Zamknij
REKLAMA

Kartuzy. Wystawa przedwojennych plakatów reklamowych i promocja Zeszytów Muzealnych

10:20, 14.07.2020 | nadesłane: Muzeum Kaszubskie, oprac. M.Dz.
Skomentuj fot. Muzeum Kaszubskie
REKLAMA

W najbliższy czwartek o godz. 17.00 w Muzeum Kaszubskim odbędzie się promocja zeszytu czwartego Kartuskich Zeszytów Muzealnych. Wydarzeniu towarzyszyć będzie otwarcie wystawy "Mistrzowie plakatu. Modernistyczna reklama w L`Illustration, największym tygodniku ilustrowanym XX lecia międzywojennego". 

Kartuskie Zeszyty Muzealne wydawane są od 2016 r. Zawierają materiały z zakresu etnografii i historii Kaszub. W najnowszym tomie odnajdziemy teksty: Bartosza Gondka, który przedstawia postać Józefa Macholli, pierwszego przedwojennego taksówkarza; Barbary Kąkol opisującej losy Stanisława Estkowskiego, naczelnika Poczty Polskiej w Kartuzach – będącego ofiarą pomorskiej „krwawej jesieni” 1939 roku; artykuł Krzysztofa Kowalkowskiego wspominającego  nauczyciela Ignacego Andrzeja Kowalkowskiego.

- Ponadto w publikacji odnajdą Państwo cenne materiały źródłowe m.in. Marii Kołakowskiej o epigrafach na cmentarzu protestanckim we wsi Szymbark czy Szymona Świątkowskiego, dotyczące zabytkowych nagrobków na cmentarzach w Sianowie przed 1945 rokiem - informuje Barbara Kąkol, dyrektor Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach. 

Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa zatytułowana "Mistrzowie plakatu. Modernistyczna reklama w L`Illustration, największym tygodniku ilustrowanym XX lecia międzywojennego". To efekt syntezy pasji jej pomysłodawcy – Bartosza Gondka, czyli motoryzacji, historii i prasoznawstwa.

Wystawa składa się z 16 całostronicowych, oryginalnych reklam z najdroższej niegdyś trzeciej strony L'Illustration, z lat 20- tych i 30-tych XX wieku. Ich autorami są między innymi:

- Alexis "Alex" Kow, biały Rosjanin, jeden z pierwszych designerów samochodowych, związany głownie z Hotchkissem i Panhardem i jeden z współtwórców modernistycznej grafiki reklamowej;

- Georges Hamel, "Geo" Ham", artysta malarz i rysownik, pilot i entuzjasta lotnictwa;

- Adolphe Jean-Marie Mouron „Cassandre”, mistrz plakatu, inspirujący się kubizmem  i surrealizmem.  

Założony w Paryżu w 1843 roku "L ‘Illustration" należał przez 100 lat do czołówki najbardziej prestiżowych i opiniotwórczych tytułów prasowych na świecie. Redakcja zatrudniała zespół najwybitniejszych francuskich fotografików i rysowników, których kreacje wpisały się w kanon historii sztuki. Co istotne w kontekście 100 lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych Polski i Francji, "L ‘Illustration" był bardzo przychylny Polsce i Polakom, na bieżąco pisząc o polskiej tematyce i nierzadko czyniąc z nich tematy z okładek.

(nadesłane: Muzeum Kaszubskie, oprac. M.Dz.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA