Zakup każdego samochodu to jedna z ważniejszych i większych inwestycji. Moglibyśmy powiedzieć, że jest tym większa, im większy do nabycia jest planowany samochód. I choć rzeczywiście w przypadku samochodów dostawczych rozmiar ma duże znaczenie, to oprócz standardowych parametrów jakie sprawdzamy przed zakupem dochodzi kilka innych, niemniej ważnych. W tym artykule dowiesz się jakich.
Warto wiedzieć, że samochody dostawcze to bardzo rozległa kategoria, która obejmuje m.in.: food trucki, ciężarówki-chłodnie, plandeki, furgony, ciężarówki burtowe, ciężarówki firanki, wywrotki, pikapy i wiele innych. Moglibyśmy wymieniać je wszystkie, natomiast to co z pewnością jest łączy jest ładowność - dostawczaki na swoich “barkach” mogą maksymalnie pomieścić 3,5 tony. Ze względu na popularność, rynek tych samochodów wciąż rośnie, a wynika to zarówno z praktyczności ich posiadania, ale i funkcjonalności.
Przy zakupie samochodu dostawczego kluczowe jest konkretne określenie, jakiego sprzętu potrzebujemy i do jakich celów (co, komu i na jakich dystansach będziesz przewozić). Już samo określenie przeznaczenia samochodu nieco zawęzi nasze poszukiwania, ale bez wątpienia należy potraktować to w kategorii zalet. Sortuj według swoich oczekiwań i znajdź idealny - https://autoline.com.pl/-/samochody-dostawcze--c1660.
W przypadku samochodu dostawczego oprócz standardowych, bardzo ważne są wszystkie parametry techniczne. Należą do nich:
Niebagatelne znaczenie ma również ładowność, całkowita masa i masa własna.Istotne znaczenie ma również stan techniczny samochodu dostawczego, który chcemy nabyć. W zależności od tego, gdzie szukamy pojazdu, mamy możliwość nabycia nowego, używanego, powypadkowego, ale też jego części.
Cena to kolejny parametr, który nierzadko staje się czynnikiem decydującym o zakupie. Często to ona jest także gwarantem “przydatności” samochodu używanego, świadczyć też może o jego jakości.
Filtrując dane o samochodzie dostawczym na portalu giełdy samochodowej, mamy możliwość sprawdzenia także takiego parametru, jak rok produkcji. Świadczy on o tym, jak bardzo samochód może być wyeksploatowany i jak długo (przypuszczalnie) będzie nam służył.
Jednym z popularnych rozwiązań jest zakup samochodu u sprawdzonego dealera, ale równie często (co poniekąd może być wymuszone dostępnymi finansami) auta dostawcze można kupić na popularnych giełdach. W przypadku dokonywania zakupu u autoryzowanego dealera mamy gwarancję tego, że auto będzie niezawodne. Dealerzy bowiem dokładnie analizują stan techniczny samochodu - dlatego do sprzedaży trafiają samochody, które są w pełni sprawne, a przez to mogą służyć firmie przez wiele lat.
Kupowanie samochodów dostawczych od osób prywatnych w przypadku firm nie jest do końca zalecane, co nie znaczy, że się nie zdarza. Jednak mając na uwadze cel i przeznaczenie samochodu, a także fakt, że nie będziemy nim jeździć sami, powinno dać nam do myślenia chociażby z powodu usterek i ukrytych wad, którymi sprzedający nierzadko nie chcą się chwalić.