Zamknij

Cuda i dziwy natury. Są także w twojej okolicy? Podziel się zdjęciem i wygraj nagrody!

14:37, 29.12.2016 Aktualizacja: 14:54, 29.12.2016
Skomentuj

W Nadleśnictwie Kartuzy możemy spotkać sporo miejsc i obiektów fantastycznie ukształtowanych przez naturę. To interesujące twory natury nieożywionej, ogromne drzewa, fascynujące narośle na drzewach oraz oczywiście nieprzeciętne widoki. Czytelników zapraszamy do zabawy - czekamy na zdjęcia ciekawostek przyrodniczych, które sami uwieczniliście w okolicach.

Okolice lasów i same lasy pełne są ciekawych miejsc i obiektów. Nadleśnictwo Kartuzy wychodząc naprzeciw żądnym przyrodniczej wiedzy, wokół takich punktów wytyczyło sporo spacerowych tras. Podążając leśnymi ścieżkami można odkryć przepięknie ukształtowane krajobrazy, ale także interesujące twory natury ożywionej i nieożywionej. To m.in. gigantyczne drzewa, interesujące narośle, głazy, pomniki przyrody itp.

Tuż za Kartuzami, w leśnictwie Bilowo, rośnie 120-letni buk zwyczajny z dużym obrzękiem (tumorem).

- Na młodszych drzewach leśnych podobne wytwory prawie nie występują. Spotykamy je rzadko, jeśli już to na drzewach starych, ponad stuletnich, przy czym najciekawsze obrzęki są na drzewach najstarszych. Drzewa z takimi naroślami nie mają większego znaczenia gospodarczego, natomiast stanowią ciekawostki przyrodnicze, które urozmaicają nasze lasy - wyjaśniają leśnicy.

Narośle tego typu są wytworem enzymów wytwarzanych przez specyficzny gatunek bakterii, które wprowadzane są przez ?ślinę? mszyc żerujących na liściach w koronach drzew. Potem bakterie przenoszą się i rozwijają, zwykle w jednej części pnia drzewa. Ich działalność nie przynosi większej szkody zakażonemu drzewu, natomiast powoduje nienormalny przerost tkanki drzewnej. Trzeba podkreślić, że takie tumorzasta narośl, jaką obserwujemy na tym buku, powstawała co najmniej przez 70 lat.

Na tej samej trasie spotkamy również bardzo piękne drzewo ? dąb o obwodzie pnia ok. 4 metrów. Ma on około 300 lat, a jego młodość przypada na ostatnie dziesięciolecia gospodarowania na tych terenach Zakonu Kartuzów.

W leśnictwie Mirachowo napotkać można słynne groty.

- Pochodzenie tych osobliwości geomorfologicznych jest półnaturalne. Groty powstały w miejscu, gdzie jeszcze przed utworzeniem rezerwatu na przełomie lat 50 i 60 wydobywano żwir. Tym sposobem odsłonięto ławicę zlepieńca żwirowego, którego górne warstwy stanowiły jednolitą płytę wspierającą się na kolumnach. Luźny żwir wysypał się spośród kolumn na skutek erozji na dno starej żwirowni. W ten sposób powstały znane w obecnej formie groty - tłumaczą leśnicy.

Nieopodal grot można zaobserwować jeden z najpiękniejszych widoków w Nadleśnictwie - to punkt widokowy Szczelina Lechicka. Ze wzniesienia, zwanego niegdyś Wzgórzem Wiktora, rozciąga się malowniczy widok na położone u jego stóp Jezioro Kocenko (z uwagi na rosnący las coraz słabiej widoczne), znajdujące się w dalszej perspektywie Jezioro Potęgowskie oraz zlokalizowane naprzeciwko strome zbocze rezerwatu przyrody ?Jezioro Kocenko? porośnięte lasem.

W rezerwacie przyrody "Żurawie Błota", tuż nad Jeziorem Kamiennym stoi tzw. diabelski kamień. Obiekt ten ma 17-metrowy obwód i 3 metry wysokości.

Jego bryła jest przepołowiona szczeliną, stąd też zwany jest Pękniętym. Na jego powierzchni występują liczne gatunki porostów. Z głazem tym wiąże się legenda mówiąca o tym, że na brzegu jeziora został on porzucony przez diabła, który budował kamienny most, lecz nie był w stanie dokończyć swego działa z uwagi na pianie koguta, którego się przestraszył.

h3. KONKURS DLA CZYTELNIKÓW

Wszystkich Czytelników - miłośników przyrody i nie tylko - zapraszamy do zabawy. Z pewnością wędrując po leśnych trasach w Nadleśnictwie Kartuzy uwieczniliście ciekawe miejsca i obiekty fantastycznie ukształtowane przez naturę. Może to kamień o ciekawym kształcie, duży grzyb, gigantyczne drzewo, ciekawe rośliny, zwierzęta, przepiękne widoki? A może macie swoje fotografie obiektów już tu opisanych? Czekamy na wasze zdjęcia! Najciekawsze fotografie nagrodzimy upominkami ufundowanymi przez Nadleśnictwo Kartuzy.

