Zamknij

Jakie są korzyści ze stosowania leków wziewnych?

art. sponsorowany + 08:22, 16.06.2023 Aktualizacja: 08:22, 16.06.2023

Osoby, które borykają się z astmą oskrzelową, chorobami płuc czy też zapaleniem krtani, często otrzymują od lekarza recepty na leki wziewne. Jakie korzyści wynikają z ich stosowania?

W przypadku leków wziewnych bardzo ważne jest, aby pacjent potrafił prawidłowo je stosować. Tylko wtedy ta metoda terapeutyczna wyróżnia się bezpieczeństwem i skutecznością.

Leki wziewne – nie tylko Nebbud

Na początku warto zadać sobie pytanie – czym tak naprawdę są leki wziewne, takie jak Nebbud. Otóż, są to preparaty, które działają wyłącznie w miejscu podania – to jest w oskrzelach. Z racji tego, że nie wchłaniają się one do krwi, a co za tym idzie – nie przedostają się do nerek, wątroby i innych narządów, ryzyko wystąpienia skutków ubocznych jest w ich przypadku znacznie ograniczone.

Leki wziewne aplikowane są miejscowo na ścianę oskrzeli, toteż zawierają mniejszą dawkę substancji aktywnych niż leki w tabletkach czy syropach. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób, które cierpią na astmę. Z racji tego, że jest ona chorobą nieuleczalną, chorzy muszą przyjmować leki przez całe swoje życie.

Jakie korzyści wynikają ze stosowania leków wziewnych?

Największą zaletą leków wziewnych jest fakt, iż trafiają one bezpośrednio do chorego obszaru. Oznacza to, że wystąpienie efektu terapeutycznego jest znacznie przyspieszone.

Z uwagi na to, że leki wziewne minimalizują biodostępność ogólnoustrojową, ryzyko wystąpienia skutków ubocznych związanych z ich stosowaniem jest bardzo ograniczone.

Przy jakich chorobach stosuje się leki wziewne?

Leki wziewne z reguły są przypisywane pacjentom, którzy borykają się z przewlekłymi chorobami układu oddechowego, takimi jak: 

  • przewlekłe zapalenie krtani, 
  • astma oskrzelowa, 
  • przewlekła obturacyjna choroba płuc, 
  • mukowiscydoza, 
  • przewlekłe zapalenia oskrzeli, 
  • stany pooperacyjne dróg oddechowych, 
  • infekcje grzybicze dróg oddechowych. 

Dzięki nowoczesnym technologiem coraz większa liczba leków dostępna jest w postaci aerozolu. Są to między innymi glikokortykosteroidy, mukolityki, hormony, antybiotyki oraz olejki eteryczne i preparaty roślinne.

W jaki sposób zażywać leki wziewne?

W zależności od formy preparatu, leki wziewne podawane są do płuc pod postacią mgiełki, aerozolu bądź też proszku.

Do ich aplikacji najczęściej wykorzystuje się inhalatory ciśnieniowe, inhalatory proszkowe oraz nebulizatory. Są to urządzenia, które często okazują się niezbędne dla osób chorujących przewlekle na choroby układu oddechowego.

Ogólne zasady dotyczące leków wziewnych mówią, że: 

  • lek należy przyjmować ściśle dopasowując się do zaleceń lekarza, 
  • pacjent nie może samoistnie przerywać leczenia, nawet gdy objawy choroby ustąpią, 
  • urządzenia stosowane do aplikacji leków wziewnych bezwzględnie należy utrzymywać w czystości, 
  • pacjent podczas przyjmowania leku powinien siedzieć lub stać – w miarę możliwości.

Jak widać, leki wziewne bez wątpienia mają wiele zalet i poprawiają komfort funkcjonowania osób chorych na przewlekłe schorzenia dróg oddechowych. 

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%