Zamknij
REKLAMA

Produkujesz domowe nalewki? Zgłoś się do konkursu Muzeum Kaszubskiego

09:31, 04.06.2021 | M.D
Skomentuj fot. archiwum/Magda Dzienisz
REKLAMA

Kolejny raz w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach odbędzie się Festiwal Nalewki Kaszubskiej. Osoby, które produkują te domowe trunki, mogą wziąć udział w konkursie. Przyznane zostaną nagrody za najbardziej wykwintną nalewkę oraz opakowanie nalewki i sposób jej prezentacji. Wręczone będzie także Grand Prix.

Konkurs odbędzie się w ramach Festiwalu Nalewek Kaszubskich, który zaplanowano w sobotę 10 lipca w Muzeum Kaszubskim.

- Festiwal ten jest przedsięwzięciem promocyjno-edukacyjnym, nawiązującym do kaszubskich tradycji produkowania nalewek. Ma na celu promocję kaszubskich nalewek domowych, propagowanie najlepszych receptur na bazie których powstają te trunki, a także nagradzanie twórców najlepszych nalewek - informuje Barbara Kąkol, dyrektor Muzeum Kaszubskiego.

Festiwal jest ograniczony do regionu Kaszub oraz nalewek stworzonych poza tym regionem, ale o udokumentowanej recepturze kaszubskiej. Do konkursu zgłaszać można wyłącznie nalewki domowej produkcji. 

Konkurs nalewek odbędzie się w dwóch kategoriach: najbardziej wykwintna nalewka kaszubska oraz opakowanie nalewki i sposób jej prezentacji. Jurorzy oceniając trunki będą brać pod uwagę: wygląd (kolor, klarowność), aromat (zapach i bukiet), wrażenie ogólne (równowaga, aromat, bukiet przy smakowaniu, smak, finisz – rozwój nalewki po przełknięciu). 

Przyznane zostanie Grand Prix - czyli nalewka najlepsza z najlepszych w obu kategoriach oraz I, II, III miejsce w obu kategoriach.

Nalewki przyjmowane są do konkursu do 8 lipca w godzinach 9.00 -17.00 w siedzibie Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach. Do butelki należy dołączyć kartę zgłoszeniową. Więcej informacji na stronie Muzeum Kaszubskiego.

(M.D)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (3)

WórWór

1 0

Tylko nie znowu facet z Łapalicach bo to już nie domowa robota, a przemyśl. 23:36, 04.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UczestnikUczestnik

2 0

Kiedyś wziąłem udział w konkursie w Kartuzach. Porażka :(
Jury - nie smakowali nalewek tylko pili je (normalna procedura to branie do ust nalewki a następnie wypluwanie ich, płukanie jamy ustnej wodą, odczekanie kilku minut i następna próbka)
Każda nalewka miała być anonimowa, czyli z każdej powinna byc pobrana próbka do oddzielnego naczynia z zapisanym numerem tak aby pijący ją nie wiedział do kogo należy specyfik. W praktyce, "jury" lało z butelek przygotowanych przez uczestników i takiej sytuacji degustator wiedział czy nalewka jest osoby znajomej.
Najlepszy tekst jednej z uczestniczek do osób w jury "Jak smakowała moja nalewka?", przypominam wszytko miało być anonimowe. Na to bezstronne juty, "Oczywiście Twoja najlepsza". Po kilku godzinach zapadł werdykt i nie było zaskoczenia, koleżanka degustatorów wygrała.
Mam nadzieję, że w tym roku organizatorzy konkursu zadbają o wszytko, aby nie powtórzyła się sytuacja. 17:22, 05.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Liczę naLiczę na

0 0

Liczę na profesjonalne jury, które podejdzie do zadania z powagą. Jeśli ma to być picie, a nie próbowanie nalewek to bez sensu taki konkurs. 18:20, 09.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%