodę. Potrzebujesz bowiem 400-500 ml soku z cytrusów. Ostatecznie możesz też użyć soku z kartonu.
Garnek przykryj przykrywką i gotuj na małej mocy palnika przez około 25 minut. Po tym czasie kawałki dyni powinny być już wystarczająco miękkie, by można je było zmiksować.
Całą zawartość garnka zmiksuj na gładko. Polecam użyć do tego blendera ręcznego typu żyrafa. Pulpę miksuję dość długo, by uzyskać bardzo gładką konsystencję dżemu. Do owocowego kremu dodaj pełną szklankę cukru. Możesz użyć zwykłego cukru lub też wsypać cukier trzcinowy. Zamieszaj dżem i gotuj ostatnie 15 minut już bez przykrywki.
Jeszcze wrzący dżem z dyni przelewaj do słoików i od razu mocno je zakręcaj. Nie wlewaj dżemu do pełna. Zostaw minimum 1 cm wolnej przestrzeni. Słoiki odwracaj do góry dnem i zostaw tak na godzinę.
Źródła:
Kowalczyk, M. (2020). Dyniowe przysmaki. Wydawnictwo Kulinarne.
Nowak, J. (2021). "Korzyści zdrowotne warzyw jesiennych". Zielona Apteka, nr 4, str. 35-38.
"Pumpkin Nutrition Facts". USDA Food Database (2022).
https://aniagotuje.pl/przepis/dzem-z-dyni
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu expresskaszubski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz