Znowelizowana ustawa hazardowa, a zakłady bukmacherskie – co tak naprawdę się zmieniło i jaki wpływ miała nowelizacja ustawy hazardowej na nasz rynek bukmacherski?
Zakłady bukmacherskie w Polsce nieprzerwanie zyskują na popularności w dynamicznym tempie. Rynek ten rośnie w oczach i corocznie przybywa legalnych bukmacherów z licencją od Ministra Finansów. Jest ich obecnie już ponad 20, a ich listę można bez problemu znaleźć w Internecie. Podobnie jak listę stron nielegalnych, które są dodatkowo blokowane. Za udział w nielegalnych zakładach grożą konsekwencje nie tylko bukmacherowi działającemu niezgodnie z prawem, ale także graczowi, który naraża się na wysokie grzywny i utratę postawionych środków. Jeśli więc obstawiać, to tylko legalnie. A o legalność bukmacherów sejm zadbał ustawą hazardową, a w szczególności jej nowelizacją.
Niewiele form rozrywki rozwija się w naszym kraju tak dynamicznie jak obstawianie zakładów bukmacherskich. Tym bardziej dzięki sukcesom sportowym naszych rodaków. Dodatkowe emocje, jakie niesie ze sobą śledzenie na żywo wytypowanego wyniku, przekonują nie tylko kibiców i miłośników sportu. Tym bardziej, że w ofercie większości operatorów znaleźć można też zakłady na wydarzenia społeczne, polityczne czy finansowe, a także te ze świata szeroko rozumianej rozrywki. Do grania zachęcają korzystne bonusy powitalne i ciekawe promocje, nie tylko na start. Oferta jest naprawdę szeroka i zróżnicowana, zadowoli nawet najbardziej wybrednych użytkowników. Po nowelizacji ustawy hazardowej 1 kwietnia 2017 roku rynek zakładów bukmacherskich w Polsce mocno się rozwinął . Pojawili się nowi legalni bukmacherzy, zarówno z Polski i zagranicy, których kompletna lista znajduje się tutaj: https://www.probukmacher.pl/bukmacherzy/. Zyskali na tym wszystkim – firmy mogące legalnie świadczyć swoje usługi, Państwo, a przede wszystkim gracze, bo nic tak nie sprzyja zachęcaniu klienta korzystnymi ofertami, jak zdrowa konkurencja. Natomiast nad bezpieczeństwem i legalnością czuwa właśnie ustawa hazardowa, bukmacherzy skrupulatnie dbają też o zabezpieczenie danych graczy i bezpieczne płatności. A graczy z roku na rok regularnie rośnie. Jak wskazują badania, corocznie przybywa ich o ponad 20%. Wszystko wskazuje więc na to, że zakłady bukmacherskie na dobre zagościły w naszej rzeczywistości. Warto zadać sobie zatem dwa pytania, jak mieć pewność co do legalności bukmachera, z którego oferty chcemy skorzystać oraz jak ma się do tego ustawa hazardowa, a zakłady bukmacherskie. Zacznijmy od kwestii legalności operatora zakładów.
Dzięki nowelizacji ustawy o grach hazardowych z 1 kwietnia 2017 roku, udało się w dużej mierze ograniczyć szarą strefę i większość nielegalnych bukmacherów wycofała się z polskiego rynku. Wcześniej sporo zagranicznych firm wykorzystywało luki prawne pierwotnej wersji ustawy hazardowej z 19 listopada 2009 roku, nie płacąc polskich podatków i nie przestrzegając przepisów polskiego prawa. Operatorzy, którzy działają w naszym kraju legalnie otrzymali zezwolenie wydawane przez Ministerstwo Finansów, po spełnieniu wszystkich określonych ustawowo wymagań. Jakie regulacje sejm uchwalił w kontekście ustawy hazardowej, a zakładów bukmacherskich? Dokument ten określa wszystkie przepisy prawne dotyczące zarówno bukmacherów, jak i graczy, a także konsekwencje płynące z nielegalnej działalności, również dla jednych i drugich. Lista nielegalnych bukmacherów jest opublikowana na stronach ministerstwa finansów jako Rejestr Domen Służących do Oferowania Gier Hazardowych Niezgodnie z Ustawą, czyli po prostu Rejestr Domen Zakazanych (https://hazard.mf.gov.pl/).
Dostarczyciele Internetu mają ustawowy obowiązek blokowania takich stron w ciągu 48h od ich pojawienia się na liście, tak samo jak operatorzy płatności internetowych. Niezastosowanie się do tego obowiązku grozi karą grzywny nawet do 250 tysięcy złotych. Jak natomiast rozpoznać legalnego bukmachera? Przede wszystkim strona internetowa musi być w języku polskim i kończyć się „.pl”, bo jest to wymagane do uzyskania licencji, która jest przyznawana na okres 6-ciu lat z możliwością jednorazowego przedłużenia na taki sam okres. Siedziba legalnego bukmachera również musi znajdować się w Polsce, może to być przedstawicielstwo lub oddział w przypadku podmiotów zagranicznych, natomiast właścicielem firmy może być wyłącznie spółka akcyjna lub z ograniczoną odpowiedzialnością. Legalni bukmacherzy w Polsce często sponsorują znanych sportowców, ich ambasadorami są znane postaci z życia publicznego, nierzadko pojawiają się też w reklamach. W Internecie bez problemu znajdziemy listę legalnych bukmacherów.
Działalność polegającą na organizowaniu wzajemnych zakładów bukmacherskich online lub stacjonarnie, mogą prowadzić tylko podmioty z zezwoleniem od Ministerstwa Finansów. Operatorzy mogą oferować zakłady sportowe i pozasportowe, automatycznie pobierając podatek w wysokości 12% od każdego zakładu, z wyjątkiem promocji polegających na „zakładzie bez podatku”. Z działalności bukmacherskiej wyłączono wszelkie gry kasynowe, na które monopol zgodnie z ustawą hazardową ma Skarb Państwa. Z usług firm organizujących zakłady wzajemne mogą korzystać jedynie osoby pełnoletnie, a wygrane mogą zostać wypłacane po przeprowadzeniu pomyślnej weryfikacji tożsamości użytkownika. Legalni bukmacherzy w Polsce mają zakaz kierowania reklam do osób małoletnich oraz wykorzystywania ich wizerunku w reklamach, nie mogą też reklamując swoje usługi używać sugestii, że udział w zakładach relaksuje, uspokaja czy jest sposobem na łatwy zarobek. Reklamy bukmacherskie nie mogą być emitowane w telewizji, radiu ani kinie w godzinach 6.00-22.00, z wyjątkiem transmisji sportowych, w których reklamowany bukmacher jest sponsorem wydarzenia, drużyny lub zawodnika. Nie wolno ich też umieszczać w miejscach publicznych, poza imprezami masowymi i sportowymi, w których reklamowana firma jest sponsorem. Zagraniczni bukmacherzy bez licencji ministra nie mają prawa działać w Polsce.
Pamiętaj, że gra u bukmachera jest wyłącznie dla osób pełnoletnich od 18 lat i związana jest z ryzykiem. Zauważyłeś u siebie objawy uzależnienia – skontaktuj się z instytucjami oferującymi pomoc w wyjściu z nałogu hazardowego.
Artykuł utworzony przez Akeksandra Wysockiego, redaktora Probukmacher.pl, który ma ponad 6 lat doświadczenia w branży.