Zamknij

Kartuzy. Żmija ukąsiła dziewczynkę. Jad tych gadów jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci

11:06, 06.06.2016 Aktualizacja: 14:04, 06.06.2016
Skomentuj

W okolicy Ławki Asesora przy kartuskiej promenadzie czteroletnia dziewczynka została ukąszona prawdopodobnie przez żmiję zygzakowatą. Dziewczynka trafiła do szpitala i czuje się już dobrze. Ale wydział ochrony środowiska kartuskiego magistratu apeluje o ostrożność.

Warto pamiętać, że żmija zygzakowata jest jedynym jadowitym wężem żyjącym w Polsce, często występującym na Kaszubach. Można je spotkać w lasach na nasłonecznionych polanach, czy nagrzanych usypiskach kamieni.

"Żmija zygzakowata":http://expresskaszubski.pl/lasy-zapraszaja/2014/07/wchodzac-do-lasu-uwazajmy-na-zmije-jak-je-odroznic-od-innych-wezy/ jest dosyć pospolita i podlega ochronie. Barwa jej ciała jest różna ? brązowa, srebrzysta lub czarna. Najbardziej charakterystyczną cechą jest ciemny zygzak ciągnący się wzdłuż grzbietu aż do końca ogona, u osobników bardzo ciemnych jest on jednak słabo widoczny. Gad mierzy do 70 cm (rzadko 90 cm), ciało ma dość grube w stosunku do długości, natomiast koniec ogona jest bardzo cienki.

Żmija nigdy nie atakuje bez powodu - zazwyczaj dopiero wtedy, gdy nie ma możliwości ucieczki. W razie spotkania ze zwierzęciem należy pozostawić je w spokoju, nie ruszać, nie drażnić, nie dotykać nawet długim kijem. Należy dać mu możliwość wycofania się. Żmija nie ukąsi człowieka, jeśli ten nie da powodu do ataku np. poprzez nadepnięcie.

Skład jadu żmii nie jest dokładnie poznany, jego działanie polega głównie na uszkodzeniu układu krwionośnego. Powoduje zaburzenia krzepnięcia krwi, rozpad erytrocytów, krwotoki, opuchliznę i silny ból, zaburzenia jelitowo-żołądkowe oraz zawroty głowy. Działa alergicznie, więc u osób uczulonych konieczne jest jak najszybsze udanie się do szpitala i podanie surowicy.

Ukąszenie żmii nie zawsze kończy się wprowadzeniem jadu do organizmu ofiary ? są to tzw. suche ukąszenia. Rana powstała w wyniku ukąszenia jest często niezauważalna ? dwa drobne "otarcia" naskórka, które jednak wkrótce zaczynają puchnąc i boleć, a ukąszona osoba zaczyna odczuwać duszności. Dorosły, zdrowy człowiek takie ukąszenie przeżyje bez większych komplikacji, choć niebezpieczne mogą być ukąszenia w twarz i szyję, z uwagi na szybkie przemieszczenie się jadu w krwiobiegu.

Ukąszenie żmii zygzakowatej może być natomiast zagrożeniem dla życia dzieci. Jad żmii jest niebezpieczny również dla osób będących pod wpływem alkoholu. Dlatego w takich przypadkach należy szybko podać antytoksynę w zastrzyku. Spokojna reakcja na takie zajście jest jedną z najważniejszych zasad postępowania przy ukąszeniu przez żmiję. Panika powoduje u ukąszonej osoby wzrost tętna i szybsze rozprzestrzenianie się jadu w organizmie.

Warto unieruchomić ukąszoną kończynę, aby spowolnić rozchodzenie się trucizny. Wskazane jest ochłodzenie kończyny za pomocą woreczków z lodem i okrycie poszkodowanego (w celu zapewnienia komfortu termicznego). Metody polegające na nacinaniu rany i upuszczaniu krwi są historyczne i nie powinny być stosowane. Nie zaleca się również stosowania opasek uciskowych, zabronione są próby wysysania jadu. Należy możliwie szybko zgłosić się do lekarza.

Wybierając się do lasu pamiętajmy o odpowiednim ubiorze, który ustrzeże nas i dzieci przed ewentualnym ukąszeniem żmii. Warto założyć skórzane buty, najlepiej wysokie oraz długie spodnie.

(materiały UG Kartuzy, Nadleśnictwo Kartuzy, oprac.W.D.)

(Wojciech Drewka)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(7)

REJREJ

14 7

Może warto w końcu trawę skosić? Żmija by nie dała rady kosiarce :)

11:27, 06.06.2016
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ViroViro

12 8

Wszystko pod ochrona tylko nie czlowiek.

13:32, 06.06.2016
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Do powyżej ...Do powyżej ...

6 10

Może warto, abyś ty ukąsił żmiję, jeśli ona ukąsi ciebie. Bylibyście kwita.

13:32, 06.06.2016
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

@Viro@Viro

15 3

To nie zwierzęta wchodzą na teren ludzi, ale ludzie coraz bardziej wchodzą na teren zwierząt.

15:27, 06.06.2016
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Teściowej nie ruszyTeściowej nie ruszy

5 1

Prędzej żmija zdechnie

19:52, 06.06.2016
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

@viro@viro

3 0

mądry to ty nie jesteś.To dzięki ludziom tyle gatunków roślin i zwierząt już nigdy nie dane nam będzie zobaczyć a kolejne są w "Czerwonej Księdze" ( tak dla twojej informacji nie ma ona nic wspólnego z komunizmem). Największym szkodnikiem jest człowiek. który zabija dla przyjemności i grabi naturę dla pieniędzy. Może kiedyś to zrozumiesz ,im wcześniej tym lepiej dla ciebie , twoich dzieci i przyszłych wnuków.

07:07, 08.06.2016
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PiSowiecPiSowiec

0 0

Zszokowaliście mnie tym info, wiem o tym od tygodnia.

17:15, 08.06.2016
Odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu expresskaszubski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%