Zamknij

Jak rozpocząć przygodę z programowaniem, aby w przyszłości znaleźć dobrą pracę

mat.partnera + 08:49, 22.08.2022 Aktualizacja: 08:53, 22.08.2022

Przygoda z programowaniem może zacząć się zupełnie przypadkowo, może też być wypadkową długoterminowego planowania swojej kariery zawodowej. Bez względu na to, jak natrafiliśmy na koncepcję nauki programowania, zacznijmy robić to w sposób przemyślany tak, by nie mieć problemów ze znalezieniem wymarzonej pracy. Jakieś wskazówki? Poniżej wybrano te najważniejsze.

Nauka programowania to ciężka praca - miej tego świadomość

Nauka programowania to spore wyzwanie dla osób młodych, dopiero rozpoczynających studia lub naukę ukierunkowaną w stronę programowania. Możemy więc sobie wyobrazić, z czym taka nauka od zera będzie wiązać się dla osób, które mają rodzinę, małe dziecko, pracę i dodatkowe obowiązki domowe.

Na podstawy programowania należy poświęcić około 300, 400 godzin. To dopiero początek. Następnie nauka konkretnych technologii, frameworków i obsługi systemów i narzędzi powszechnie stosowanych w codziennej pracy. By od zera nauczyć się programowania, stworzyć kilka projektów i móc realnie konkurować z innymi juniorami na rynku pracy, często upływa dużo czasu. W trakcie wielokrotnie może przyjść zwątpienie, przemęczenie, brak motywacji. Co więcej, dla wielu osób programowanie to najzwyczajniej w świecie męka. Czy warto poświęcać się aż tak bardzo, by zarabiać nieco więcej? Niekoniecznie. Jeśli jednak poza motywacją finansową mamy inne, czeka nas spory test samodyscypliny i samozaparcia. Gdy już zdobędziemy pierwszą pracę w IT, satysfakcja jest nie do opisania. 

Jaka specjalizacja jest dla nas atrakcyjna? Czas na pierwsze decyzje 

Wybór branży IT to dość ogólne określenie na to, co możemy robić. Sektor nowoczesnych technologii rozwija się bardzo dynamicznie, a wraz z tym rodzą się nowe specjalizacje. Testowanie oprogramowania, User Experience, programowanie w niezliczonych językach programowania, architektura sieci, analiza danych, data science, sztuczna inteligencja a może chmura obliczeniowa?

To tylko mały wycinek specjalizacji, które stanowią trzon branży informatycznej. Nie możemy być specjalistami od wszystkiego. Już na początku, jeszcze przed zdobyciem pierwszej pracy zastanówmy się, co nas interesuje najbardziej. Na tej bazie starajmy się tworzyć plany i zaprojektować swoją własną ścieżkę edukacji. Co, gdy naprawdę nie wiemy, która specjalizacja będzie nas faktycznie interesować? Warto zacząć od programowania - to przyda się w zdecydowanej większości przypadków. Java, Python, JavaScript, C# i PHP - nauka tych języków na pewno nie pójdzie na marne. 

Jakie technologie są potrzebne do rozpoczęcia wymarzonej pracy? Szukaj inspiracji w ofertach pracy

Specjalista IT na każdym stanowisku musi posiadać szereg kompetencji i umiejętności wymaganych, a także kilka stanowiących atut, być może wpływających na perspektywę szybszego awansu. Gdy już określimy, jaka ścieżka nas interesuje, pora na spisanie wszystkich cenionych przez pracodawców kompetencji, które mogą przydać się w nowej pracy.

Na stanowiska programistyczne, oprócz samej umiejętności pisania kodu, często przydaje się także znajomość konkretnych frameworków i algorytmów. Data Science to całe repozytorium narzędzi, takich jak R, SAAS, język programowania Python, SQL i wiele innych. By dowiedzieć się, co przyda nam się na danym stanowisku, zasięgnijmy wiedzy u źródła - u pracodawców. Obserwujmy oferty pracy dostępne pod adresem https://mindboxgroup.com/pl/kariera/ na dane stanowisko, porównujmy wymagania obowiązkowe, umiejętności traktowane jako atut oraz inne kompetencje, które mogą nam się przydać. To właśnie oferty pracy stanowią nieocenione źródło wiedzy o tym, jakie są trendy w branży i co pozwoli nam szybciej dostać pracę. 

Jak uczyć się skutecznie? 

Nauka programowania i innych umiejętności przydatnych do pracy w IT do duże wyzwanie, o czym wspomniano już wcześniej. By ułatwić sobie ścieżkę edukacji, przeprowadzić ją jak najefektywniej i wyciągnąć z tego jak najwięcej, znajdźmy możliwie jak najlepszy sposób na naukę.

Idealny scenariusz zakłada 5-letnie studia, które pozwolą nam po pierwsze zapoznać się z bardzo szeroką gamą technologii, ale też zapewnią możliwość realizacji projektów technicznych, stanowiących bazę portfolio. Umówmy się jednak, że to scenariusz dla osób młodych. Co zatem dla tych, którzy planują przebranżowienie się? Internet pęka w szwach od szkoleń, warsztatów i bootcampów oferujących nawet kilkadziesiąt tygodni nauki od zera do poziomu wiedzy umożliwiającej podjęcie pierwszej pracy w IT. Sztuką jest jednak wybrać taki bootcamp, który cieszy się dużą popularnością i ma bardzo dobre oceny. Jako dopełnienie naszych kompetencji polecamy samodzielne dokształcanie się, rozwiązywanie problemów oraz czerpanie inspiracji z literatury specjalistycznej. 

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%