Zamknij
REKLAMA

Promocja książki z kaszubsko-pomorskimi legendami Teodory Kropidłowskiej

12:47, 19.01.2022 | nadesłane, oprac. M.Dz.
Skomentuj fot. nadesłane
REKLAMA

W czwartek 27 stycznia o godz. 17.00 w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach odbędzie się promocja książki "Kropidłowskô òpòwiôdô. Kaszëbskò pòmòrsczé legendë". Wydana została w podwójnej wersji językowej: polskiej i kaszubskiej. W książce znalazło się piętnaście legend kaszubsko-pomorskich.

Cztery opublikowane legendy pochodzą ze zbiorów rękopiśmiennych, pozostałe były publikowane na łamach „Wiarusa Pomorskiego” w latach 20. XX wieku. Wiele z nich inspirowanych jest ludowymi podaniami i legendami. Ich tłumaczenia na język kaszubski dokonał dr Dariusz Majkowski.

Finalną wersję tekstu w języku polskim podał dr Piotr Smoliński. Projekt koordynowała Barbara Kąkol, która jest również autorką wstępu. Ilustracje do książki wykonała Izabela Rzońca.

Wydanie książki wsparło PB Górski i WOD-KAN Grzenkowicz. Wydawcą książki jest Muzeum Kaszubskie w Kartuzach w koedycji z wydawnictwem REGION Jarosława Ellwarta w Gdyni.

Teodora Kropidłowska, poetka, dziennikarka -  urodziła się 28 lutego 1879 w Łągu k. Chojnic. Od 1914 roku współpracowała z „Gazetą Gdańską" i  „Gazetą Grudziądzką", publikując w nich wiersze. W 1920 r. podjęła pracę jako nauczycielka  w Kartuzach. W latach 1922-1927 współpracowała z „Gazetą Kartuską", następnie redagowała „Wiarusa Kaszubskiego”.

W 1924 r. wydała przewodniki po Kaszubach pt. „Wędrówka po Kaszubskiej Szwajcarii" i  „Z dziejów Kartuz i klasztoru kartuzjanów w Kartuzach”. Zmarła 21 sierpnia 1931 roku w Kartuzach i tutaj jest pochowana.

W 2020 roku Muzeum wraz z Towarzystwem Przyjaciół Muzeum Kaszubskiego im. F. Brzezińskiego w Kartuzach wydało audiobooka Bajki kartuskie w podwójnej wersji językowej polsko-kaszubskiej. Na płycie zamieszczone zostało sześć bajek Teodory Kropidłowskiej w głosowej interpretacji  Tatiany Slowi i Magdaleny Kropidłowskiej.
 

(nadesłane, oprac. M.Dz.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%