Zamknij

Krosta na czubku języka - przykra dolegliwość, która może być zwiastunem problemów

mat.partnera + 10:37, 11.07.2022 Aktualizacja: 10:38, 11.07.2022

Nieprzyjemna krosta na czubku języka może pojawić się u każdego, a wywołać ją może szereg czynników. Na szczęście istnieją jednak sposoby na ograniczenie nieprzyjemnych objawów, które wywołuje. Skąd bierze się taka krosta i co zrobić, gdy pojawi się na języku?

Skąd biorą się krosty na języku?

Przyczyny pojawiania się krost na języku są naprawdę bardzo różne. Krosta na języku [https://dentinfo.pl/krosta-na-jezyku/]pojawić się może choćby z powodu niedoboru witaminy B12, a także wtedy, gdy brakuje nam żelaza, kwasu foliowego, czy też magnezu. Z krostami tego typu zmaga się także duża liczba pań w trakcie miesiączki - mogą one pojawić się w wyniku zmian w gospodarce hormonalnej organizmu. Często pojawiają się one także na skutek urazów mechanicznych. Należy jednak pamiętać, że krosta na czubku języka może pojawić się także w wyniku dużo poważniejszych schorzeń, takich, jak:

  • rozwijające się w obrębie jamy ustnej stany zapalne
  • zespół jelita drażliwego
  • reakcja alergiczna 
  • cukrzyca
  • grzybica
  • infekcja wirusowa
  • refluks żołądkowo -przełykowy

Niezależnie od tego, z jakiej przyczyny pojawiła się krosta na języku, z pewnością da ona szereg nieprzyjemnych objawów. Dolegliwości bólowe, pieczenie, czy też swędzenie  są jednak objawami dość charakterystycznymi, dlatego bez większych problemów zidentyfikować możemy problem, z którym się zmagamy. Pozostaje więc pytanie - w jaki sposób należy leczyć pojawiającą się na języku krostę?

Rodzaje krost na języku

Krosta na czubku języka może przyjąć naprawdę wiele form. Warto pamiętać, że problem ten dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn, niezależnie od wieku, czy pochodzenia. Pamiętać też należy, że krosty występować mogą zarówno w formie jednej, pojedynczej plamki (choćby na czubku języka), jak i pokryć język w całości. Wyróżnić możemy przede wszystkim trzy główne formy krost. Są to:

Czerwone krosty na języku - mogą one być objawem przeziębienia, rozwijającego się stanu zapalnego ślinianek, czy też grzybicy. Często pojawianiu się czerwonych krost na języku towarzyszy także charakterystyczny, biało szarawy nalot. Dobra wiadomość jest taka, że czerwona krosta na języku może z czasem zniknąć sama z siebie. Dzieje się tak między innymi wtedy, gdy została wywołana chorobą, której objawy zanikają. Aby unikać powstawania czerwonych krost na języku, należy unikać wkładania do ust brudnych rąk i przedmiotów, a także pamiętać o prawidłowej higienie jamy ustnej.

Białe krosty na języku - te krosty wywoływane są przede wszystkim przez drożdżaka z rodziny Candida. Przybierają formę niewielkich, białych kulek pokrywających język ale także dziąsła, czy błonach śluzowych. Pojawiają się między innymi w wyniku spadku odporności, czy też nieprawidłowej diety. Białe krosty najczęściej znikają samoistnie, lecz pacjenci skarżą się często na ich nawroty.

Żółte krosty na języku mogą być przede wszystkim bardzo cenną wskazówką informującą nas o problemach występujących w układzie trawiennym, takich jak refluks żołądkowo - przełykowy, czy też choroba wrzodowa. Jeśli przyuważymy, że nasza krosta na czubku języka przybrała żółtą barwę, warto na wszelki wypadek poddać się badaniom kontrolnym.

W jaki sposób leczy się krosty na języku? 

To, w jaki sposób krosta na czubku języka będzie leczona, zależy przede wszystkim od pierwotnej przyczyny jej pojawienia się. Bardzo ważne jest bowiem wykluczenie najpoważniejszych chorób, które mogłyby wywoływać pojawianie się na powierzchni języka takich właśnie krost - czyli cukrzycy, grzybicy, czy też stanów zapalnych. Pamiętać należy, że w przypadku niektórych nieleczonych chorób, krosta na języku może utrzymywać się dość długi czas.

Skuteczna w terapii krost na języku jest suplementacja witamin - w szczególności A, B oraz C. Warto stosować także, powszechnie dostępne w większości aptek, preparaty odkażające bez recepty. Dużo dobrego zrobić mogą też płukanki ziołowe z ziół takich, jak rumianek, czy też szałwia. Niestety, czasem do wyleczenia krost i dolegliwości powodującej jej powstanie niezbędne okazuje się wdrożenie antybiotykoterapii. W przypadku, gdy domowe metody leczenia krost na języku zawiodą, należy więc zwrócić się do lekarza.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%