Zamknij

Typy na wybory prezydenckie 2025 - analiza i przewidywania

Artykuł Sponsorowany + 21:37, 13.05.2025 Aktualizacja: 21:38, 13.05.2025

Wybory na prezydenta w Polsce jak zawsze budzą wielkie emocje. Już za niedługo, bo najpóźniej po 1 czerwca poznamy zwycięzcę wyborów prezydenckich i tym samym dowiemy się, kto będzie nową głową państwa. Wybory prezydenckie w Polsce są rzecz jasna w ofertach legalnych bukmacherów, którzy przygotowali specjalną ofertę między innymi na wyniki wyborów prezydenckich. Sprawdzamy, kto ma największe szanse na zwycięstwo i jak wyglądają tegoroczni kandydaci!

Kandydaci na prezydenta Polski

W wyborach prezydenckich 2025 w Polsce zarejestrowano rekordową liczbę kandydatów. Aby ubiegać się o najwyższy urząd w państwie, każdy z nich musiał zebrać co najmniej 100 tysięcy podpisów poparcia obywateli. Choć początkowo zgłoszono aż 53 kandydatów, ostatecznie Państwowa Komisja Wyborcza zatwierdziła 13 nazwisk, które spełniły wszystkie wymogi formalne i zebrały wymaganą liczbę podpisów. Oto lista wszystkich kandydatów, którzy zostali już oficjalnie zgłoszeni przez Komisję Wyborczą. Wszystkie nazwiska podajemy w kolejności alfabetycznej:

  • Bartoszewicz Artur - Ekonomista i nauczyciel akademicki, wykładowca Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Specjalizuje się w analizie ekonomiczno-finansowej. Wcześniej był doradcą w Ministerstwie Zdrowia. Kandydat bezpartyjny, wspierany przez partię Społeczny Interes, promuje potrzebę reform.

  • Biejat Magdalena - Wicemarszałek Senatu, kandydatka Nowej Lewicy. Aktywna w polityce społecznej, związana z ruchami na rzecz równości i praw pracowniczych. W swojej kampanii podkreśla społeczne wartości i potrzebę zmian systemowych.

  • Braun Grzegorz Michał - Europoseł i publicysta. Startuje jako bezpartyjny kandydat - lub jak sam siebie nazywa - kandydat obywatelski. Znany z kontrowersyjnych wypowiedzi i konserwatywnych poglądów, startował już w wyborach prezydenckich w 2015 roku. W kampanii akcentuje tradycyjne wartości i niezależność Polski. Jego głównym wpływem poparcia jest znany z podobnych poglądów Janusz Korwin Mikke.

  • Hołownia Szymon Franciszek - Marszałek Sejmu w rządzie Donalda Tuska, lider Polski 2050, były dziennikarz i prezenter telewizyjny. W 2020 roku zajął trzecie miejsce w wyborach prezydenckich, zdobywając szerokie poparcie, co przełożyło się na bardzo dobry wynik wyborów parlamentarnych. Promuje dialog, ekologię i umiarkowane reformy.

  • Jakubiak Marek Marian - Przedsiębiorca i polityk, lider Wolnych Republikanów. Znany z patriotycznych haseł, obiecuje być „twardym prezydentem” dbającym o interesy Polski. Wcześniej związany z Kukiz’15, startuje z programem konserwatywnym.

  • Maciak Maciej - Dziennikarz, lider Ruchu Dobrobytu i Pokoju. Prowadził swój kanał na YouTube, gdzie komentuje politykę i sprawy społeczne. W kampanii prezentuje się jako kandydat antysystemowy, krytykujący obecny establishment.

  • Mentzen Sławomir Jerzy - Doradca podatkowy, współprzewodniczący Konfederacji, doktor ekonomii i poseł. Popularny wśród młodych wyborców dzięki mediom społecznościowym, promuje wolnorynkowe idee i ograniczenie roli państwa.

  • Nawrocki Karol Tadeusz - Prezes Instytutu Pamięci Narodowej, historyk z tytułem doktora. Choć nie jest on kandydatem PiS, ma pełne poparcie Prawa i Sprawiedliwości. Były dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, w kampanii akcentuje patriotyzm i politykę historyczną. Pochodzi z Gdańska, jego główną pasją jest sport.

  • Senyszyn Joanna - Była posłanka SLD i eurodeputowana, ekonomistka i działaczka lewicowa. Znana z wyrazistych poglądów na temat praw kobiet i świeckości państwa. W kampanii stawia na równość społeczną i progresywne reformy.

  • Stanowski Krzysztof Jakub - Dziennikarz sportowy i przedsiębiorca, założyciel Kanału Zero na YouTube. Startuje jako kandydat niezależny. Krzysztof Stanowski chce pokazać kampanię wyborczą od środka, odsłaniając również obecne bolączki polityków.

