Inwestując w nowy system grzewczy z podłogówką, należy zastanowić się jaki termostat do ogrzewania podłogowego sprawdzi się najlepiej. Na rynku dostępny jest szereg opcji, które dają możliwość łatwego programowania temperatury w domu. Doradzamy, który wybrać.
Termostat jest podstawowym elementem systemów grzewczych – od tradycyjnych kaloryferów, przez wodne ogrzewanie podłogowe, kończąc na ogrzewaniu elektrycznym na podczerwień. Podstawowym zadaniem termostatu jest regulowanie temperatury urządzenia grzewczego i całego pomieszczenia.
Nowoczesne termostaty oferują szersze możliwości konfiguracji, takie jak:
Dynamiczne działanie folii grzewczych sprawia, że zaawansowane termostaty sprawdzają się idealnie w tym połączeniu. Ciepło rozchodzi się szybko i równomiernie, przez co łatwiej uzyskać pożądaną temperaturę, w porównaniu do tradycyjnych kaloryferów.
Poradnik dotyczący wyboru termostatu dostępny jest pod linkiem: Termostat – czym jest, do czego służy i jak kupić właściwy?
Typ systemu grzewczego definiuje rodzaj termostatu, który należy zamontować w domu lub mieszkaniu. System podłogowy oparty na foliach grzewczych pozwala na wybór termostatu zgodnie z indywidualnymi preferencjami. Należy zwrócić uwagę na liczbę czujników temperatury, w które jest wyposażony. Standardem na rynku są urządzenia z dwoma czujnikami i są one konieczne, aby termostat spełniał swoje zadanie w należyty sposób. Jeden czujnik mierzy temperaturę podłogi, a drugi powietrza. Dobrym przykładem jest model HD-T1000, który wyposażony jest w dwa czujniki, ale czujnik temperatury powietrza można zamontować na zewnątrz urządzenia. Umożliwia to instalację samego termostatu w dowolnym miejscu, a niekoniecznie w pomieszczeniu, które obsługuje. Dzięki temu rozwiązaniu, wszystkie termostaty obsługujące system podłogowego ogrzewania elektrycznego, można umieścić w jednym miejscu, które będzie pełnić rolę centrali dla całego budynku. Zaawansowane termostaty są wyposażone w dotykowe ekrany oraz mogą być obsługiwane przez aplikacje, tj. Smart Life. Dzięki niej możliwe jest sterowanie ogrzewaniem z poziomu smartfona. Podsumowując, dwa osobne czujniki dają możliwość:
Rozwój technologii sprawił, że na rynku pojawiły się różnego typu czujniki do podłogówki. Samodzielny zakup i montaż czujników temperatury musi być poprzedzony rzetelnym sprawdzeniem, czy będą one kompatybilne z posiadanym termostatem. Ten z kolei stanowi serce całego systemu. Brak odpowiedniej współpracy między termostatem a czujnikami może skutkować nieprawidłową pracą systemu, a w najgorszym wypadku nawet jego uszkodzeniem. Istotna jest również kwestia montażu. Mimo, że wydaje się to prostą i jednorazową czynnością, to gdy zdarzy się konieczność wymiany czujnika lub demontażu, możemy napotkać trudności. Trudnościom tym zapobiega umiejscowienie czujnika w odpowiednio ułożonym peszlu, czyli rurce ochronnej, przez którą można swobodnie wysunąć czujnik i zastąpić go nowym.
Powodem wymiany czujnika są najczęściej:
Dowiedz się jakie są rodzaje termostatów i jak działają: Termostaty pokojowe i regulatory temperatury - rodzaje i zasada działania
Po wyborze właściwego termostatu lub kilku takich jednostek, potrzebna jest ich kalibracja. Jest to niezbędne, aby:
Sprawdź jak programować termostaty HD – T500 i T1000: https://www.youtube.com/watch?v=zr8jbDW_z-E
Kalibracja jest zatem kluczowa do prawidłowego działania termostatów. Dokonuje się jej za pomocą termometru, który mierzy rzeczywistą temperaturę w pomieszczeniu, a następnie wpisuje się ją w ustawieniach termostatów. Istotne, aby pamiętać, że każdy termostat ma domyślnie ustawioną kalibrację na -2°C.
Po dokonaniu kalibracji w systemie podłogowym ważne jest ograniczenie temperatury podłogi. Takie ograniczenie trwale zabezpieczy podłogę przed niepożądanym przegrzaniem.
Najnowszą technologią dostępną na rynku są termostaty ZigBee. ZigBee jest protokołem, który umożliwia połączenie ze sobą różnych urządzeń elektronicznych w domu, w zautomatyzowany sposób. Technologia ta często porównywana jest do Wi-Fi, ale różnice między nimi są istotne.
ZigBee ukierunkowane jest na komunikacje między urządzeniami w ekosystemie smart home. Wi-Fi z kolei służy do przesyłania wielkich pakietów danych w ramach sieci Internet. Mała wielkość pakietów danych potrzebna inteligentnym urządzeniom sprawia, że ZigBee jest bardziej energooszczędny i bardziej stabilny w porównaniu do Wi-Fi. Termostaty ZigBee mogą z powodzeniem stać się częścią ekosystemu automatyki domowej opartego na Amazon Alexa, Google Home, Tuya, Smart Life czy Apple Home Kit.
Termostaty w połączeniu z elektrycznym ogrzewaniem mogą stworzyć bardzo wygodny, dynamiczny i oszczędny system grzewczy. Folia grzewcza bez termostatu wyposażonego w odpowiednie czujniki temperatury nie będzie działać prawidłowo. Dopiero połączenie tych rozwiązań pozwoli na korzystanie z systemu w pełnej krasie. Kluczowe jest zatem jego właściwe zaplanowanie i dobór odpowiednich rozwiązań, gdyż jest to inwestycja w komfort na dziesiątki lat. Protokół ZigBee stosowany w nowych termostatach istotnie odciąża domową sieć Wi-Fi. Kiedy ekosystem smart home działa w oparciu o Wi-Fi, wtedy każde urządzenie osobno musi być podłączone do sieci. W przypadku korzystania z termostatu ZigBee, podłączona jest tylko centralka. Do niej z kolei wysyła dane reszta urządzeń.
Termostat ZigBee daje nam:
Nowoczesny system grzewczy to obecnie dynamiczny, elektryczny system oparty o folie grzewcze i termostaty ZigBee. Rozwój aplikacji obsługujących system pozwoli sprostać takim wyzwaniom jak oszczędne wykorzystanie energii elektrycznej oraz dostosowanie do dynamicznych cen prądu w przyszłości.