Coraz więcej osób poszukuje wsparcia podczas odchudzania i kieruje swoje kroki do gabinetu medycyny estetycznej. A tu można wykonać nieinwazyjne zabiegi wspomagające miejscowe wyszczuplanie sylwetki. Jednym z takich zabiegów jest kriolipoliza. O tym, kto może zdecydować się na zabieg i jakie są efekty, porozmawiam z ekspertem medycyny estetyczne w Klinice medycyny estetycznej Neonia w Krakowie.
- Dążenie do szczupłej i atrakcyjnej sylwetki stało się symbolem naszych czasów. Nie dziwi zatem, że w gabinetach medycyny estetycznej nie brakuje osób, które szukają profesjonalnego doradztwa. Na jaką pomoc mogą liczyć?
Rzeczywiście, z roku na rok obserwowane jest coraz większe zainteresowanie zabiegami wyszczuplającymi i modelującymi sylwetkę. Tym, co wyróżnia najbardziej polecane zabiegi jest brak inwazyjności. Jeśli prześledzimy, jak zmieniały się zabiegi odchudzające, zaobserwujemy ogromny progres - od bardzo inwazyjnej liposukcji, poprzez lipolizę iniekcyjną wymagającą nakłuwania skóry, aż po całkowicie nieinwazyjne zabiegi. Te ostatnie to chociażby endermologia, Fale radiowe i ultradźwięki czy najbardziej przeze mnie polecana kriolipoliza.
- Wybór zabiegów odchudzających jest zatem spory. Czy to oznacza, że wystarczy udać się do gabinetu medycyny estetycznej i wyjdziemy o kilka kilogramów lżejsi?
Wiele osób ma takie wyobrażenie o zabiegach medycyny estetycznej - i niestety wyobrażenie to jest błędne. Zabiegi tego typu nie zapewnią natychmiastowej redukcji masy ciała, gdyż proces rozpadu tkanki tłuszczowej i usuwania uwolnionego tłuszczu z organizmu. Ponadto należy podkreślić, że zabiegi nie odchudzają całego ciała i w żaden sposób nie zastąpią diety oraz regularnej aktywności fizycznej. Mogą natomiast wspomóc redukcję miejscowych depozytów tkanki tłuszczowej. Jeżeli stosujemy dietę, a pomimo to nie uda nam się pozbyć tłuszczu z brzucha, ramion czy okolicy nad kolanami - pomocne będą zabiegi medycyny estetycznej. Nie wykonuje się ich natomiast na całej powierzchni ciała.
- Przejdźmy zatem do wspomnianej wcześniej kriolipolizy. Co decyduje o jej wyższości nad innymi zabiegami wspomagającymi modelowanie sylwetki?
Kriolipoliza https://neonia.com.pl/zabiegi-na-cialo/kriolipoliza/ to proces niszczenia tkanki tłuszczowej niskimi temperaturami. Adipocyty, czyli komórki tłuszczowe są wrażliwe na działanie niższych temperatur, zatem ich wychłodzenie prowadzi do rozpadu komórek i uwolnienia tłuszczu. Jest on następnie metabolizowany i usuwany z organizmu. Cały ten proces wymaga czasu, dlatego efekty nie pojawią się natychmiast - ale na pewno się pojawią. Zabieg jest całkowicie nieinwazyjny, co oznacza, że nie wymaga przerwania ciągłości skóry. Wystarczy jedynie przyłożyć głowicę aparatury do wyszczuplanego obszaru ciała. Przy wyborze kriolipolizy ważne jest aby w aparaturze wykorzystano szereg innowacyjnych rozwiązań. Mowa m. in. o zróżnicowanych pod względem kształtu i wielkości głowicach. Dzięki odpowiedniemu wyprofilowaniu anatomicznemu, dostępne powinny być głowice umożliwiające zarówno wyszczuplenie podbródka czy okolicy nad kolanami, jak i ud czy brzucha. Kolejna sprawa do temperatura zabiegu. Nowoczesne aparaty do kiriolipolizy mają możliwość szybkiego i równomiernego wychładzania tkanki tłuszczowej do temperatury -9 stopni i możliwość podtrzymania tej temperatury przez cały czas trwania zabiegu. Ostatecznie - zabieg trwa znacznie krócej i w ciągu 60 minut możliwe jest odchudzenie dwóch obszarów ciała.
- Kto zatem jest idealnym kandydatem do wykonania zabiegu kriolipolizy?
Na tego typu zabieg mogą zdecydować się osoby, które nie mogą poradzić sobie z miejscowymi depozytami tkanki tłuszczowej. Mowa o tkance tłuszczowej skumulowanej np. w okolicy podbródka, nad kolanami, w okolicy ramion, ud czy brzucha. Zabieg nie umożliwia natomiast kompleksowego odchudzania całego ciała - w takim przypadku nie da się zastąpić diety i ćwiczeń.
- Ile zabiegów trzeba wykonać, aby osiągnąć wymarzony wygląd?
Ilość zabiegów zależy od ilości tkanki tłuszczowej, a także tego, jakiego efektu oczekujemy - czyli jak bardzo chcemy zmniejszyć obwody ciała. Podczas jednego zabiegu kriolipolizy nowoczesnym urządzeniem możliwe jest zredukowanie objętości tkanki tłuszczowej o 25-45%, z efektywnością uśrednioną do około 30%. Oznacza to, że części osób wystarczy jeden zabieg, a u innych - wskazane będzie jego powtórzenie. Aby zwiększyć efektywność zabiegu, warto postawić na terapię łączoną, uzupełniając kriolipolizę o zabiegi endermologii. Jest to masaż skóry i tkanki podskórnej, który aktywuje krążenie krwi i limfy, przez co wspomaga usuwanie tłuszczu uwolnionego z adipocytów. Ponadto endermologia ujędrnia skórę, dzięki czemu poprawia jakość sylwetki. Oczywiście - nie należy zapominać o kluczowej roli odpowiedniego modelu odżywiania, a także aktywności fizycznej.
- Czy efekty zauważalne są od razu?
Kriolipoliza nie zapewnia natychmiastowego efektu. Efektem działania niższej temperatury na komórki tłuszczowe jest ich rozpad, a następnie uwolnienie tłuszczu, jego zmetabolizowanie i usunięcie z organizmu. Na to wszystko organizm potrzebuje trochę czasu. Zazwyczaj ostateczny efekt można ocenić 2-3 miesiące po wykonaniu procedury i jeśli efekt nie jest w pełni zadowalający - można powtórzyć zabieg. Jeżeli po zabiegu stosowana będzie dieta i regularne treningi, efekty będą się stale utrzymywały.