Zamknij

Jak pomóc jeżom przetrwać jesień i zimę w mieście i na wsi?

12:27, 08.10.2024 oprac. A.B. Aktualizacja: 12:29, 08.10.2024
Skomentuj fot. Canva fot. Canva

Jeże to zwierzęta, które szczególnie potrzebują naszej pomocy w okresie jesienno-zimowym, zarówno na wsi, jak i w mieście. W miastach, gdzie brakuje naturalnych schronień, oraz na wsi, gdzie coraz częściej dominują intensywne prace rolnicze, warto stworzyć dla nich warunki do bezpiecznego przezimowania.

Oto, jak można im pomóc:

1. Tworzenie schronień

Jednym z najprostszych sposobów pomocy jest pozostawienie stert liści, gałęzi i kawałków drewna w ogrodzie. Takie miejsca są naturalnym schronieniem dla jeży, które szukają ciepłego, bezpiecznego miejsca na hibernację. Można także zbudować specjalne domki dla jeży, które można ustawić w ogrodzie. Domek powinien być zrobiony z naturalnych materiałów i posiadać wejście chroniące przed drapieżnikami i zimnem​

2. Unikanie chemikaliów

Jeże żywią się głównie owadami i ślimakami, dlatego ważne jest, by w ogrodzie unikać chemikaliów, które mogłyby zniszczyć ich naturalny pokarm. Środki owadobójcze czy trutki na ślimaki mogą zaszkodzić jeżom, jeśli spożyją zatrute owady​.

3. Ochrona przed zagrożeniami

Ważne jest, by zabezpieczyć stawy, baseny czy inne zbiorniki wodne, do których jeże mogą wpaść i się utopić. Również przed podpaleniem stert liści i gałęzi warto upewnić się, że nie ma tam ukrytych jeży. Jeże są także narażone na potrącenia przez samochody, dlatego warto zachować ostrożność na drogach, zwłaszcza jesienią, gdy są bardziej aktywne​.

4. Dokarmianie

W przypadku, gdy w okolicy brakuje pokarmu, jeże można dokarmiać. Nadają się do tego mokra karma dla kotów, gotowane mięso (bez przypraw) czy specjalistyczna karma dla jeży. Należy jednak unikać podawania mleka, które może powodować poważne problemy trawienne u tych zwierząt​.

5. Reakcja na zagrożenie

Jeśli spotkamy jeża wybudzonego z zimowego snu, należy umieścić go w ciepłym miejscu, najlepiej w pudełku z termoforem wypełnionym ciepłą wodą, a następnie skontaktować się z ośrodkiem rehabilitacji dzikich zwierząt​.

 

Dzięki tym prostym działaniom możemy pomóc jeżom bezpiecznie przetrwać trudny okres zimowy, zarówno w ogrodzie na wsi, jak i w miejskim parku. Pamiętajmy, że jeże są pod ochroną, więc każde nasze działanie na rzecz ich przetrwania jest niezwykle cenne​.

 

Teksty źródłowe: 

Onet Zielony, Świat Zwierząt, Zooplus, Nauka w Polsce,

(oprac. A.B.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(5)

Full gFull g

1 1

Wystarczy liści nie zbierać ale burmistrz ma jakąś obsesje by wartościowy nawóz dla gleby wywozić i zdawać zarobić jakimś firmom. Zero refleksji. 11:07, 09.10.2024

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Do full gDo full g

2 0

Co za bzdury piszesz jak liście i myślisz że jeż będzie na środku parku zimował. Wiatr zawieje i będzie się przenosił w zimie absurd. Twierdzenie i rozum wieczorynki bajki dla dzieci. Porządek musi być w artykule jest zawarta informacja jak pomoc w zimie.. 11:29, 10.10.2024


reo

EkkooEkkoo

0 1

Jeśli są drzewa i krzewy to kopce z liści same się tworzą naturalnie, dodatkowo pierzyna z liści powoduje że inne zwierzęta mają szanse na przeżycie oraz butwiejące liście stanowią wspaniały nawóz dla gleby. Jak ktoś jest nieuk to wystarczy poczytać . Tak jak jeszcze czyszczenie liści na poboczach jest zrozumiałe ze względu na bezpieczeństwo to w parkach to czysta głupota i marnotrawstwo zasobów naturalnych i pieniędzy podatników. 15:25, 10.10.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Racja.Racja.

0 1

Kiedyś liście nie przeszkadzały , teraz tylko wycie dmuchaw spalinowych i niszczenie środowiska. 15:28, 10.10.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Franek Z.Franek Z.

1 0

Jaki jest sens wywożenia liści z parków? 15:30, 10.10.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%