Zamknij
REKLAMA

Wystawa z wykorzystaniem multimedialnych rozwiązań w Muzeum Kaszubskim - wernisaż online

11:47, 12.11.2020 | M.D
Skomentuj Małgorzata Walkosz-Lewandowska. fot. UM Kartuzy
REKLAMA

W sobotę 28 listopada w Muzeum Kaszubskim odbędzie się otwarcie wystawy "Kaszubska współczesność z korzeni wyrasta". Każdy chętny, dzięki internetowi, będzie mógł śledzić otwarcie wystawy z własnego domu. Transmisja odbędzie się na Facebooku i kanale YouTube.

Na wystawie zaprezentowane zostaną grafiki AR (uzupełnione o elementy rozszerzonej rzeczywistości) na tkaninie autorstwa artysty plastyka Małgorzaty Walkosz-Lewandowskiej, która od lat zafascynowana jest  tradycją i kulturą ludową Kaszubów. Będą to grafiki o tematyce baśniowej. Ekspozycja będzie stanowić syntetyczną narrację tekstowo-obrazową z zastosowaniem rozwiązań multimedialnych.

Wystawa została wzbogacona o aplikację pt. „Muzeum Kaszubskie” do oglądania rozszerzonej rzeczywistości z wykorzystaniem smartfonów lub tabletów. Aplikacja Muzeum Kaszubskie jest dostępna bezpłatnie w Google Play lub App Store. Przy eksponowanych grafikach zamieszczone zostały tabliczki informacyjne ze znacznikami NFC. Po przyłożeniu smartfona, z włączoną funkcją NFC, do znaczników można posłuchać legend kaszubskich w języku polskim lub w języku kaszubskim w interpretacji Zbigniewa Jankowskiego. Dla urządzeń bez tej możliwości (funkcji) przygotowane są kody QR, które po zeskanowaniu umożliwiają podobne działanie - informuje Muzeum Kaszubskie w Kartuzach.

Wystawa w atrakcyjny sposób zaprezentować ma historię Kaszubów, ich złożone dzieje i procesy kulturotwórcze, a także fascynujące zagadnienia związane z opowieściami kaszubskimi. Ważne informacje z zakresu historii regionu zostaną zamieszczone w infokiosku.

- Wystawa ma na celu pokazać, jak daleka historia może być inspiracją do tworzenia nowych wzorów, jak lokalna kulturowość może przybrać nowoczesną formę, nie tracąc przy tym swojej autentyczności i siły - podkreśla Muzeum Kaszubskie.

Otwarcie wystawy zaplanowano 28 listopada na godz. 17.00. Transmisja odbędzie się online - na kanale YouTube i Facebooku Muzeum Kaszubskiego.

Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów w ramach programu "Wspieranie działań muzealnych"

(M.D)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA