Zamknij

Co to jest pompa ciepła typu split?

artykuł sponsorowany + 12:14, 03.11.2023 Aktualizacja: 12:15, 03.11.2023

Dwa podstawowe typy pomp ciepła to split i monoblok. Już na pierwszy rzut oka różnią się budową: split składa się z dwóch jednostek, a monoblok z jednej. Inna konstrukcja implikuje kolejne różnice. Ale czy któryś rodzaj pompy ciepła jest lepszy do konkretnego rodzaju budynku? A może któryś jest tańszy? Dowiedz się, jak działa pompa ciepła typu split i kiedy rozważyć jej montaż.

Pompy ciepła różnią się między sobą sposobem pozyskiwania ciepła. Jako dolne źródło energii wykorzystują powietrze, wodę albo ciepło z gleby. Nie są to jednak jedyne różnice. Inne tkwią w budowie poszczególnych urządzeń. Wyróżnia się więc pompy ciepła typu split i monoblok.

Pompa ciepła monoblok. Czym się wyróżnią?

Pompa ciepła typu monoblok składa się z jednej jednostki, w której znajduje się układ hydrauliczny i chłodniczy. Takie urządzenie zawsze jest montowane na zewnątrz budynku. Jego montaż jest szybki, łatwy i nie potrzeba do niego specjalnych uprawnień (F-Gazy).

Ponieważ urządzenie zlokalizowane jest na zewnątrz budynku, należy dbać o zabezpieczanie go przed zamarzaniem na wypadek długich przerw w dostawach prądu. Sposobami na uniknięcie awarii może być np. montaż dodatkowego wymiennika ciepła glikol/woda lub podłączenie zasilania awaryjnego czyli UPS.

Pompa ciepła split. Co to jest?

Analogiczne problemy nie występują przy pompach ciepła typu split. Urządzenie składa się bowiem z dwóch jednostek: zewnętrznej i wewnętrznej. Jednostka zewnętrzna montowana jest na zewnątrz budynku i zamknięte są w niej parownik, zawór rozprężny i sprężarka, czyli cały układ chłodniczy. Jednostka wewnętrzna - zamontowana w środku budynku - kryje w sobie elementy układu hydraulicznego.

Jednostki, ponieważ są rozdzielone, muszą spełniać wymagania dotyczące usytuowania w konkretnej odległości od siebie. Producenci zawsze podają optymalną odległość. W pompach ciepła Immergas nie trzeba przejmować się odległościami, ponieważ producent pozwala na umiejscowienie jednostek w odległości nawet do 15 metrów bez uzupełnienia czynnika. Natomiast z uzupełnieniem czynnika - może być to nawet do 50 metrów (w zależności od mocy urządzenia).

Jak działa pompa ciepła typu split?

Powietrzna pompa ciepła typu split, taka jak np. Immergas z serii Magis PRO V2, do ogrzewania wnętrza domu wykorzystuje ciepło z powietrza zewnętrznego. I chociaż może wydawać się to nieprawdopodobne, jest ona w stanie sprawnie pracować nawet, gdy temperatury sięgają -25°C. Jest to możliwe dzięki rozwiązaniom konstrukcyjnym i technologicznym, takim jak wykorzystanie ekologicznego czynnika chłodniczego.

W następnym kroku do pracy włącza się sprężarka, która podnosi temperaturę i ciśnienie gazu. Kolejno zostaje on podany na skraplacz, w którym dochodzi do wymiany ciepła między gorącym czynnikiem chłodniczym, a wodą z instalacji w budynku. Podgrzana woda trafia do instalacji grzewczej zwanej też górnym źródłem ciepła. Mogą nim być grzejniki albo ogrzewanie podłogowe. Dodatkowo pompa daje też możliwość przygotowywania ciepłej wody użytkowej.

Elementem pompy ciepła jest jeszcze zawór rozprężny. Tam ciśnienie i temperatura czynnika chłodniczego obniża się, co zapewnia powtarzalność cyklu i umożliwia pokierowanie go z powrotem do parownika.

Zalety pompy ciepła typu split

Wykorzystanie energii odnawialnej do ogrzewania budynku to rozwiązanie ekologiczne, dzięki któremu do atmosfery nie są uwalniane szkodliwe substancje. A dzięki temu, że w domu nie trzeba przygotowywać specjalnego pomieszczenia do składowania opału, pozwala też na oszczędność miejsca. Jednostka wewnętrzna ma zwykle wymiary zbliżone do wymiarów kotła gazowego i nie musi być ulokowana w specjalnej kotłowni. Warto też zwrócić uwagę, że dzięki temu, że w pompie ciepła nie ma otwartej komory spalania ani nie trzeba do niej dokładać opału (jak np. do kominka), nie stwarza ryzyka zaczadzenia. Ponadto pompa pracuje automatycznie, wystarczy ustawić pożądaną temperaturę w pomieszczeniach, a urządzenie zadba o jej utrzymanie. Co więcej, pompa ciepła może nie tylko grzać zimą, ale też latem pełnić funkcję analogiczną do klimatyzatora.

Split czy monoblok? Jaką pompę ciepła wybrać?

Niezależnie od rodzaju pompy ciepła, jej moc zawsze musi być dopasowana do budynku. Aby obliczyć jego zapotrzebowanie na ciepło, nie można brać pod uwagę jedynie kubatury, ale też rodzaj izolacji, liczbę okien, drzwi, rodzaj wentylacji itd. Dlatego dobór urządzenia najlepiej zlecić wykwalifikowanym instalatorom. Pompę ciepła typu split warto wybrać wtedy, gdy jednostka zewnętrzna ma być oddalona od budynku o kilka metrów lub jeżeli miejscem instalacji jednostki wewnętrznej ma być poddasze budynku. Wtedy, mimo iż rury o znacznej długości znajdować będą się na zewnątrz, nie trzeba zabezpieczać takiej instalacji przed działaniem mrozu.

Pompy ciepła typu split można montować zarówno w nowych budynkach, jak i modernizowanych. Warto też wiedzieć, że pompy ciepła Immergas mogą być dofinansowane w ramach programów Moje Ciepło lub Czyste Powietrze. Wysokość dofinansowania może wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%