  • Trzaskowski Rafał Kazimierz - Prezydent Warszawy, wiceprzewodniczący Koalicji Obywatelskiej (kandydat Platformy Obywatelskiej), doktor nauk politycznych. W 2020 roku niemal wygrał wybory prezydenckie, przegrywając minimalnie z Andrzejem Dudą. W kampanii stawia na proeuropejskość, prawa obywatelskie i nowoczesność.

  • Woch Marek Marian - Prawnik, startuje po fotel prezydencki z ramienia Bezpartyjni Samorządowcy. Kandydat mniej znany, skupia się na kwestiach lokalnych i samorządowych. W kampanii podkreśla potrzebę wsparcia dla mniejszych regionów.

  • Zandberg Adrian Tadeusz - Poseł, współprzewodniczący Partii Razem, działacz lewicowy. Znany z zaangażowania w prawa pracownicze i politykę społeczną, promuje sprawiedliwość społeczną. W kampanii akcentuje walkę z nierównościami i ekologiczną transformację.

Kto wygra wybory prezydenckie? Typy i kursy bukmacherskie

Wybory prezydenckie w Polsce 2025 to nie tylko większe zainteresowanie polityką, ale również możliwość obstawiania ich wyników. Zakłady bukmacherskie oferują szeroką gamę opcji – od typów na to, kto zostanie prezydentem RP, po bardziej szczegółowe scenariusze związane z wynikami poszczególnych kandydatów czy frekwencją wyborczą. Partie polityczne, a w szczególności ich liderzy, stają się obiektem analiz nie tylko ekspertów politycznych, ale też graczy śledzących ofertę zakładów. Wśród najczęściej typowanych nazwisk znajduje się m.in. Kandydat KO, którego szanse — według zdania analityków — mogą ulec zmianie w zależności od przebiegu kampanii i debat prezydenckich. Typy bukmacherskie zmieniają się dynamicznie, dlatego warto na bieżąco śledzić informacje z różnych źródeł.

Aby skutecznie tworzyć typy na wybory prezydenckie, nie warto kierować się wyłącznie własnymi poglądami politycznymi. Znacznie lepszym podejściem jest chłodna analiza sytuacji, oparta na śledzeniu sondaży, analizie programów wyborczych oraz przebiegu debaty prezydenckiej. Rzetelne informacje z różnych źródeł pozwalają lepiej ocenić szanse kandydatów, a tym samym podejmować bardziej przemyślane decyzje w zakładach bukmacherskich. Wybory to emocjonujący czas, ale w zakładach liczy się przede wszystkim chłodna kalkulacja. Patrząc na to wszystko, trudno wskazać faworyta, co też pokazują kursy bukmacherskie na wybory prezydenckie: https://typelek.sts.pl/wybory-prezydenckie-2025-typy-kursy/

Przewidywania szans kandydatów

Na podstawie dostępnych sondaży wyborczych i kursów oferowanych przez legalnych operatorów bukmacherskich, w wyścigu o prezydenturę w 2025 roku wyraźnym faworytem bukmacherskich wyborów prezydenckich pozostaje Rafał Trzaskowski, kandydat Koalicji Obywatelskiej, z kursami oscylującymi wokół 1.50. Sondaże przedwyborcze, w tym te przeprowadzone przez renomowane ośrodki badań opinii publicznych, wskazują, że Trzaskowski prowadzi w pierwszej turze z poparciem na poziomie 31-36%, a w potencjalnej drugiej turze wyborów prezydenckich wygrywa zarówno z Karolem Nawrockim, kandydatem popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość (aktualne kursy około 2.60), jak i Sławomirem Mentzenem z Konfederacji (kurs 7.00-8.00).

Karol Nawrocki, z poparciem sondażowym 22-28%, umacnia się na drugim miejscu, szczególnie po ostatnich debatach, co zwiększa prawdopodobieństwo jego awansu do drugiej tury wyborów, choć jego szanse na ostateczne zwycięstwo są niższe ze względu na trudności w przyciągnięciu wyborców spoza bazy PiS. Sławomir Mentzen, mimo chwilowego wzrostu poparcia (15-19%), traci dynamikę przez kontrowersyjne wypowiedzi, co osłabia jego pozycję w walce o drugą turę. Bukmacherzy, tacy jak STS, oferują również zakłady na frekwencję (prognozowana na ok. 65%) i wyniki procentowe, ale to Trzaskowski pozostaje najbezpieczniejszym typem na prezydenta, zwłaszcza w obliczu uśrednionych prognoz dziewięciu legalnych operatorów bukmacherskich, które dają mu zdecydowaną przewagę w decydującym starciu.

(Artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%