Anna Prill, malarka i hafciarka z Pruszcza Gdańskiego, będzie gościem Muzeum Kaszubskiego. Artystka wykonała przepiękną torebkę z kaszubskim haftem, która została podarowana księżnej Kate podczas wizyty książęcej pary w 2017 r. na Pomorzu. Dodatkowo podczas spotkania odbędzie się prezentacja Jaguara, którym podróżowali William i Kate.
Wystawę haftu złotogłowia Anny Prill będzie można obejrzeć od soboty 27 kwietnia w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach. Wśród dzieł znajdzie się kopia eleganckiej kopertówki z haftem wyszytym szychem złotogłowia kaszubskiego.
Oryginalna torebka, zaprojektowana i wykonana własnoręcznie przez pruszczańską artystkę, została podarowana księżnej Kate podczas wizyty w 2017 r., którą brytyjska para książęca odbywała na Pomorzu. Torebkę ozdobioną haftem kaszubskim oraz tabakierę wręczył angielskiej parze książęcej marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. Artystka wykonała drugą torebkę na prawach oryginału. 14 października 2018 r. przekazała ją społeczności Pruszcza Gdańskiego.
- Wystawa przedstawia także inne hafty artystki, która inspiracje czerpie w dawnej sztuce haftowania srebrną i złotą nicią. Anna Prill swój haft wykonuje na wielu przedmiotach, nie zapominając o tradycyjnych czepcach. Złotogłowia haftowane złotą lub srebrną nicią stanowiły dawniej najpiękniejszy element odświętnego stroju kobiet kaszubskich. Wykonywane były z aksamitu, brokatu i tafty - informuje Muzeum Kaszubskie.
Podczas wernisażu, który rozpocznie się o godz. 18.00, zaprezentowany zostanie także samochód marki Jaguar, jakim podróżowali po Pomorzu książę William i księżna Kate. Spotkanie poprowadzi Bartosz Gondek, znany dziennikarz i historyk. Wystawę prac Anny Prill będzie można podziwiać w kartuskim muzeum do 18 maja 2019 r.
MNBVCXZ16:28, 18.04.2019
Gdzie są kaszubskie kolory? Bez kolorów nie ma kaszubskiego haftu.
Jaja 07:58, 19.04.2019
W Kartuzach będzie atrakcją.
Kopia torebki i samochód.
Można by wystawić jeszcze 100 par butów z lampa. Może chodził w jakims książę Jerzy.
. .
@jaj09:58, 19.04.2019
proszę poczytać o historii haftu na Kaszubach, a potem komentować. Szychem haftować to wielka sztuka i brawa dla Anny Prill za tę umiejętność, której nauczyła się w ciągu 3 lat na kursie organizowanym przez ZK-P. Jaguar to dodatkowa atrakcja. Najwyraźniej widać, że wystawy haftu są potrzebne skoro poruszamy się tylko w kolorystyce siedmiobarwnej. Brawo za inicjatywę.
2 0
nie tylko zakonnice, ale i Kaszubki haftowały złotą i srebrną nicią, a haft kolorowy powstał dopiero na pocz. XX w. Haft złotnica uznawany jest za kaszubski proszę poczytać Gulgowskiego, Szymichowskiego, Jelińskiego, Stelmachowską, etc.etc.