Każdy mail, prócz zdjęcia, zawierać musi imię nadsyłającego, miejscowość oraz numer telefonu (potrzebny jedynie do kontaktu w razie wylosowania). Nadesłanie zdjęcia jest jednoznaczne ze zgodą na jego publikację oraz potwierdzeniem posiadania praw autorskich do fotografii. Z jednego adresu e-mail można wysłać *maksymalnie pięć zdjęć* - każde jednak należy opisać: jaki przedmiot się na nim znajduje i gdzie to zdjęcie zostało zrobione.

Fotografie słać można do środy, 4 stycznia włącznie, na adres: *[email protected]*.

(Magda Dzienisz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(16)

Cudów i dziwów nie bCudów i dziwów nie b

6 0

Ale strach o nich pisać.

14:42, 29.12.2016
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

maksymalnie pięć zdjmaksymalnie pięć zdj

6 2

a można wysłać zdjęcia z syfu w lasach ?
widziałem nawet stara kanapę i telewizor,
nie mówiąc o gruzie nowo bogackich.

16:21, 29.12.2016
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Anty brawa dla nadleAnty brawa dla nadle

6 3

...takie zdjęcia to się robi latem , wtedy przyroda wygląda najlepiej, a nie w takiej porze .No i ten krótki termin konkursu. Jakie nagrody? Pewnie długopisy,smycze i kalendarze?

18:00, 29.12.2016
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

znawcaznawca

6 3

Czy można wysyłać zdjęcia z szkód po dzikach?

18:16, 29.12.2016
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

przejezdnyprzejezdny

4 1

a zdjęcia posztaplowanych, wyszprajowanych na pomarańczowo
gotowych do wywozu, ściętych drzew,
To nie jest żadna " sanitarna " wycinka.
też można ?

18:57, 29.12.2016
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

A zdjęcia dzikich wyA zdjęcia dzikich wy

1 0

Lub zabytków ukrywanych przez dzikich archeologów?

19:10, 29.12.2016
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

@Anty brawa dla nadl@Anty brawa dla nadl

2 0

"...takie zdjęcia to się robi latem , wtedy przyroda wygląda najlepiej, a nie w takiej porze "

Kto ci karze robić zdjęcia teraz? Trzeba było zrobić latem.

19:52, 29.12.2016
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

nie lubie lesnikownie lubie lesnikow

0 0

brawo czytelnicy pietnujcie to chore towarzystwo lesnikow,ktorzy to dbaja o nasze lasy!!wycinka goni wycinke,a lesne dukty przypominaja s8 zeby sie lepiej im wywozilo nasz wspolny narodowy skarb-nasze piekne drzewa,nie dajmy sobie oczu mydlic ich konkursami!

19:57, 29.12.2016
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

piekny Romanpiekny Roman

5 0

A czy mogę przesłać zdjecie Biedronki w Sierakowicach? :-D

23:08, 29.12.2016
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ja;) tyja;) ty

3 0

tylko swoich selfie nie wysyłajcie :)

07:37, 30.12.2016
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Ja z lasuJa z lasu

0 0

"Człowiek z liściem na głowie".

09:41, 30.12.2016
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OlfazOlfaz

1 0

Mirachowo rządzi

16:20, 30.12.2016
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

anty lesnikanty lesnik

0 0

ludzie nie dajcie sie zwiesc tym pseudo ekologicznymi konkursami...brawo w koncu widzicie co sie dzieje dzieje z naszym skarbem narodowym czyli lasem...wycinka goni wycinke a lesne dukty wygladaja jak s8 do slupska,byle by tylko ulatwic wywozke naszych pieknych drzew..

18:56, 30.12.2016
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PobojowiskoPobojowisko

2 0

To widziałam w lesie po wycince.

14:20, 31.12.2016
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Fotografie słać możnFotografie słać możn

0 0

a można parę fotek z syfu w lesie,
tj. kanapą, telewizorem i gruzem nowobogackich budowniczych.
są też inne Cuda i dziwy natury:
posztaplowane drewno wyszprajowane na pomarańczowe, po " sanitarnej " wycince.

08:10, 01.01.2017
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

znawcaznawca

0 0

Wychodzi na to że w Mirachowie jest najpiękniej i to prawda !!

15:06, 05.01.2017
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%