Zniżka OC przysługuje ostrożnym kierowcom, czyli każdemu, kto nie spowodował w okresie kończącego się ubezpieczenia stłuczki, kolizji ani wypadku. Rabat ten jest przypisany do konkretnego kierowcy, nie do pojazdu. Swoją zniżkę można obliczyć samodzielnie. Za każdy rok bez szkody otrzymuje się 10% rabatu. System działa też w drugą stronę - jeśli szkoda miała miejsce, należy te 10% odliczyć. Warto mieć świadomość, że w wyniku przerwy w ubezpieczeniu OC samochodu można stracić wypracowane latami zniżki. Towarzystwa ubezpieczeniowe umożliwiają od 2 do 5 lat przerwy w polisie bez strat. Także rabat może się różnić w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego - najlepiej zapytać o nie w firmie, w której ubezpieczaliśmy się do tej pory i porównać oferty.
Początkujący kierowcy także mogą liczyć na rabat za bezszkodową jazdę. Jak to możliwe? Wystarczy, że współwłaścicielem pojazdu jest kierowca z wieloletnim, bezwypadkowym stażem. Wystarczy też być współmałżonkiem kierowcy z dobrą historią ubezpieczeniową. Ubezpieczenie OC samochodu musi być wówczas spisane na wszystkich właścicieli pojazdu. Takie rozwiązanie ma jednak swoje minusy - tanią wspólną polisę OC można stracić, gdy sprawcą kolizji będzie inna osoba dopisana do OC. Wtedy wszyscy właściciele samochodu tracą swoje zniżki.
Jeśli nie masz możliwości podłączenia się do nieskazitelnej historii ubezpieczeniowej członka rodziny lub partnera, to jeszcze nie oznacza, że musisz wydawać majątek na ubezpieczenie auta. Głównym kryterium wyboru powinna być zawsze cena. Obowiązkowe ubezpieczenie samochodu w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym obejmuje te same kwestie, różni się jedynie kosztem. Nawet najtańsze OC chroni kierowcę przed ponoszeniem finansowych konsekwencji wypadków spowodowanych podczas jazdy samochodem w takim samym stopniu jak najdroższe OC dostępne na rynku. Najłatwiej jest wybrać korzystną ofertę za pomocą kalkulatorów OC AC dostępnych na takich stronach, jak https://www.wowpolisa.pl/. Ile kosztuje najtańsze OC? Nawet około 300 złotych rocznie, biorąc pod uwagę maksymalne zniżki.
Większość towarzystw ubezpieczeniowych proponuje taksówkarzom polisy OC w dużo wyższej cenie. Dlaczego to standard? Na rynku ubezpieczeń OC do obliczenia stawki polisy, bierze się pod uwagę ryzyko spowodowania kolizji lub wypadku, codzienną eksploatację samochodu i ryzyko usterki. Oprócz polisy OC taxi, warto też jako przewoźnik dokupić autocasco, czyli AC. Ubezpieczenie AC pokrywa szkody powstałe w zdarzeniu drogowym powstałym z winy kierującego. Jako taksówkarz, warto zabezpieczyć się, pamiętając nie tylko o ubezpieczeniach obowiązkowych. Jeśli posiadasz całą flotę pojazdów taxi, możesz skorzystać z najtańszego OC, ubezpieczając wszystkie samochody w pakiecie. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych wychodzi z dedykowaną ofertą dla średnich i dużych przewoźników.
Wybierając obowiązkową polisę OC, zarówno jako osoba prywatna jak i związana zawodowo z jazdą samochodem, zwracaj uwagę przede wszystkim na cenę OC oraz na renomę firmy ubezpieczeniowej.