Zamknij

Jakie są przyczyny śmierdzących gazów?

11:40, 27.01.2023 Artykuł sponsorowany Aktualizacja: 12:45, 27.01.2023
foto/nadesłane foto/nadesłane

U każdego zdrowego człowieka obserwuje się obecność gazów w jelitach i jest to zjawisko całkowicie naturalne. Dzienne oddawanie gazów (wiatrów) ma miejsce od 14 do nawet 25 razy na dobę1. Niekiedy jednak dochodzi do nagromadzenia się gazów jelitowych, a przez to zwiększa się ich wydalanie, czemu towarzyszy nieprzyjemny zapach.

Dodatkowo mogą pojawić się inne nieprzyjemne objawy z tym związane, jak choćby wzdęcia. Skąd biorą się śmierdzące gazy i co wzmaga produkcję gazów w jelitach? Jakie są sprawdzone sposoby na wzdęcia i śmierdzące gazy? Odpowiadamy!

Śmierdzące gazy – skąd się biorą?

W warunkach fizjologicznych objętość gazów jelitowych wynosi ok. 200 ml, z czego aż 90% stanowi azot pochodzący przede wszystkim z powietrza, jakie przedostaje się do układu pokarmowego podczas jedzenia i picia. Pozostałe gazy to tlen, dwutlenek węgla, wodór i metan. Specyficzną woń gazom nadaje siarkowodór oraz inne pochodne siarkowe2. Część gazów powstaje podczas fermentacji jelitowej zachodzącej podczas trawienia. Ilość i rodzaj gazów pochodzących z fermentacji zależy m.in. od rodzaju spożywanych pokarmów, składu flory jelitowej oraz sprawności pasażu jelitowego.

Dzienne wydalanie gazów u osoby zdrowej wynosi ok. 600–700 ml, uwzględniając spożycie 200 g nasion roślin strączkowych. Średnio oddawanie gazów odbywa się 14–25 razy w ciągu dnia, najczęściej po posiłkach.

Przyczyny śmierdzących gazów

Różne mogą być przyczyny nadprodukcji gazów w jelitach. Gromadzeniu się gazów sprzyja przede wszystkim nieodpowiednia dieta i spożywanie pokarmów gazotwórczych. Niekiedy jednak problem jest o wiele bardziej złożony, bo za nadmierną produkcję śmierdzących gazów odpowiadają choroby, np. zespół rozrostu bakteryjnego (SIBO)2.

Zwiększenie ilości gazów jelitowych może być spowodowane również przez:

  • niemożność odbijania połkniętego powietrza,
  • upośledzenie trawienia i wchłaniania w jelicie cienkim, powodujące zwiększenie ilości substratów do fermentacji w jelicie grubym,
  • zwolnienie czasu pasażu jelitowego,
  • zwiększenie ilości bakterii w jelicie cienkim.

Należy też zwrócić uwagę na nietolerancje pokarmowe węglowodanów (np. nietolerancję laktozy), choroby jelit i schorzenia takie jak celiakia.

Czy śmierdzące gazy to powód do obaw?

Wszystko zależy tak naprawdę od tego, co wywołuje śmierdzące gazy. Jeśli są one związane z trawieniem pokarmów gazotwórczych lub ciężkostrawnych, to nie ma powodu do niepokoju, nawet jeśli towarzyszą im wzdęcia brzucha. Problem pojawia się wtedy, gdy oprócz cuchnących gazów dokucza również ból brzucha czy zmienia się częstotliwość wypróżnień i pojawiają się biegunki lub zaparcia, przy czym objawy te mają przewlekły charakter. W takim przypadku zalecana jest konsultacja z lekarzem.

Śmierdzące gazy – jak sobie z nimi radzić?

W przypadku występowania gazów i wzdęć zaleca się przede wszystkim zmianę diety, z której należy wyeliminować produkty wzdymające. Do produktów gazotwórczych zaliczają się przede wszystkim kapusta, fasola, groch, brukselka, cebula, chleb, makarony, produkty zbożowe, jabłka, gruszki czy śliwki. Zjadanie ich w nadmiarze może przyczyniać się do produkcji nadmiernej ilości gazów i występowania śmierdzących gazów.

Masz problem z nadmiarem śmierdzących gazów? Stosuj się do poniższych zasad:

  • zaprzestań żucia gumy,
  • pij przez słomkę,
  • spożywaj posiłki na spokojnie w pozycji siedzącej,
  • jedz powoli, starannie rozdrabniając pokarm w jamie ustnej,
  • unikaj mówienia podczas jedzenia,
  • unikaj picia napojów gazowanych.

Na objawy związane z nadmiernym gromadzeniem gazów w jelitach takie jak wzdęcia, uczucie pełności czy odbijanie można zastosować Ulgix Wzdęcia Max. To produkt z symetykonem – substancją przyczyniającą się do zmniejszenia napięcia powierzchniowego pęcherzyków gazów w przewodzie pokarmowym, co ułatwia ich usunięcie.

ULGIX WZDĘCIA MAX – SKRÓCONA INFORMACJA

Ulgix Wzdęcia Max, wyrób medyczny. Skład: 1 kapsułka miękka zawiera 240 mg symetykonu. Zastosowanie: Ulgix Wzdęcia Max stosowany jest w łagodzeniu objawów związanych z nadmiernym nagromadzeniem gazów w żołądku i jelitach powstałych w wyniku fermentacji jelitowej w czasie procesów trawienia. Należą do nich: uczucie pełności, silne wzdęcia, odbijanie, które mogą być m.in. wynikiem błędów dietetycznych. Ulgix Wzdęcia Max stosowany jest także pomocniczo przed wykonaniem badań diagnostycznych w obrębie jamy brzusznej techniką obrazową, takich jak: radiografia, ultrasonografia i endoskopia. Przyczynia się do usunięcia z przewodu pokarmowego gazów i powietrza, przez co poprawia jakość uzyskiwanych obrazów i eliminuje trudności diagnostyczne. Przeciwwskazania: Wyrobu Ulgix Wzdęcia Max nie należy stosować, jeżeli występuje nadwrażliwość na symetykon lub inny składnik wyrobu. Wytwórca: PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCJI FARMACEUTYCZNEJ HASCO-LEK S.A. 51-131 Wrocław, ul. Żmigrodzka 242 E. 

Opracowano na zlecenie partnera Ulgix

Bibliografia:

Gulbicka P., Grzymisławski M., Wzdęcia brzucha – najczęstsze przyczyny i postępowanie, Piel. Zdr. Publ. 2016, 6, 1, 69–76.

Wiercińska M., Gazy jelitowe, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2022 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/objawy/50648,gazy (dostęp: 2022.11.08.)).

Lewandowski K., Kaniewska M., Świątek A., Rydzewska G., Symetykon–możliwe zastosowania w praktyce klinicznej i samoleczeniu, Lekarz POZ, 7(3).

(art.sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%