Zakup mieszkania lub budowa domu wymaga sporych nakładów finansowych. Wzięcie kredytu hipotecznego jest sposobem na przyspieszenie realizacji marzenia o własnych czterech kątach. Zanim jednak złożysz wniosek o kredyt, warto zapoznać się z warunkami przyznania kredytu hipotecznego. Poznaj szczegóły i przygotuj się do tej decyzji jak najlepiej.
Kredyt hipoteczny to dla wielu z nas jedyna szansa na zakup swojego wymarzonego mieszkania lub domu. Pierwszym etapem jest wybór optymalnej oferty oraz złożenie wniosku kredytowego i wszystkich potrzebnych dokumentów. W kolejnym etapie bank bada zdolność i historię kredytową, które wpływają na przyznanie decyzji o przyznaniu kredyty hipotecznego.
Każdy bank ma określone warunki, na których podejmuje decyzję o przyznaniu kredytu hipotecznego. Jest jednak kilka czynników wspólnych dla większości instytucji finansowych. Jednym z nich jest wiek kredytobiorcy. Kredyt hipoteczny przyznawany jest na ogół na 20-30 lat. W związku z tym dla banku ważne jest, aby potencjalny klient był w wieku, który umożliwi mu spłatę kredytu w wyznaczonym okresie kredytowania, np. suma wieku kredytobiorcy i okresu kredytowania nie może przekroczyć 67 lat.
Dla banku ważna jest również dobra historia kredytowa. Jak ją zbudować? Każdy zakup na raty, np. sprzętu AGD czy RTV i regularne spłacanie rat buduje naszą historię kredytową. Jeśli nie masz pewności, jak wygląda Twoja historia kredytowa, możesz ją łatwo sprawdzić w Biurze Informacji Kredytowej. Wystarczy pobrać raport BIK.
Trzecim ważnym czynnikiem, który wpływa na decyzję banku o przyznaniu kredytu hipotecznego, jest zdolność kredytowa. Bank analizuje przychody i wydatki, bierze pod uwagę rodzaj umowy o pracę kredytobiorcy, sprawdza zadłużenia w innych bankach i wymaga informacji o kupowanej nieruchomości, aby zabezpieczyć kredyt.
Przed złożeniem wniosku o kredy hipoteczny warto zapoznać się warunkami przyznawania kredytu w banku, którego oferta nas najbardziej interesuje. Oprócz przygotowania wymaganych dokumentów można zwiększyć swoją zdolność kredytową. Jak to zrobić? Można na przykład wydłużyć okres kredytowania lub wziąć kredyt wspólnie z drugą osobą. Wówczas dla banku ryzyko przyznania kredytu hipotecznego zmniejsza się.
Bardzo pomocna w określeniu zdolności kredytowej jest również symulacja kredytu hipotecznego. Na stronie mBanku (pod adresem https://www.mbank.pl/indywidualny/kredyty/kredyty-hipoteczne/chce-kredyt-hipoteczny) można podać podstawowe informacje, np. datę urodzenia, dane o zarobkach i wydatkach, ile osób bierze kredyt, jaki jest cel kredytu, wszystkie zobowiązania kredytowe i ratalne, a także kwotę kredytu i okres kredytowania. Na tej podstawie mBank obliczy zdolność kredytową i przedstawi kilka wariantów cenowych kredytu.
Co ważne, do wyboru jest kredyt hipoteczny z okresowo stałym i zmiennym oprocentowaniem. Czym się różnią oba warianty? W przypadku kredytu ze zmiennym oprocentowaniem występuje ryzyko związane ze zmianą stopy procentowej, która jeśli wzrośnie, wpłynie na wysokość rat kredytu. W przypadku kredytu z okresowym oprocentowaniem stałym, przez okres 5 lat raty kredytu nie zmienią się, nawet jeśli wzrosną stopy procentowe.