Niezwykle rzadki drapieżnik widziany był niedawno na Kaszubach. Fotopułapka naszego Czytelnika zarejestrowała rysia w lasach w gminie Somonino. - To ewenement w naszych stronach. Ustalamy, skąd zwierzę się u nas pojawiło - mówi Mikołaj Grabowski z Nadleśnictwa Kolbudy.
Ryś widziany był w lasach w okolicach Egiertowa, Hopowa i Kameli 15, 16 i 17 stycznia. Zarejestrowała go fotopułapka ustawiona przez naszego Czytelnika (na nagraniu jest błędna data).
- Przechodził tutaj w ciągu trzech dni - mówi pan Grzegorz. - To ekstremalna rzadkość w naszych stronach.
Na nagraniu widać, że fotopułapka wzbudziła wyjątkowe zainteresowanie rysia. Obwąchał ją, a następnie odwrócił się i powoli znikł w leśnej gęstwinie.
Mikołaj Grabowski, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Kolbudy podkreśla, że rzeczywiście rysie na Kaszubach są ewenementem. Kilka lat temu pisaliśmy o rysiu, który pojawiał się w Lasach Mirachowskich. Okazało się wówczas, że to jeden z rysi wypuszczonych w ramach projektu „Powrót rysia do północno-zachodniej Polski” prowadzonego przez Dziką Zagrodę w Jabłonowie koło Mirosławca.
[ZT]31589[/ZT]
Jeszcze nie wiadomo, skąd przywędrował ryś, którego zaobserwowano w okolicach Egiertowa. Ustalają to leśnicy.
- Zdarzało się, że na Kaszubach obserwowano rysie, ale nigdy nie zostawały tutaj na stałe - mówi Mikołaj Grabowski. - W te okolice na pewno przyciągnęły go duże obszary lasów liściasto-iglastych. Lasy leśnictwa Sarni Dwór i dalej w stronę Babiego Dołu, to duży, zwarty kompleks leśny, który stanowi korzystne warunki dla takich zwierząt. Rysie to zwierzęta, które przemierzają setki kilometrów. Ale mamy nadzieję, że ryś wróci w nasze strony i zostanie tu na stałe.
Jak podkreśla - rysia nie należy się obawiać. Unikają one ludzi, więc szczęśliwcem może nazwać się ten, który zaobserwuje tego drapieżnika podczas przechadzki w lesie. Ostrożni powinni być jednak właściciele zwierząt gospodarskich i odpowiednio je zabezpieczać.
- Zwierzęta powinny być zabezpieczone tak jak w przypadku ochrony przed wilkami, które u nas często są obserwowane. Nigdy nie należy zostawiać ich bez nadzoru, stosować odpowiednie ogrodzenia, nie pozostawiać na noc na pastwiskach - wymienia.
Rysie nie stanowią też zagrożenia dla wilków. Te dwa gatunki regulują liczebność zwierząt roślinożernych, takich jak sarna czy dzik.
Jak czytamy na stronach Lasów Państwowych: ryś euroazjatycki to największy drapieżnik z rodziny kotowatych występujący w Polsce. Obecnie na wolności rysie występują w północno-wschodniej i południowej części Polski. Populację rysia w Polsce szacuje się na około 150 -200 osobników.
Zasięg terytorium samca to około 350 km2, mogą się w nim zawierać granice terytoriów kilku samic. Samce wiodą samotniczy tryb życia, samicom często towarzyszą ich młode.
W Polsce ryś jest objęty ścisłą ochroną gatunkową i jest wpisany do polskiej czerwonej księgi zwierząt - rejestru zagrożonych gatunków zwierząt na terenie kraju.
Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze wspólnie z Instytutem Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży oraz Ośrodkiem Kultury w Mirosławcu prowadziło projekt mający na celu reintrodukcję rysia do północno-zachodniej Polski. Projekt dotyczył przywrócenia rysia na obszarze dawnego bytowania w północno-zachodniej Polsce oraz zapewnienia odpowiednich warunków dla rozwoju populacji tego gatunku.
W 2023 roku rozpoczął się międzynarodowy projekt "Rozszerzanie zasięgu populacji rysia w północnej Polsce". W ramach projektu, który potrwa do końca 2028 roku, w Nadleśnictwie Spychowo (woj. warmińsko-mazurskie) zostanie utworzony ośrodek rehabilitacji rysia. Planowane jest, w czasie trwania projektu, wypuszczenie około 60 rysi na wolność.
Użytkownik12:41, 22.01.2025
Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.
Zdzisek 12:47, 22.01.2025
Fajny kot ,oby jakiś myśliwy nie wziął go na muszkę, bo wiadomo, że taki ryś czy wilk ,to konkurencja dla myśliwych. Niechaj sobie chodzi po lasach i żyje wolno, taka jego natura🐾
@ zdzisek 12:58, 22.01.2025
Ciebie biorą pewnie za dzika.
Zxc13:15, 22.01.2025
Jakby to był ryś od sześciu króli to można walić ze sztucera ile wlezie
Użytkownik13:34, 22.01.2025
Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.
Pentoo14:17, 22.01.2025
Oby żaden pijany myśliwy nie pomylił go z dzikiem
Grzybiarz14:29, 22.01.2025
Około 2 lat temu widziałem Rysia w lesie między babim dołem, a borczem :)
Użytkownik15:00, 22.01.2025
Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.
Użytkownik15:07, 22.01.2025
Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.
Użytkownik15:16, 22.01.2025
Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.
Hahaha 17:24, 22.01.2025
Cytując klasyka co wy tam palicie
Smieszne 17:28, 22.01.2025
W dobie internetu większość ludzi do kibla chodzi z telefonem a jak jak widzi rysia to zapomniał telefonu lub stara data
Wytępić wilki18:05, 22.01.2025
Poszukajcie informacji jak wilki sieją spustoszenie i lęk w Polsce na you tubę. Tego się nie dowiecie od ekologów.
@ wytępić wilki09:09, 23.01.2025
Tępić to trzeba takie barany jak ty. Jak tak śledzisz Youtube to poszukaj podcastów gdzie się wypowiadają naukowcy a nie jacyś mądralińscy z bożej łaski.
Użytkownik07:40, 26.01.2025
Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu expresskaszubski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
7 3
Nigdy nie wiadomo kogo oni za co biorą i co biorą przed polowaniem .