Zamknij

Dzień sportu w przedszkolu – jak go zaplanować?

mat.partnera + 10:00, 27.09.2022 Aktualizacja: 10:03, 27.09.2022

Przedszkolny dzień sportu to nie tylko okazja do rozwijania sprawności ruchowej przez maluchy, ale także sposób na kształtowanie postawy prozdrowotnej i integracja dzieci poprzez współdziałanie i współpracę w grupie. Takie zajęcia mogą przynieść wiele radości, a jednocześnie zachęcić maluchy do aktywnego wypoczynku w przyszłości.

Dzień sportu w przedszkolu wymaga oczywiście odpowiedniej przestrzeni, najlepiej zorganizować go na boisku, na świeżym powietrzu. Alternatywą może być również sala gimnastyczna podczas niepogody. Poza miejscem oraz sportową realizacją, ważne są także przygotowania do zawodów, a zwłaszcza te zadania, w których mogą wziąć udział przedszkolaki.

Co przygotowują nauczyciele?

Ustalenie i zabezpieczenie miejsca, w którym odbędą się zawody, a także niezbędnej opieki nad dziećmi leży oczywiście po stronie pedagogów. Nauczyciele zadbają również o dyplomy, rozety sportowe lub medale dla wszystkich uczestników. Przygotują stanowiska dla wszystkich konkurencji, oraz o odpowiednie nagłośnienie i informację dla rodziców o planowanym evencie. Jeśli boisko lub hala sportowa posiadają trybuny, można poprosić rodziców o zaangażowanie w wydarzenie i przygotowanie transparentów dopingujących każdą z rywalizujących ze sobą grup.

Oznakowanie stanowisk najlepiej wykonać za pomocą kolorowej taśmy oraz pachołków w taki sposób, żeby dzieci z łatwością potrafiły odnaleźć się w większej przestrzeni. Warto również zadbać o odpowiednie upamiętnienie wydarzenia, np. za pomocą graweru na medalach. Nie obciąży to w dużym stopniu „olimpijskiego” budżetu, ponieważ w dobrych sklepach z nagrodami dla sportowców, takich jak np. Boccale, pamiątkowe medale z grawerem można nabyć za mniej niż 10 zł.

Co mogą przygotować dzieci?

Do wielu prac przygotowujących do dnia sportu warto zaangażować przedszkolaki. Dzieci mogą np. wykonać zaproszenia dla rodziców, a także zaprojektować i namalować herb drużyny oraz stworzyć znaczki dla każdego reprezentanta danej drużyny. Do zadań dzieci będzie należało także nauczyć się hymnu olimpijskiego czy sloganów i haseł prezentujących daną drużynę.

Przedszkolaków można również zaangażować w wybór dyscyplin, które będą obowiązywały podczas zawodów. Taka dyskusja to doskonały pretekst do zapoznania maluchów z zasadami fair play i problemem przegranej, a także do kształtowania pozytywnych cech charakteru.

Z góry ustalony i znany zawodnikom plan

Dzieci cenią jasne zasady. Łatwiej będzie im zrozumieć na czym polegają zawody sportowe i jaki jest ich cel, jeśli będą znały dokładnie plan wydarzeń oraz znaczenie każdego z nich przed przedszkolnym dniem sportu. Scenariusz nie powinien być zbyt skomplikowany i może obejmować np.:

  1. Powitanie wszystkich zawodników, nauczycieli i rodziców.
  2. Prezentację każdej z grup za pomocą wymyślonego przez dzieci sloganu.
  3. Uroczyste otwarcie dnia sportu np. przez przecięcie wstęgi.
  4. Wspólne zaśpiewanie hymnu olimpijskiego.
  5. Zawody według ustalonego harmonogramu.
  6. Nagrodzenie wszystkich zawodników.
  7. Zamknięcie dnia sportu.

Konkurencje olimpijskie powinny być oczywiście dostosowane do wieku biorących w nich udział dzieci. Doskonale sprawdzają się takie zadania jak rzuty do kosza, w których liczy się celność, pokonanie toru przeszkód, gdzie najważniejsza jest dokładność oraz czas, a także skok w dal – tu oczywiście istotna będzie odległość. Starsze przedszkolaki mogą otrzymać również nieco bardziej zaawansowane zadania – wyścig w workach, bieg z woreczkiem na głowie albo pokonanie toru przeszkód, gdzie trzeba zapamiętać pewną określoną sekwencję czynności (np. bieg z piłką kozłując prawą ręką, następnie rzut do kosza, złapanie piłki i bieg z piłką kozłując lewą ręką).

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%