Zamknij
REKLAMA

Na dworcu, w restauracji, szkole... We wrześniu rusza Narodowe Czytanie

13:30, 29.08.2019 | M.Dzienisz
Skomentuj fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP, M.Dz.
REKLAMA

Początek września upłynie pod znakiem Narodowego Czytania. Akcja odbędzie się także w powiecie kartuskim - głośne czytanie polskich lektur przewidziano w bibliotekach, szkołach, restauracjach. W tym roku do wyboru będzie osiem nowel autorstwa m.in. Prusa, Orzeszkowej czy Żeromskiego.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku, a kulminacja przedsięwzięcia odbędzie się 7 września. Podczas tegorocznej odsłony akcji Para Prezydencka zaproponowała do czytania Nowele polskie. Wśród nich są: Dobra pani – Eliza Orzeszkowa; Dym – Maria Konopnicka; Katarynka – Bolesław Prus; Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz; Orka – Władysław Stanisław Reymont; Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski; Sachem – Henryk Sienkiewicz; Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski.

– Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii – napisał w specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda.

Przedsięwzięcie odbędzie się także w powiecie kartuskim: w szkołach, bibliotekach, a nawet restauracji. 

W środę 4 września w Kartuzach akcję zorganizują Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. J. Żurakowskiego wraz z Klubem Integracji Społecznej. Narodowe Czytanie odbędzie się w budynku Dworca Integracyjnego. Motywem przewodnim będzie utwór B. Prusa Katarynka. Tłem muzycznym będą utwory Stanisława Moniuszki. Dodatkowo odczytane zostaną fragmenty pozostałych nowel. Spotkaniu będzie towarzyszył występ muzyczny zorganizowany przez uczestników Klubu Integracji Społecznej. Przygotowany zostanie również kącik literacki dla najmłodszych. Do Narodowego Czytania zostaną zaproszone lokalne władze, samorządowcy oraz mieszkańcy Kartuz. Narodowe Czytanie rozpocznie się tu o godz. 15.00.

W piątek 6 września akcja odbędzie się, m.in. w Puzdrowie, gdzie przedstawiciele klas, rady pedagogicznej, obsługi oraz rady rodziców podczas uroczystego apelu przeczytają wspólnie Katarynkę Bolesława Prusa. Słuchaczami będą pozostali uczniowie, zaproszeni rodzice oraz okoliczni mieszkańcy.

W sobotę 7 września w Kiełpinie w Restauracji "Dziki Sad" Narodowe Czytanie organizuje Krąg Arasmusa. W wydarzeniu uczestniczyć będą zaproszeni goście: przedstawiciele Urzędu Gminy, Starostwa Powiatowego i Rady Sołeckiej, lokalnego duchowieństwa, szkoły, biblioteki oraz harcerze i mieszkańcy miejscowości. W programie wydarzenia: odśpiewanie otwierającej pieśni tematycznej własnej kompozycji, prezentacja ośmiu literackich klubów wraz z liderami promującymi autorów wybranych tekstów oraz rekwizytów dostosowanych do czasu danego dzieła, następnie loteria ochotników głośnego czytania pozwalająca na udział w czytaniu wszystkich zainteresowanych, czytanie fragmentów Nowel polskich oraz loteria cytatów z niespodziankami, które będą stanowić pamiątkę ze spotkania. Nie zabraknie słodkiego poczęstunku z kawą - początek godz. 9.00. 

Tego dnia także w Żukowie w Centrum Kultury Spichlerz odbędzie się wspólne czytanie nowel. Przedsięwzięcie rusza o godz. 16.00.

W poniedziałek 9 września kolejne czytanie nowel w placówkach oświatowych - m.in. w Miechucinie czy Sierakowicach. 

Miejscowości uczestniczące w akcji znajdują się TUTAJ.

(M.Dzienisz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (4)

historyk-polonistahistoryk-polonista

4 2

W obecnej Polsce powinno się czytać wiersze Juliana Tuwima. 15:43, 29.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

lepszy historyk i polepszy historyk i po

3 3

żadnego Tuwima, tylko i wyłącznie Zbigniew Herbert, Józef Mackiewicz, CK Norwid, Słowacki obowiązkowy 20:01, 29.08.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

łąkałąka

4 1

Dlaczego żadnego Tuwima? Czy dlatego , że obnażył "kogoś" pisząc takie wiersze jak: "Giełdziarze", "Anonimowe mocarstwo" i "Bank"? Nie wspomnę o dziele "Ż....". 20:10, 29.08.2019


4 wrzesień 13 ?4 wrzesień 13 ?

2 0

dla kogo ?
większość w pracy , uczniowie w szkołach ,
pasażerowie PKM-ki spiesznie do odjazdu . 20:49, 29.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA