Wypad na bazarek staroci albo przeglądanie z nudów portalu z ogłoszeniami sprawiło, że w Twoim posiadaniu znalazła się lornetka? Gratulacje! Przykładasz swój nowy nabytek do oczu, kręcisz pokrętłami, kombinujesz, a mimo to obraz jest nieostry... Zniechęcenie studzi emocje i lornetka ląduje na dnie szafy albo w koszu. Nie tak prędko! Wystarczy ją wyregulować i, jeśli sprzętowi nic nie dolega, będzie działać jak należy. Jak zatem regulować lornetkę?
Lornetki można podzielić na postawie różnych parametrów, jak np. zastosowane pryzmaty, przeznaczenie, wartość powiększenia czy średnica obiektywów. Jednak w tym przypadku należy skupić się na rodzaju mechanizmu powiększenia – czy jest ono stałe, czy zmienne. W zależności od tego lornetka będzie posiadać dwa lub trzy pokrętła. Lornetki o stałym powiększeniu mają zazwyczaj jedno pokrętło centralne i drugie na jednym, zwykle prawym, okularze (to ta część, która przykładasz do oczu). W układach o zmiennym powiększeniu przy okularach znajdziesz dodatkowo dźwignię.
Możesz także rozpoznać rodzaj powiększenia na podstawie oznaczeń lornetki. Jeśli opisana jest oznaczeniem załóżmy 10x50, to znaczy że ma stałe powiększenie 10x i obiektywy o średnicy 50 mm. Czyli pierwsza liczba to powiększenie, a druga to średnica. Z kolei zmienne powiększenie ma oznaczenia typu 6-12x50. Oznacza o powiększenie zmienne w zakresie od 6x do 12x i obiektywy 50 mm. Nic trudnego, prawda? Ta podstawowa wiedza przyda Ci się, jeśli postanowisz zakupić nowiutką lornetkę. Gdzie kupować? W sprawdzonych sklepach sprzedających sprzęt uznanych producentów, jak np. Delta Optical. Takim sklepem jest choćby combat.pl.
Regulowanie lornetki to proces szybki i bezbolesny, a jeśli będziesz jedynym użytkownikiem to także częściowo jednorazowy. Pierwszym krokiem do prawidłowego ustawienia lornetki jest dopasowanie dioptrii. Służy do tego pokrętło na okularze. Wybierz obiekt w oddali, który będzie punktem referencyjnym. Zamknij oko po stronie okularu z pokrętłem i spójrz na wybrany obiekt. Nie dociskaj lornetki mocno do oczu, tylko lekko oprzyj ją o oczodół, aby widziany obraz wypełniał całe pole widzenia, bez czarnych obwódek. Być może posiadasz model wyposażony w regulowane muszle oczne? Pokręć nimi delikatnie w obie strony – jeśli się wysuną, wtedy przetestuj która odległość soczewki od oka daje najlepsze efekty dla Twojej budowy twarzy.
Przejdźmy dalej. Użyj środkowego pokrętła, aby ustawić ostrość obrazu dla jednego oka. Gdy Ci się uda, spójrz drugim okiem i z pomocą pierścienia na obiektywie ustaw ostrość dla drugiej osi optycznej. I to tyle. Teraz wystarczy dostosowywać ostrość obrazu z użyciem środkowego pokrętła. Ewentualne różnice między oczami będą już skompensowane. Ostatni punkt, o którym należy wspomnieć, to owa dźwignia w lornetkach ze zmiennym powiększeniem. Służy ona właśnie do regulacji powiększenia. Może jednak zdarzyć się tak, że posiadasz model w którym powiększenie jest regulowane przełącznikiem na górnej płaszczyźnie lornetki, ale jest to rozwiązanie bardziej niszowe i spotykane w bardziej wyspecjalizowanym sprzęcie.
Zatem jeżeli z jakiejś przyczyny do zakupionej lornetki nie było dołączonej instrukcji, to już będziesz wiedzieć jak ustawić swój sprzęt. A jeśli dopiero nosisz się z zamiarem nabycia tego praktycznego przyrządu optycznego, wpadnij na combat.pl – na pewno znajdziesz coś dla siebie.