Zamknij

Imieniny – tradycja warta podtrzymywania?

artykuł sponsorowany + 11:46, 19.12.2022 Aktualizacja: 11:47, 19.12.2022

Ten zwyczaj, choć ciągle żywy, zdaje się w ostatnim czasie nieco podupadać. Imieniny kojarzą się raczej z osobami starszymi, młodzież raczej rzadko celebruje ten dzień. Jednak jest to ciekawa tradycja, która stwarza okazję do pozytywnych interakcji społecznych, nie ma więc powodu, aby z niej rezygnować. Sprawdź, co niezwykłego jest w świętowaniu imienin!

Celebracja dnia imienia jest w skali świata dość unikatowa. Chociaż tradycja imienin spotykana jest również w Grecji, Bułgarii czy Czechach, to świętowanie tej okazji w tak huczny sposób spotykane jest niemal wyłącznie w Polsce. Imieniny obchodzone są inaczej niż urodziny i jest to raczej okazja do zabawy niż wręczania większych prezentów. Jednak zawsze przydadzą się jakieś nieoklepane życzenia imieninowe i drobny upominek. Dlaczego warto świętować imieniny?

To element rodzimej tradycji

Imieniny są okazją dość oczywistą dla Polaków. Jednak poza granicami kraju mogą prowadzić do nieporozumień, a nawet wprawiać w zakłopotanie. Wielu obcokrajowców nie ma pojęcia, czym są imieniny i uważa, że Polacy z jakiegoś nieokreślonego powodu obchodzą swoje urodziny dwa razy w roku. Jest to przyczyną wielu, czasami zabawnych nieporozumień. Za granicą zdziwienie budzą także polskie kalendarze, w których każda data podpisana jest imionami solenizantów. To bardzo pozytywny i budzący ciepłe skojarzenia element polskiej kultury, dlatego warto go pielęgnować.

Skąd wzięły się imieniny?

Imieniny związane są z kultem świętych. Dawniej praktykowano zwyczaj związany z nadawaniem dziecku imienia świętego, którego wspomnienie przypadało w kalendarzu liturgicznym na dzień jego urodzin. Wówczas stawał się on jego patronem a urodziny i imieniny przypadały w tym samym dniu. Jednak dziś wybór imienia jest bardziej dowolny, więc imieniny i urodziny świętowane są oddzielnie. Celebrowanie imienin straciło też swój religijny charakter i jest dziś postrzegane jako impreza całkowicie świecka.

Kiedy obchodzi się imieniny?

Zgodnie ze zwyczajem imieniny obchodzone są według kalendarza imion. Często pokrywa się ona z kalendarzem liturgicznym, jednak obecnie niektóre imiona występują w nim wiele razy, każdy dzień jest też świętem dla kilku, różnych imion. Uznaje się, że imieniny konkretnej osoby przypadają w dzień imienia następujący po urodzinach.

Zwyczaje imieninowe

Obchodzenie imienin ma swoją specyfikę. Zwykle wiąże się z organizacją imprezy i nieformalną zabawą. Przyjęcia imieninowe są bardziej swobodne niż uroczystości związane z urodzinami. Zwykle nie towarzyszą im również okazałe prezenty. Z okazji imienin wręcza się zazwyczaj kwiaty, słodycze lub drobne podarunki. Dawniej, często spotykanym zwyczajem było wysyłanie kartek pocztowych. Dzisiaj zastąpiły je życzenia przekazywane poprzez różne komunikatory.

Dlaczego warto obchodzić imieniny?

To sympatyczna tradycja, która wiąże się z pozytywnymi emocjami i zabawą. Jest także unikatowa i jedyna w swoim rodzaju. Dlatego warto obchodzić imieniny i promować ten zwyczaj również wśród młodzieży!

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%