Zamknij
REKLAMA

Kartuzy. Otwarcie wystawy zdjęć Ryszarda Mielewczyka

10:24, 04.12.2018 | nadesłane/Muzeum Kaszubskie
REKLAMA
Skomentuj
fot. nadesłane

Dyrektor Muzeum Kaszubskiego im. F. Tredera w Kartuzach zaprasza 7.12.2018 r. (piątek) o godz. 18.00 na wernisaż wystawy pn. "Zima w obiektywie" Ryszarda Mielewczyka. Wystawa czynna w budynku Muzeum do dnia 31.12.2018 r.

Ryszard Mielewczyk urodził się w 1950 r. w Gdańsku w rodzinie o tradycjach patriotycznych i kaszubskich. Po ukończeniu Technikum Przemysłowo-Pedagogicznego w Gdańsku, rozpoczął pracę nauczyciela w Zespole Szkół Mechanicznych w Kartuzach. Jako absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Bydgoszczy podjął pracę nauczyciela przedmiotów zawodowych, którą wykonywał do 1990 r. W międzyczasie odbył służbę wojskową w lotnictwie, podczas której ukończył Techniczną Szkołę Wojsk Lotniczych w Zamościu, zdobywając specjalność fotomechanika. W 1980 był jednym z organizatorów nauczycielskiej Solidarności na terenie powiatu kartuskiego, a w 1989 brał udział w jej reaktywacji. W latach 1990-2002 był pracownikiem Kuratorium Oświaty w Gdańsku. W latach 2002-2006 pełnił funkcję zastępcy burmistrza gminy Kartuzy.

Fotografią zajmuje się od 50 lat. Pasję fotografowania łączył z pogłębianiem wiedzy fotograficznej, przechodząc różnego rodzaju kursy i szkolenia. Zdobywaną wiedzę przekazywał młodzieży na zajęciach pozalekcyjnych. Jako fotograf współpracował z „Gazetą Kartuską” , „Tygodnikiem Kartuzy” , „Głosem Kaszub” oraz „Dziennikiem Bałtyckim”. Zdjęcia jego publikowane były także w wielu folderach i wydawnictwach. Jest laureatem wielu konkursów. Jego prace zostały nagrodzone w konkursie zorganizowanym przez Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Filmu Etnograficznego i Socjologicznego, w kategorii „Człowiek i środowisko” – zdobył I miejsce za pracę „Rybacy
z Lipusza”, zaś fotoreportaż „Na wyrębie” zdobył II miejsce w konkursie „Miejsce, w którym żyjesz” a w konkursie pt.” Gmina Chmielno w obiektywie” zdobył II miejsce. Jest także laureatem III miejsca w konkursie „Najpiękniejsze krajobrazy pomorskie” oraz I miejsca w konkursie „Kaszuby-turystyka, rybactwo, przyroda”.

Przygotowywał też autorskie wystawy takie jak: „Kartuzy dawniej i dziś”, „Procesje”, „Mój kaszubski mały świat”, Władysława Baranowskiego, przedwojennego fotografa chmieleńskiego. W 2015 r. przygotował wystawę pt. „Miasto i gmina Kartuzy w obiektywie”, która została zaprezentowana w niemieckim Duderstadt. Ostatnia wystawa odbyła się w październiku br. w Galerii Refektarz pt. „Kartuzy w obiektywie Ryszarda Mielewczyka. Wydarzenia i ludzie”.

Ryszard Mielewczyk jest też społecznikiem. Od 2013 roku nieprzerwanie pełni funkcję przewodniczącego Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Kaszubskiego im. F. Brzezińskiego w Kartuzach. W 1994 Burmistrz Gminy Kartuzy, Marian Wilkowski, a w 2017 burmistrz Mieczysław Grzegorz Gołuński uhonorowali go nagrodą za wieloletnie utrwalanie krajobrazu kaszubskiego i zatrzymanie w kadrze życia miasta Kartuzy. Obecnie mieszka w Brodnicy Górnej.

Muzeum czynne:

  • wtorek - piątek od godz. 8.00 do 16.00
  • sobota od godz. 8.00 do 15.00
  • w niedziele i poniedziałki nieczynne
(nadesłane/Muzeum Kaszubskie)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (1)

Barbara KBarbara K

1 0

Warto obejrzeć tę wystawę. Bardzo polecam. Ryszard to pasjonat! Jego fotografie są niesamowite!!! 08:53, 05.12.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© expresskaszubski.pl | Prawa zastrzeżone