Zamknij
REKLAMA

Muzyka fortepianowa i gitarowa w doskonałym wydaniu zabrzmi Kartuzach

15.06, 12.09.2022 oprac. M.Dz.
Skomentuj fot. Kartuskie Centrum Kultury
REKLAMA

W piątek 23 września w Kartuskim Centrum Kultury odbędzie się koncert pianisty Aleksandra Dębicza i gitarzysty Łukasza Kuropaczewskiego. Zaprezentują utwory z najnowszego albumu "Adela". Wstęp wolny.

Koncert odbędzie się w ramach wydarzenia "Z klasyką przez Polskę". To projekt Polskiego Impresariatu Muzycznego realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca dzięki wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego celem jest docieranie z programami muzycznymi na najwyższym poziomie artystycznym w wykonaniu najwybitniejszych polskich artystów do mniejszych ośrodków, miast, miasteczek i wsi.

W piątek 23 września o godz. 19.00 w Kartuskim Centrum Kultury zabrzmią utwory z płyty "Adela” duetu - pianisty Aleksandra Dębicza i gitarzysty Łukasza Kuropaczewskiego. 

„Wybraliśmy repertuar, który wychodzi ze światów muzyki fortepianowej i gitarowej, choć południowy duch, unoszący się nad większością utworów, może się bardziej kojarzyć z tradycją gitarową" - piszą o płycie artyści. Powstała ona z gościnnym udziałem kontratenora Jakuba Józefa Orlińskiego. 

Znajdują się na niej m.in. aranżacje utworów Johanna Sebastiana Bacha, Joaquína Rodrigi, Egberto Gismontiego oraz kompozycje Aleksandra Dębicza. 

Aleksander Dębicz jest jednym z najbardziej wszechstronnych polskich pianistów oraz kompozytorem. Punktem wyjścia dla działalności artystycznej Aleksandra Dębicza jest improwizacja oraz autorska muzyka, którą często łączy z repertuarem klasycznych mistrzów. Koncertował zarówno w Polsce, jak i za granicą (m.in. Niemcy, Francja, Stany Zjednoczone, Rumunia, Włochy, Austria, Turcja). W trakcie swojej kariery zdobył wiele nagród, m.in. I miejsce oraz nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworów Bacha na XV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. J. S. Bacha w Gorzowie i Frankfurcie nad Odrą, W 2013 roku zwyciężył w Transatlantyk Instant Composition Contest, jedyny na świecie konkursie symultanicznej improwizacji do filmu.

Łukasz Kuropaczewski to polski gitarzysta klasyczny. Zdobywca wielu nagród i wyróżnień na konkursach w Polsce i na świecie. W 2009 otrzymał Perłę Honorową Polskiej Gospodarki, przyznawaną przez redakcję Polish Market. W 2011 został uhonorowany Medalem Młodej Sztuki. Występował z recitalami w Polsce, Białorusi, Czechach, Niemczech, Francji, Anglii, Hiszpanii, na Islandii, Węgrzech, w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich, w Japonii, Kanadzie, USA oraz Panamie.

Wstęp na wydarzenie jest wolny.

 

(oprac. M.Dz.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%