W czwartek 15 lutego odbędzie się promocja ósmego numeru Kartuskich Zeszytów Muzealnych. Będzie można poczytać m.in. o osobach związanych z Kartuzami, historii Gazety Kartuskiej, a także o żydowskiej społeczności w Kartuzach.
W najnowszym numerze wydawnictwa znaleźć można między innymi biogramy osób związanych z Kartuzami autorstwa Dariusza Dolatowskiego. Przypomina on postać malarki Idy Bingmann-Droese w 60. rocznicę śmierci.
Drugi artykuł tegoż autora poświęcony jest prof. Siegfriedowi Rabowowi, wykładowcy i farmakologowi kartuskiemu wywodzącemu się ze znanej kartuskiej rodziny żydowskiej Rabow.
Ostatni artykuł Dolatowski poświęcił Leonowi Józefowi Soyke, który tak jak wielu Kaszubów w czasie II wojny światowej został wcielony do Wehrmachtu, potem dostał się do niewoli skąd trafił do armii gen. Andersa. Na uwagę zasługują cenne fotografie, które autor pozyskał od rodziny.
Z kolei Marian Gostkowski przybliża historię „Gazety Kartuskiej” i spółki wydawniczej Remus w latach 1989-2015
Kolejny artykuł wyszedł spod pióra znanego gdańskiego genealoga-amatora, Krzysztofa Kowalkowskiego, który od lat zajmuje się dziejami swojej rodziny. Tym razem tematem jego tekstu jest biografia Jadwigi Kowalkowskiej. Opracowanie obfituje w liczne szczegóły, które autor znalazł w literaturze przedmiotu oraz w zasobach archiwalnych, głównie w metrykach kościelnych i aktach urzędów stanu cywilnego.
Tekst Barbary Kąkol dotyczy kartuskiej społeczności żydowskiej. Jest on wprowadzeniem do rozważań Piotra Kazany na temat lokalizacji dawnego kirkutu w Kartuzach.
Z kolei prof. Dušan-Vladislav Paždjerski koncentruje się na temacie kulturologicznym dotyczącym oszukania Śmierci w serbskich i kaszubskich narracjach. Ponadto dokonał wyboru tekstu na temat Zwëczaje ë òbëczaje kaszëbskòsłowińsczégò narodë z utworu Floriana Ceynowy Skórb i uwspółcześnił pisownię.
Kolejny autor, Marian Jeliński, rozważa czy ludowa nazwa „dzekö wika” to właściwe określenie dla wyki kaszubskiej na Kaszubach zaś Józef Wąsiewski opisuje puckie wydarzenia z 1920 roku z perspektywy 2022.
W tym tomie opublikowano również przemówienie Barbary Kąkol wygłoszone podczas uroczystej sesji z okazji 100. urodzin miasta Kartuzy. Uroczystość odbyła się w marcu 2023 roku.
Ponadto będzie można znaleźć opracowania podsumowujące roczną działalność Muzeum Kaszubskiego im. F. Tredera i Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Kaszubskiego.
Promocja ósmego numeru Kartuskich Zeszytów Muzealnych odbędzie się 15 lutego (czwartek) o godz. 17.00 w zrewitalizowanym budynku Muzeum Kaszubskiego przy ulicy Kościerskiej 1. Wstęp na wydarzenie jest wolny.
Użytkownik11:24, 31.01.2024
Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.
Hanuka11:47, 31.01.2024
Znałem kilku Żydów z opowiadań rodziny. Otóż słyszałem o niejakim Arencie ze Staniszewa, miał tam sklep kolonialny. Przed wojną wyjechał do Ameryki. Chyba miał prawidłowy instynkt samozachowawczy. Przewidywał prawidłowo, że wojna raczej parszywie obejdzie się z jego nacją.
,,,,,,11:49, 31.01.2024
I znowu będą *%#)!& komentarze ,zupełnie jakby o to chodziło
Ktoś ci za to płaci?12:04, 31.01.2024
Jezus Chrystus Królem Królów, Panem Panów
# ktoś....12:11, 31.01.2024
A co na to twój lekarz ? Kaftan zdjęli ci na chwilę ?
Użytkownik12:12, 31.01.2024
Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.
# hanuka 12:16, 31.01.2024
Miał zdrowy instynkt, niech politycy walczą sobie o swoje ojczyzny.
Zapytam 15:10, 31.01.2024
Jestem ciekaw czy w polskim sejmie są obchodzone zwyczaje innych wyznań skoro ten sejm taki otwarty kulturowo ? Z jednej strony mówią o oddzieleniu polityki od kościoła, a z drugiej strony odbywają się tam religijne obrzędy? O co chodzi?
nie rozumiem 18:40, 31.01.2024
tych komentarzy przeciez to byli nasi sasiedzi skad tyle zlosci w was
warto poznac historie kartuz dla siebie
swiat gdybyscie nie wiedzieli nie jest czarno bialy tylko kolorowy sa rozne relgie nacje kuchnie itd
wiec wiecej radosci milosci i szacunku do drugiego
@ może i masz rację11:08, 01.02.2024
Chyba nie zapoznałeś/łaś się z tekstem. Nie odniosłam wrażenia, że najważniejszym punktem są Żydzi. Autorka pisze o czym będzie można przeczytać w najnowszym numerze zeszytów. Więc się nie czepiaj
8 4
pojedź do strefy Gazy, przekonaj się
1 4
Tylko zastanów się, dlaczego nawet w tym artykule najważniejszymi punktem są Żymianie, a nie został on napisany tak, że autor opisuje "historię obywateli Kartuz" np. alfabetycznie, tylko zaczyna od Żymianina, a o "innych" tylko strzępek, żeby *%#)!& nie było, choć i tak wyszło
3 1
Kim są Żymianie o których piszesz ???? Pierwszy raz czytam o Żymianach ?