Tulipany bez wątpienia należą do najpopularniejszych roślin dekoracyjnych. Jako jedne z nielicznych – nigdy nie wychodzą z mody. Ogromne zainteresowanie tulipanami sprawiło, że rośliny te sprzedawane są w różnych wariantach kolorystycznych i kształtach. Co musimy wiedzieć zanim podejmiemy decyzję o zakupie cebul tulipanów? - podpowiada sklep plantet.pl
Tulipany są to ozdobne rośliny cebulowe, które w naturalnym środowisku można podziwiać w krajach Europy i Azji. Rośliny te są częścią dużej rodziny liliowatych, podobnie jak lilie, szachownice czy medeole. Częścią podziemną tulipana jest jajowata cebula, której średnica u niektórych odmian może dochodzić nawet do 16 centymetrów. Cebula po wydaniu rośliny zamiera, a jej miejsce zajmuje cebula potomna. Tulipany w sprzyjających warunkach osiągają do 100 centymetrów wysokości (znajdziemy także odmiany znacznie niższe). Zielone liście tulipanów są bezogonkowe, jajowate, eliptyczne lub lancetowate. Najważniejszym elementem rośliny jest kwiat, który wyrasta na szczycie długiego kwiatostanu. Kształty kwiatów mogą się różnić – w zależności od odmiany są miseczkowate, kubkowate lub kielichowate. Każdy z nich posiada dekoracyjne pręciki i duży słupek. Wydzielają one bardzo przyjemny zapach. Kwiaty tulipanów zamykają się, gdy temperatura powietrza spada poniżej 15 stopni Celsjusza. Gdy jest cieplej – otwierają się. Okres kwitnienia rozpoczyna się w marcu i trwa zazwyczaj do maja. W sprzedaży dostępne są między innymi tulipany czerwone, różowe, żółte, fioletowe, pomarańczowe, zielonkawe, łososiowe, bordowe, białe, kremowe, niebieskie, czarne, a nawet wielobarwne. Rośliny te rozmnaża się poprzez cebule przybyszowe. Cebule tulipanów posiadają wystarczającą odporność na niskie temperatury, żeby przetrwać zimę w polskim ogrodzie. Tulipany znajdują szerokie zastosowanie we florystyce.
Kolorowe tulipany są często wybierane na rabaty kwiatowe, obwódki rabat, można sadzić je także w pojemnikach na balkonach i tarasach.
Idealne dla tulipanów będą stanowiska słoneczne i osłonięte od silnych wiatrów. Podłoże powinno być natomiast umiarkowanie wilgotne (ale nie podmokłe, gdyż cebule tulipanów mają tendencję do gnicia), przepuszczalne, lekkie, zasobne w składniki odżywcze, o pH zbliżonym do obojętnego (w ostateczności sprawdzi się także gleba zasadowa lub lekko kwaśna).
Decydując się na uprawę tulipanów musimy zdawać sobie sprawę, że rośliny te często atakowane są przez szkodniki i choroby roślin.
Tulipany potrzebują regularnego, umiarkowanego podlewania. Konieczne jest także ich nawożenie (najlepiej dobrej jakości nawozami do roślin kwitnących). Uprawa tulipanów może zostać zaatakowana przez ślimaki lub mszyce, dlatego zaleca się stosowanie specjalnych preparatów (kupimy je w sklepach ogrodniczych) zwalczających szkodniki. Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym w przypadku tulipanów jest usuwanie przekwitłych kwiatostanów tak szybko jak to możliwe.
Tulipany to jedne z najpopularniejszych roślin ogrodowych w Polsce, dlatego ich cebule można kupić w większości sklepów ogrodniczych. Pamiętajmy, że nadające się do posadzenia cebule tulipanów są duże, jędrne, pozbawione śladów pleśni. Niedopuszczalne jest również, żeby miały jakiekolwiek uszkodzenia mechaniczne. Doświadczeni ogrodnicy rekomendują kupowanie tulipanów wyłącznie od renomowanych producentów.