Zamknij
REKLAMA

Promocja Kartuskich Zeszytów Muzealnych już w czwartek

11:59, 05.08.2019 | M.D
REKLAMA
Skomentuj
fot. nadesłane

Muzeum Kaszubskie w Kartuzach zaprasza na promocję Kartuskich Zeszytów Muzealnych pod redakcją Barbary Kąkol. Wydarzenie odbędzie się 8 sierpnia o godz. 18.00 w siedzibie muzeum przy ul. Kościerskiej. "Zeszyty" zawierają ciekawe artykuły historyczne skupiające się na lokalnej historii okręgu kartuskiego i Kaszub.

Kartuskie Zeszyty Muzealne zawierają materiały z zakresu etnografii i historii Kaszub. Kontynuują też tradycję Kaszubskich Zeszytów Muzealnych wydawanych od 1993 r. Później nastąpiła kilkuletnia przerwa w wydawaniu rocznika. Został wznowiony w 2016 r. nieco pod inną bardziej adekwatną nazwą. W roczniku znajdują się także informacje o działalności Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach, adresowane do sympatyków, przyjaciół, a także wszystkich zainteresowanych profilem i zakresem działalności muzeum. 

To co najcenniejsze w "Zeszytach: to mocne naukowe artykuły historyczne, skupiające się na lokalnej historii okręgu kartuskiego i Kaszub oraz teksty źródłowe. W numerze drugim z 2017 r. wrażenie robi tekst o Kaszubach walczących w PSZ na Zachodzie, który powstał jako merytoryczne uzupełnienie wystawy, jaka odbyła się w ubiegłym roku właśnie w Kartuzach. 

Trzeci numer rocznika jest zbiorem kilku artykułów o tematyce historycznej. W najnowszym tomie znajdziemy teksty: Bartosza Gondka, Generalski emeryt w kawaleryjskim mundurze Eugeniusz Ślaski (1873-1935); Barbary Kąkol, Katyń - miejsce zbrodni dokonanej także na oficerach z Kaszub; Mariana Jelińskiego, Germanizacja wybranych nazw miejscowości w gminie Sierakowice w latach II wojny światowej z dodaniem ich polskich i kaszubskich odpowiedników. Krzysztof Kowalkowski przygotował zaś artykuł o Edmundzie Janie Kowalkowskim (1876-1936), dekoratorze kościołów w Sianowie i w Kartuzach. Ponadto w publikacji odnaleźć można materiały źródłowe. Recenzentem trzeciego tomu Kartuskich Zeszytów Muzealnych jest dr Tomasz Rembalski. 

REKLAMA
(M.D)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© expresskaszubski.pl | Prawa zastrzeżone