W lasach panuje istny ptasi gwar, sójki przenikliwie skrzeczą, odzywają się dzwońce, śpiewają sikory. Ten ptasi rwetes zarejestrowaliśmy w rezerwacie ?Stare Modrzewie? nieopodal Kartuz, natknęliśmy się tam również na inne ślady wiosny.
Ptaki poczuły budzącą się wiosnę i śpiewają o jej przyjściu na całe gardło. Byliśmy w Rezerwacie Przyrody ?Stare Modrzewie?, gdzie nasłuchiwaliśmy odgłosów i obserwowaliśmy pierwsze ślady wiosny.
O rezerwacie tym słynącym z imponujących rozmiarów modrzewi pisaliśmy "tutaj":http://expresskaszubski.pl/lasy-zapraszaja/2014/05/odwiedz-rezerwat-stare-modrzewie-i-zobacz-200-letnie-drzewa. Bardzo łatwo do niego dotrzeć - do rezerwatu prowadzą dwie drogi: droga gruntowa, biegnąca z osady Burchardztwo oraz droga leśna, rozpoczynająca się od zjazdu z szosy Kartuzy-Somonino w kierunku szkółki leśnej Kiełpino.
[WIDEO]455[/WIDEO]
Tym razem prócz podziwiania 200-letnich drzew cieszyliśmy się wczesnowiosennymi odgłosami budzącej się do życia przyrody. Śpiewające sójki, kosy i sikory ? tworzą prawdziwy wiosenny koncert. Zaobserwowaliśmy również latające nad leśnymi łąkami bociany. Dzięki ciepłym temperaturom, które odnotowano w ostatnich dniach, zazieleniły się liście, natknęliśmy się także na zawilce gajowe.
Zdjęciami ptaków, które zwłaszcza wczesną wiosną możemy zaobserwować lub usłyszeć, podzielił się z nami Marcin Zawadzki z Nadleśnictwa Kartuzy, pasjonat fotografii przyrodniczej.
*Sójka* ? można spostrzec ją już z daleka, rozpoznamy ją po metalicznym odcieniu niebieskich piór na skrzydłach i rdzawobrązowym tułowiu. To najbarwniejszy spośród ptaków krukowatych Europy. Posiada bogaty repertuar przeróżnych skrzeczących okrzyków, doskonale naśladuje też głosy innych paktów. Używa swego skrzekliwego głosu alarmowego do sygnalizowania wszelkiego rodzaju niebezpieczeństw.
*Dzwoniec* - to pospolity w naszym kraju gatunek z rodziny łuszczaków, jest wielkości wróbla, posiada gruby, stożkowaty dziób. Jego ubarwienie jest oliwkowozielone z żółtą wstawką na skrzydle i skrajami ogona. Śpiewa od marca do sierpnia, można go często spotkać w pobliżu osad ludzkich.
*Strzyżyk* ? łatwiej go usłyszeć niż zobaczyć, jest to bowiem jednym z najmniejszych ptaków europejskich. Ma okrągłą sylwetkę, a swój ogon, co charakterystyczne, zawsze trzyma pionowo. Jego śpiew jest zaskakująco głośny jak na tak małego ptaka, jego piosenkę można usłyszeć przez cały dzień, od marca do lipca.
*Sikory* ? o nich pisaliśmy już kilkakrotnie. Najbardziej pospolitą jest bogatka - to jeden z najliczniejszych i najczęściej spotykanych gatunków również w miejskich w ogrodach, parkach, na cmentarzach i innych terenach zielonych. Śpiew tego ptaka słyszy się najczęściej wiosną, ale także w czasie słonecznych jesiennych i zimowych dni.
Wiosną śpiewają także m.in. skowronki i słowiki. O tych ptakach "pisaliśmy tutaj":http://expresskaszubski.pl/lasy-zapraszaja/2014/04/slowik-to-czy-skowronek-sie-zrywa-co-spiewa-wiosna-posluchaj. Śpiewająco wiosnę zapowiadają też trznadle oraz zięby ("przeczytasz o nich tutaj":http://expresskaszubski.pl/lasy-zapraszaja/2015/03/trznadel-i-zieba-ich-spiew-zapowiada-nadejscie-wiosny). Kosy i szpaki to również ptaki, które często możemy usłyszeć i zobaczyć nie tylko w lesie, ale również i w miejskich parkach. "Więcej o nich tutaj":http://expresskaszubski.pl/lasy-zapraszaja/2014/05/kosy-i-szpaki-ptaki-naszych-ogrodow-i-parkow-posluchaj.
0 6
Rezerwat Przyrody. A pomarańczowe sznyty na drzewach do wycinki się mienią- te drzewa się nie zazielenią tej wiosny...
3 0
To nie drzewa do wycinki, tylko doborowe, czyli najlepsze! Zbiera się ich nasiona, żeby np. założyć plantacje nasienne. Jak nie wiesz, to się nie wypowiadaj i nie mąć.
3 0
Mam dla ciebie dwie wiadomości. Obie złe. Nie potrafisz czytać ze zrozumieniem, oraz nie odróżniasz koloru pomarańczowego od żółtego.
0 0
Ten cały bolo ostatnio w komentarzach mocno daje się we znaki...